Állami segítséget kértek Romániában a Digi és versenytársai
Nehéz helyzetbe került Romániában az RCS&RDS konzorciumhoz tartozó Digi Mobil a helyi kormányzat által nemrég elfogadott, mobilhálózati beszállítókat érintő korlátozásokat követően. A cég több versenytársával együtt az államtól vár segítséget, amiért a kormányzat egyes beszállítópartnereket lényegében tiltólistára tett.
Helyi médiabeszámolók szerint gyakorlatilag teljesen leállította a hálózatfejlesztést Romániában az egyik legnagyobb helyi piaci szereplő, a mintegy négymillió előfizetővel rendelkező Digi Mobil - a cég egy éve semmilyen fejlesztést nem hajtott végre 5G-s hálózatán, illetve a 4G-s hálózatfejlesztések is lefékeződtek. A háttérben az a román kormány által április közepén elfogadott határozat állhat, mely az RCS&RDS konzorciumhoz tartozó szolgáltató számára megtiltja, hogy az 5G-s hálózatépítéshez régi partnere, a kínai Huawei Technologies eszközeit használja.
Bár a jogszabály - melyet a román parlament még nem szavazott meg - nem írja elő a már meglévő, beépített eszközök cseréjét, az 5G-s fejlesztési kényszer és a technológiai korlátok miatt előbb-utóbb minden érintett szolgáltató rákényszerülhet arra, hogy egyébként jól működő, esetlegesen csak néhány évvel ezelőtt telepített hálózati elemeket is kicseréljen.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Ennek elsősorban az az oka, hogy a jelenleg széles körben elterjedt 5G non-standalone topológiával épülő hálózatok a meglévő 4G-s infrastruktúrára támaszkodnak, így ez esetben többnyire jelentkezik a vendor lock-in jelenség, vagyis kompatibilitási okokból a szolgáltatók kénytelenek az új generációs hálózathoz használt komponenseket is a régi beszállítóiktól beszerezni.
Egy ilyen teljes hálózati eszközcsere-program rendkívül bonyolult tervezést, jelentős élő munkát és nem utolsósorban komoly eszközberuházást igényel, melyhez most lapértesülések szerint a román kormánytól vár támogatási forrást az operátor, lényegében az összes többi érintett piaci szereplővel karöltve.
Az eszközcsere-folyamat emellett azért is a szolgáltatók egyik rémálma, mivel a legritkább esetben oldható meg problémamentesen, illetve a szolgáltatásfolytonosság teljes fenntartásával a régi eszközpark cseréje, amit az általánosságban egyre bonyolultabbá, összetettebbé váló infrastruktúra sem segít elő. Az érintett szolgáltatókat emellett a kínai beszállítók körüli bizonytalanság, illetve az ebből adódó piaci helyzet arra sarkallta, hogy függesszék fel a hálózatépítési, bővítési munkálatokat, mely potenciális új és régi ügyfelek százezreit érintheti hátrányosan az országban.
A Digi Mobil Romániában 2019-ben indította el a kereskedelmi 5G-szolgáltatást másik partnerével, az Ericssonnal karöltve, majd a cég ezt követően, 2020 nyarán újította meg beszállítói szerződését a kínai féllel.