Visszatért a Windows 11 kompatibilitás-ellenőrzője
Alig két hét múlva jelenik meg a Windows 11, melyre készülve ismét elérhetővé tette a rendszer kompatibilitás-ellenőrzője a Microsoft.
Néhány hét szünet, illetve némi fejlesztést követően ismét letölthető a Windows 11 követelményeit ellenőrző PC Health Checker. Az alkalmazással bárki könnyen kiderítheti, hogy jelenlegi számítógépe alkalmas-e a Microsoft október 5-én rajtoló új operációs rendszerének futtatására. Az app a redmondiak kapcsolódó weboldalával együtt azt is meg tudja mondani, hogy az adott PC jogosult-e az ingyenes frissítésre.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Az egyszerű alkalmazás olyan tulajdonságokra néz rá, mint a Secure Boot, vagyis a lezárt bootloader lehetőségének megléte. A bekapcsolt biztonsági funkcióval az UEFI csak a hiteles aláírással rendelkező bootloadernek (rendszerbetöltő szoftver) adja át az irányítást, így az operációs rendszer és az UEFI közé nem ékelődhet más, kártékony alkalmazás.
Nem véletlen, hogy az app listájának második helyére került a TPM, vagyis a Trusted Platform Module, amely alapkövetelmény a Windows 11 számára. A TPM egy viszonylag régi, lassan két évtizedes fejlesztés, amely sokáig csak opcionális kiegészítő volt a konzumer PC-kben. Nem csoda, hogy a TPM-et a Windows már jó tíz éve támogatja - a modul többek között egy a titkosítási kulcsok tárolásáért és egyéb biztonsági funkciókért felelős hardverkomponens, amelyre többek között a Device Encryption, a Windows Defender System Guard, illetve opcionálisan a BitLocker is támaszkodik.
A harmadik helyen az ugyancsak nagy buktató rejtő processzor található. Ahogy arról korábban beszámoltunk, némi gondolkozás után a Microsoft csupán minimálisan lazított a Windows 11 processzoros követelményein. Ennek értelmében még néhány 7. generációs Intel CPU-val frissíthető lesz a rendszer, az AMD oldaláról azonban legalább valamilyen második generációs (2000-es széria) Ryzenre lesz szükség.
Amennyiben a fenti követelményeknek nem fele meg a PC, csak a kerülőút marad. A vállalkozókedvű, tapasztalt felhasználók nulláról, ISO fájlból telepítve adhatnak egy esélyt a Windows 11-nek. A legutóbbi hírek szerint így lényegesen alacsonyabban lesznek a rendszerkövetelmények, vagyis a régebbi, TPM támogatással nem rendelkező PC-re is felhúzható lesz a Windows 11. Ezzel viszont "unsupported", azaz nem támogatott kategóriába kerül a konfiguráció, mely a HotHardware korábbi értesülése szerint így nem kap hozzáférést a Windows Update-hez, tehát a különféle frissítésekhez. A Microsoft ezért a hivatalosan nem támogatott konfigurációk tulajdonosainak azt javasolja, hogy tartsanak ki a Windows 10 mellett, amely még további 4 évig kap frissítéseket.