:

Szerző: Koi Tamás

2021. augusztus 26. 11:45

A járvány után is lendületben a hazai e-kereskedelem

Másfél évvel a koronavírus megjelenése után eldőlni látszik a kérdés: 2021 év első hat hónapjának eredményei alapján úgy tűnik, hogy a járvány hatására tavaly hirtelen hatalmasat bővülő online kiskereskedelem meg tudta tartani a lendületét - derül ki a GKI Digital és az Árukereső.hu legfrissebb online kiskereskedelmi indexéből.

A járványhelyzet enyhülése mellett is kitart a hazai e-kereskedelmi szektor lendülete: 2021 első félévében 30%-os bővülés mellett bruttó 494 milliárd forintos belföldi forgalmat bonyolított a magyar online kiskereskedelmi piac, melyen belül az első negyedév forgalma 43,7%-kal múlta felül a 2020-as első negyedév forgalmát - derül ki a GKI Digital és az Árukereső.hu aktuális statisztikagyűjteményéből.

MINDENNÉL IS NAGYOBB NÖVEKEDÉS

Ennél is fontosabb azonban - állítják a készítők -, hogy már a tavaly is rekord magas számokat hozó második negyedévben idén is további 21%-os forgalombővülés volt tapasztalható, ami a pandémia előtti évek stabilizálódott, 14-16% körüli átlagos növekedési ütemét 25%-kal haladja meg.

A vásárlói kör mérete és összetétele ugyanakkor nagyjából változatlan, így az év első 6 hónapja során nem nőtt nagy mértékben az újonnan csatlakozó online vásárlók száma (jelenleg 3,44 millió fő tekinthető aktív online vásárlónak Magyarországon), jelentősen bővült viszont az online tranzakciók – vagyis a webáruházakban leadott megrendelések – száma, mely 32,4%-os növekedést követően közel 27,9 millió darab teljesített belföldi online rendelést jelent.

kaja_eshop
a napi élelmiszerek és fogyasztási cikkek forgalma nőtt a leginkább

A szétszteroidozott diversity alkonya

Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.

A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.

Emellett tovább nőtt az egy főre vetített vásárlási gyakoriság is, ami jelenleg átlagosan 17 online rendelés / fő / év. Ez utóbbi mutató bővülése elsősorban annak köszönhető, hogy a vevők már sokkal több mindent tudnak és szeretnek online vásárolni, a folyamatosan bővülő online termékkínálat mellett pedig az online vásárlási kedv sem esett vissza drasztikusan a korlátozások feloldásának ellenére sem.

Számos kiskereskedelmi termékkör – mely a korábbi években csak alig tudott teret szerezni magának az online értékesítési piacon – 2021 első felére robbanásszerű fejlődési pályára állt. Így a napi élelmiszerek és fogyasztási cikkek – melynek forgalma a tavalyi bázishoz képest közel 50%-ot bővült –, valamint az otthonfelszerelés és a barkácsáru (+35,7%) is egyre népszerűbb az online kereskedelemben.

Az otthoni vagy hibrid munkavégzés, a digitális oktatás, valamint a nyári sportesemények (foci EB és az olimpia) együttesen idén is erős első féléves keresletet generáltak a műszaki – azon belül is a szórakoztató elektronikai és a számítástechnikai – cikkeknek. A szektor online forgalmának növekedése az első félév során 30,7%-os volt, a forgalma pedig elérte a 114 milliárd forintot.

AZÉRT NEM MINDEN FENÉKIG KIFLI

A kutatás ezzel együtt arra is felhívja a figyelmet, hogy a koronavírus miatt jelentkező ellátásilánc-problémák az e-kereskedelmi szektorba is átgyűrűztek az év első felében, ami a raktárkészletekre és a szállítási határidőkre egyaránt hatással volt/van. 

További piaci trendnek számít az e-kereskedelmi szektor erős koncentrálódása, mely elsősorban a bővebb választéknak és raktárkészletnek, valamint a gyors szállításnak köszönhető, illetve még inkább felértékelődött a hagyományos bolthálózat megléte a biztonság és az átjárható értékesítési csatornák jelképeként.

Az első félév eredményeit alapul véve a szektor a második félévben is a tavalyi időszakot meghaladó forgalomra számít, igaz, a növekedés mértékét egyelőre nem látják előre az érintettek, illetve a kutatók, elsősorban arra hivatkozva, hogy a közelgő negyedik hullám és az arra válaszul hozott védekezési intézkedések jelentősen befolyásolhatják a kereskedelmi szektor működését.

a címlapról