Magánkézbe kerül a Cloudera
Felvásárlással vonják ki a tőzsdéről a Clouderát. A big datás megoldásokat kínáló céget két magántőke-befektetési alap vásárolja fel.
A KKR and Clayton és a Dubilier & Rice összesen mintegy 5,3 milliárd dollárt fizet a Clouderáért, amelynek tőzsdei értéke a tranzakció híre előtt 3,7 milliárd környékén mozgott. A TechCrunch szerint az akvizíció mögött elsősorban a cég egyik nagy, 18 százalékot birtokló befektetője, Carl Icahn áll. Az üzletember még 2019-ben vásárolta meg az említett, viszonylag nagy szeletet. Abban az évben nagyjából 5 és 11 dollár között mozgott a cég papírjainak árfolyama, amelyekért most a két magántőke-befektetési alap 16 dollárt fizet, vagyis Icahn bizonyára szép haszonra tesz szert.
Rob Bearden, a Cloudera elnök-vezérigazgatója szerint az akvizícióval, illetve az ezzel párhuzamosan történő tőzsdei kivonulás pozitív hatással lesz vállalatára. A sorok között olvasva mindez annyit jelenthet, hogy a KKR and Clayton és a Dubilier & Rice megfelelő tőkeinjekcíót nyújthat a Cloudera következő szintlépéséhez.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
A tőzsdei kivonulás legfőbb oka azt lehet, hogy a két magántőke-befektetési alap szerint a Cloudera többet érhet annál, mint amit a nyilvános, tőzsdei értékelés tükröz. A tőzsdei kivonulással a cég menedzsmentjének nem kell majd folyamatosan a negyedéves pénzügyi eredményekre fókuszálnia, így hosszabb távú, nagyobb horderejű, rövid távon akár fájdalmas átalakításra is sor kerülhet. Néhány gyengébb negyedév ugyanis képes drámaian lenyomni egy cég részvényárfolyamát. A magáncéges légkör alapvetően kedvez a hosszabb stratégiaváltásoknak vagy átalakításoknak is, a szakmai befektetők könnyebben elfogadják az ideiglenesen gyenge eredményeket, a részvényárfolyamot azonnal büntető, esetenként túlreagálásra hajlamos tőzsdével szemben.
A budapesti irodával is rendelkező Clouderát 2009-ben alapította Christophe Bisciglia, Amr Awadallah és Jeff Hammerbacher, akik a Facebooknál, a Yahoo!-nál és a Google-nél Hadoop-alapú rendszerekkel foglalkoztak korábban, valamint Mike Olson, aki az Oracle által felvásárolt SleepyCatnél a BerkeleyDB nyílt forrású beágyazott adatbázis-motort fejlesztette. A Cloudera 2018-ban jelentette be, hogy összeolvad a konkurens Hortonworksszel, amely ugyancsak Hadoop-alapra építve kínált big datás megoldásokat. A Yahoo!-tól indult, mára az Apache égisze alatt fejlődő nyílt forrású Hadoop az elmúlt években a "big data" feladatok de facto standard platformjává vált, így nem csoda, hogy mind a Cloudera, mind pedig a Hortonworks erre építette megoldásait.