:

Szerző: Asztalos Olivér

2021. május 10. 11:14

Meredeken tör előre a szerverpiacon az AMD

15 éve nem látott mértékben növelte szerverpiaci részesedését az első negyedév során az AMD - derül ki a Mercury Research friss adataiból. A teljes x86-os piacot tekintve ugyanakkor csökkent a chiptervező részesedése, az ellátási problémáknak köszönhetően.

A kutatócég frissen közölt számai alapján jelenleg a szerverpiacra helyezi a legnagyobb fókuszt az AMD, amely legutóbb 2006-ban mutatott hasonló mértékű növekedést a profit szempontjából kritikus fontosságú területen. Bár a tervezőcég még mindig csak 8,9 százalékos részesedéssel bír, a legutóbbi pénzügyi jelentése alapján ezzel 286 százalékos növekedést produkált a nagyvállalati, beágyazott és a semi-custom (EESC) divízió, 1,35 milliárd dollárra lőve ki annak forgalmat. Az AMD térnyerése már a másik oldalon is érződik, mindeközben ugyanis az Intel adatközpontos részlegének forgalma 20 százalékkal 5,6 milliárdra csökkent, az ehhez társuló nyereség pedig 64 százalékos eséssel 1,3 milliárd dollárra apadt.

A Gitlab mint DevSecOps platform (x)

Gyere el Radovan Baćović (Gitlab, Data Engineer) előadására a november 7-i DevOps Natives meetupon.

A Gitlab mint DevSecOps platform (x) Gyere el Radovan Baćović (Gitlab, Data Engineer) előadására a november 7-i DevOps Natives meetupon.

Az AMD ugyanakkor nem lehet maradéktalanul elégedett, a kliensprocesszorok piacán ugyanis kisebb zsugorodást hozott az elmúlt két negyedév. A Mercury Research szerint ez nem érte váratlanul az AMD, amely a félvezetőpiacon tomboló ellátási problémák miatt több más szereplőhöz hasonlóan kénytelen volt előnyben részesíteni egyes termékeinek gyártását. A legnagyobb prioritást természetesen az Epyc, vagyis a szerverprocesszorok kapták, hisz ezen a piacon a legnagyobb az AMD lemaradása, miközben a kiszolgálókba szánt CPU-kat jellemzően magas profittal lehet értékesíteni.

amd_share

Eközben a kliensek piacán a közép- és csúcskategóriás modellek kapták az elsőbbséget, ugyanis a szerverprocesszorokhoz hasonlón ezek a termékek magasabb haszonnal értékesíthetőek. Az AMD legutóbbi negyedéves eredményei ezt tökéletesen alátámasztják. A kliensprocesszorokkal és különféle GPU-kkal foglalkozó Computing and Graphics szegmens forgalma jelentősen, 46 százalékkal nőtt egy év leforgása alatt. Ezzel az AMD rekordot könyvelt el a PC-kbe szánt termékek értékesítésével, mind a forgalom, mind pedig az átlagos eladási ár (ASP) új csúcsot állított be.

A Mercury Research megjegyzi, hogy a saját gyártósorokkal rendelkező Intelhez képest az AMD-t nagyobb mértékben érintették (illetve érintik) az ellátási láncban kialakult problémák. Ahogy arról korábban már a HWSW is beszámolt, a chiptervező első számú bérgyártójának számító TSMC jelenleg nem képes maradéktalanul kiszolgálni az utóbbi egy évben jelentősen megugrott piaci igényeket. A különféle chipek iránti igény hirtelen, nagy mértékű változását jól érezteti, hogy a piackutató szerint egy év alatt 41 százalékot nőtt a processzorpiac, amely az elmúlt 25 év legnagyobb ugrását jelenti.

Az üzemeltetői szakmát számos nagyon erős hatás érte az elmúlt években. A történet pedig messze nem csak a cloudról szól, hiszen az on-prem világ is megváltozott.

a címlapról