Alakul a brit-transzatlanti adatcsere-egyezmény
A brexit utáni időszak transzatlanti gazdasági kapcsolatainak felpörgetését várja az Egyesült Királyság kormánya a nagyobb tengerentúli piacokkal formálódó adatcsere-egyezménytől.
Új adatcsere-egyezményt kíván kötni nagyobb tengerentúli partnereivel, így elsősorban az Egyesült Államokkal, Ausztráliával és Új-Zélanddal valamint Dél-Koreával az Egyesült Királyság - jelentette be a Johnson-kabinet digitális ügyekért felelős minisztere csütörtökön. Az egyezménytől a brexit-utáni éra külgazdasági tevékenységének felpörgetését várja a kormányzat.
A minisztérium közleménye szerint a hasonló adatcsere-egyezmények célja, hogy a határokon át nyúló tevékenységet folytató vállalkozásoknak ne kelljen egyenként jelentős költségekkel járó megfelelőségi intézkedéseket tenniük annak érdekében, hogy brit állampolgárok személyes adatait külföldön kezeljék.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Hasonló célt szolgált az Egyesült Államok és az EU közt létrejött, majd később hatályon kívül helyezett Safe Harbor és Privacy Shield egyezmény is, ám a brexitet követően a britekre már nem vonatkoztak az uniós transzatlanti megállapodások.
Oliver Dowden miniszter az egyezmény kapcsán kijelentette, annak létrehozása együtt jár a brit adatvédelmi törvények aktualizálásával, melyet a "józan ész alapján" kell elvégezni, nem azzal a céllal, hogy a végeredmény egy rutinszerű kattintgatási folyamat legyen - utalt a miniszter burkoltan az EU-ban kötelezően használt sütielhelyezés-hozzájárulási nyilatkozatokra.
A britek és az EU egyébként már korábban megegyeztek, hogy az unióból tavaly év végén kilépett ország és az EU közti adatcsere érdemi változtatások nélkül folytatódhat. A Bizottság idén júniusban zárta le az erről szóló megfelelőségi eljárást, melynek köszönhetően több ezer, Nagy-Britanniában és az EU-ban egyszerre működő vállalkozás lélegezhetett fel.