Milliók szabadon garázdálkodhattak a Facebookon
Médiabeszámolók szerint súlyosan egyenlőtlenül kezelte több millió híresség, köztük sportolók, politikusok és színészek fiókját a Facebook moderációs rendszere.
Csaknem hatmillió Facebook-felhasználó kapott az elmúlt években egyfajta VIP státuszt a közösségi oldaltól a tartalmak moderációját illetően - az XCheck vagy cross check program lényege eredetileg az volt, hogy az ilyen, "védett" személyek által kiposztolt, kifogásolt tartalmakat nem a külsős moderátori csapat, hanem a Facebook házon belül értékelte majd tette meg a szükséges lépéseket. A The Wall Street Journal birtokába került belső anyag szerint ugyanakkor ezen posztok 90%-át soha nem látta semmilyen moderátor.
Az XCheck program eredetileg azzal a céllal jött létre, hogy a közösségi oldalon jelen lévő hírességeket megóvja a "téves moderációs intézkedésekből" adódó kellemetlen PR-blamától, így biztosította a rendszer 2020-ig több mint 5,8 millió felhasználónak, hogy posztjaikat a "kontextusában" értékelik olyan moderátorok, melyeknek releváns tudás áll birtokában az adott témában.
A Gitlab mint DevSecOps platform (x) Gyere el Radovan Baćović (Gitlab, Data Engineer) előadására a november 7-i DevOps Natives meetupon.
A rendszer végül a kiszivárgott dokumentum szerint idővel azt eredményezte, hogy az érintett hírességek lényegében következmények nélkül azt posztolhattak a Facebookra, amit csak akartak. A jelentés egy szemléletes példával is illusztrálja a problémát: a brazil futball egyik legünnepeltebb sztárja, Neymar olyan fényképeket tett fel egy őt szexuális zaklatással vádoló nőről a közösségi oldalra, melyek meztelenül ábrázolták őt.
A cross check rendszer miatt azonban a jogsértő fotókat mégis 60 millióan láthatták, mire eltávolították őket, mivel a Facebook moderátorainak keze meg volt kötve az ügyben. Neymarnak végül semmilyen egyéb konzekvenciával nem kellett számolnia az affért illetően.
A jelentés szerint a Facebook még a működése felett őrködő Ellenőrző Bizottságot (Oversight Board) is félrevezethette bizonyos, a rendszer működését illető részleteket illetően, a szervezet pedig többször is arra hívta fel a figyelmét a közösségi oldal üzemeltetőinek, hogy a VIP-k által posztolt tartalmak moderációja nem kellően transzparens.
A Facebook hivatalos válaszában közölte, a Wall Street Journal által megszerzett jelentés régi adatokra épül, ugyanakkor a probléma ettől függetlenül létezik és a cég folyamatosan dolgozik a megoldáson. Akadnak ugyanakkor bizonyos szervezetek, melyek bővebb magyarázatot követelhetnek a közösségi óriástól, így a lap információi szerint a riport bizonyos részletei iránt élénken érdeklődött az Amerikai Tőzsdefelügyelet és a Kongresszus is.