Inkább venne, mintsem eladna a Telenor tulajdonosa
Éppen csak letelt a kéthetes gyászidőszak a régió egyik leggazdagabb vállalkozójának, Petr Kellnernek a halálát követően, máris interjút adott a cseh médiának az általa alapított PPF befektetői csoport újonnan kinevezett vezetője.
Március végén tragikus hirtelenséggel elhunyt a régió egyik leggazdagabb vállalkozója, Petr Kellner, akinek a többségi tulajdonában lévő PPF befektetői csoport révén magyarországi üzleti érdekeltségei is voltak. A PPF 2018-ban vásárolta meg a norvég anyacégtől a Telenor Magyarország 100%-os tulajdonrészét, mondhatni kisebb meglepetést keltve ezzel, hiszen már akkor arról szóltak egyes pletykák, hogy a Telenor kormányközeli üzleti körökhöz kerülhet.
Kellner haláláig szinte teljesen kerülte a médiaszereplést, alig adott interjút, terveibe közvetlen munkatársain kívül szinte senkit nem avatott be. Barátja, a PPF élére került Ladislav Bartonicek szakítva ezzel a hagyománnyal szinte azonnal interjút adott a cseh Seznam Zprávy portálnak.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
Az interjúban Bartonicek elsősorban a PPF kínai érdekeltségével, a főként lakossági mikrohitel-konstrukciókat kínáló Home Credit kínai szereplésével és jövőbeni távlataival kapcsolatban válaszolt kérdésekre, ugyanakkor a befektetői csoport távközlési- és médiaérdekeltségeivel kapcsolatos tervekről is szót ejtett. Utóbbiak érinthetik hazánkat is, ahol a PPF az ügyfélszámot tekintve a második legnagyobb hazai mobilszolgáltató és a legnagyobb mobilos infrastruktúracég többségi tulajdonosa.
Nagy üzleti lehetőséget látunk a távközlési infrastruktúrában. Növekvő piacról van szó, az iparág nagyon stabil, és ennek fényében minden lépésünknek az a célja, hogy bővüljünk ezen a területen
-mondta el az interjúban Bartonicek, akit egyebek mellett a CETIN infrastruktúracég nemrég kiszivárgott, tőzsdére viteli (IPO) terveivel kapcsolatban kérdezték az újságírók. Ez a folyamat vélhetően jóval Kellner halála előtt elindulhatott, a frissen kinevezett vezető az IPO-val kapcsolatos kérdésre annyit válaszolt, mivel "kényes ügyről" van szó, így erről még nem tud tájékoztatást nyújtani.
Bartonicek hozzátette, a forrásbevonás azt a célt is szolgálhatja, hogy a PPF újabb infrastruktúracégeket vásároljon fel, amire a társaság egyértelműen "lát bizonyos lehetőségeket" a régióban.
A cégcsoport élére álló vezető nyilatkozata alapján tehát a PPF nem érdekelt abban, hogy régiós telekommunikációs érdekeltségeitől megváljon, a Home Credit által termelt veszteséget inkább az üzletág működési költségeinek csökkentésével igyekszik kompenzálni.
MAGYAR UGAR
A két magyarországi érdekeltség - a Telenor Magyarország és a CETIN Hungary infrastruktúracég - eladása tehát ez alapján nincs napirenden, hiába cikkeztek már tavaly arról cseh lapok, hogy Kellner lehetséges magyarországi vevőkkel tárgyal, illetve hiába tett arra utaló nyilatkozatot éppen a minap Jászai Gellért, a 4iG tulajdonosa, hogy a Digi felvásárlását követően a vállalat mobil lábát újabb potenciális akvizíciókkal igyekszik megerősíteni.
Korábban a kontra érvek közt elhangzott az is, hogy Kellner egyben vette meg a Telenortól a kelet-európai csomagot, és nem kívánja külön-külön értékesíteni a leányvállalatokat, ám a vállalkozó 2019-ben mégis eladta a Telenor Magyarországban képviselt üzletrészének 25%-át a magyar állam tulajdonában lévő Antenna Hungáriának. A PPF régiós távközlési portfóliójában ez egyébként mindeddig példa nélküli tranzakciónak számít, a befektetői csoport Magyarországot és Csehországot (ahol az O2 83,58 százalékát birtokolja a cég) leszámítva teljes kontrollt gyakorol távközlési érdekeltségei felett.
Hogy Kellnernek a fentiek fényében mi volt pontosan a szándéka a magyar állami műsorszóró-vállalattal kötött üzlettel, az sem akkor, sem most nem derült ki. Bartonicek szokatlanul gyorsan adott, részletekbe menő interjúja jelen helyzetben inkább tekinthető a hitelezőket, társbefektetőket, partnereket, valamint a befektetői csoport érdekeltségeinél dolgozó több mint 150 ezer alkalmazottat megnyugtatni szándékozó próbálkozásnak, elsősorban azzal az üzenettel, hogy a PPF Kellner nélkül ha nehezebben is, de tovább üzemel és bővíti portfólióját.