Éledezik az egyik kínai GPU-s projekt
Kína a GPU-s fejlesztésekből sem akar kimaradni. Bár a Zhaoxin egyik első fejlesztése nem fogja veszélyeztetni egyik nagy szereplő eladásait sem, a belépőszint igényeit kiszolgálhatja.
Felbukkant a kínai Zhaoxin egyik, GlenFly Technology divíziójánál tervezett első diszkrét GPU. A kiszivárgott adatok szerint a grafikus processzor az előző évtized elejére jellemző specifikációkat idézi. A 70 wattos fogyasztási kerettel rendelkező chip a TSMC 28 nanométeres eljárásával készült, a népszerűbb API-k közül pedig a DirectX 11.1-et támogatja. A belépőszintű GPU az iparágban jók ismert, régi bútordarabnak számító Unigine Heaven benchmarkot 32 fps-sel futtatja (vélhetően full HD felbontás mellett).
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
A napvilágot látott fotók alapján az ismeretlen kódnevű GPU-nak helyet adó videókártya megjelenése a megfelel az AMD vagy az Nvidia hasonló piacot célzó megoldásainak. A kártya PCIe x16 slotba illeszkedik, hátlapján pedig egy D-Sub és egy HDMI port található. Az említett 70 wattos TDP-nek megfelelően a VGA használatához nem szükséges kiegészítő tápcsatlakozó.
A grafikus processzor alapjait a tajvani VIA Technologies szolgáltathatja, amely 20 százalékos részesedéssel rendelkezik a Zhaoxinban. A vállalat másik, többségi tulajdonosa a SASAC, vagyis Sanghaj tartományi jogú városa. A Zhaoxin munkássága annak fényében fontos, hogy Kína minél hamarabb le akar számolni a közigazgatásában található amerikai gyártók által biztosított IT-berendezések és szoftverek használatával.
A projekt eredményeként Peking mintegy 20-30 millió, közintézményekben működő számítógépet cserélhet le a következő pár évben, fokozatosan leváltva az amerikai gyártókhoz kötődő, amerikai technológiát tartalmazó hardvereket és szoftvereket saját, belpiaci megoldásaira. A pekingi vezetés tervei szerint a kiválasztott beszállítók közreműködésével idén már 70-80, 2022-ben pedig a fennmaradó 20-30 százalékot is lecserélhetik olyan megoldásokra, melyek semmilyen amerikai technológiai megoldást nem tartalmaznak.