A fejlesztők az Apple-Epic per igazi nyertesei
Ítéletet hirdettek az Apple Epic Games elleni indított perében. A múlt heti döntés értelmében az Epicnek ki kell fizetni az elmaradt díjakat, miközben az Apple nem köteles visszaengedni az alperes alkalmazását az App Store-ba. A cupertinói vállalat ennek ellenére legkevésbé sem lehet boldog, az ítélet értelmében ugyanis a fejlesztőket nem lehet kötelezni az alkalmazásbolt fizetési csatornájának használatára.
A bíróság kimondta, hogy az Epic egyértelműen megszegte az Apple-lel kötött szerződést azzal, hogy a Fortnite-ba beépítette saját fizetési opcióját. Az ügyet kirobbantó lépésre válaszul a cupertinói vállalat eltávolította áruházából a szóban forgó alkalmazást, amire Gonzalez Rogers bíró szerint minden joga megvolt.
Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.
Az ítélet továbbá kötelezi az Epicet, hogy fizessen az Apple-nek 3,6 millió dollárt. A fejlesztőcég a játékba épített saját fizetési megoldásán keresztül 12,2 millió dolláros forgalmaz generált, amelyből 30 százalék a két fél között korábban létrejött érvényes szerződés alapján az Apple-t illeti. Az Epic számára ennél sokkal fájóbb lehet, hogy az ügybe fektetett tetemes idő és pénz ellenére a Fortnite-ot nem köteles visszatenni az App Store-ba.
Bár az ügy kirobbanása előtt feltelepített Fortine-ot továbbra is használhatják a felhasználók, tavaly augusztus óta a cross-play funkció, illetve új tartalmak elérése, valamint vásárlása sem lehetséges. A játék az első két évében mintegy 614 millió dolláros forgalmaz bonyolított iOS-en, 2019 utolsó negyedévében pedig 52,7 millió volt a árbevétel, melynek tükrében az Apple számára most fizetendő 3,6 millió dollár jóformán elenyésző. Nem csoda, hogy Tim Sweeney szavai alapján az Epic fellebbezést tervez.
Léket kapott az "Apple-adó"
Habár hivatalosan a felperes megnyerte a pert, az Apple hosszabb távon sokkal nagyobbat bukhat, mint az Epic. A bíróság ugyanis kimondta, hogy bár a cupertinói vállalatot nem lehet monopolistának tekinteni, így az nem köteles más forrásból beengedni alkalmazásokat platformjaira, a hatályban lévő törvények szerint azonban versenyellenest magatartást gyakorol.
Ennek értelmében a Apple-nek fel kell hagynia azon gyakorlatával, mely tiltja fejlesztőket a külsős fizetési megoldások implementálásától. Mindez röviden annyit tesz, hogy a cupertinóiaknak lehetőséget kell majd adniuk arra, hogy az alkalmazásfejlesztők alternatív fizetési opciókat is nyújthassanak, ahogy azt anno az Epic tette az ügy kirobbanása előtt.
A döntés rendkívül kellemetlenül érintheti az Apple forgalmát. Tavaly a vállalat nagyjából mintegy 19 milliárd dollárt kaszált az App Store-ból, illetve az oda feltöltött alkalmazások különféle értékesítéseiből. Utóbbi egyaránt jelenti a harmadik féltől származó fizetős alkalmazásokat, valamint az úgynevezett freemium modellben kínált appon belüli fizetős funkciókat. Mindezek után kifejezetten magas, 30 százalékos jutalék üti az Apple markát, habár a kisebb, évi 1 millió dolláros forgalom alatti fejlesztőknek január óta már "csak" 15 százalékot kell fizetniük az App Store-on keresztül értékesített szolgáltatások és egyéb digitális javak után.
Amennyiben a fejlesztőknek hivatalosan is lehetőségük lesz megkerülni az Apple fizetési rendszerét, úgy a vállalatnak lényegesen nehezebb dolga lesz beszednie a magas sápot. A végzés 90 nap után, december 9-én léphet életbe az Egyesült Államokban, már amennyiben az Apple addig nem viszi magasabb szintre az ügyet.