Saját mobilos lefedettségi térképet rajzol a Speedtest
A mobilszolgáltatók részben a törvényi kötelezettségüknek eleget téve tájékoztató jelleggel feltüntetik weboldalukon hálózati lefedettségüket, ráadásul ma már utcaszintű kereshetőséggel. A világ legnépszerűbb hálózati sebességmérő platformja, a Speedtest.net most ugyanerre vállalkozik, csak éppen felhasználói mérések alapján.
Január végén új funkcióval bővült a világ legnépszerűbb internetes sebességmérő platformja, a Speedtest.net - pontosabban annak mobilalkalmazása. Az applikáció mostantól a felhasználók által önkéntes alapon szolgáltatott helyadatok és más paraméterek alapján képes feltérképezni, hogy egy adott régióban milyen mobilnet-lefedettség tapasztalható, hasonlóan ahhoz, ahogy az operátorok azt saját lefedettségi térképeiken feltüntetik.
A lefedettségi térképek a mobiltelefon-korszak kezdete óta gyakorlatilag folyamatosan jelen vannak a szolgáltatók különféle tájékoztató anyagaiban - az utóbbi időben jellemzően interaktív formában, a weboldalakon. Ezeken a törvényi előírásoknak megfelelően ma már utcaszintű keresés alapján képet kell adni arról, hogy az adott lokáción milyen típusú (2G/3G/4G/5G) szolgáltatás érhető el kül- és beltéren egyaránt. A szolgáltatóknak ezeket a jellemzően saját mérnökcsapatok által összeállított térképeket lényegében szavatolniuk kell, egy esetleges ellenőrzés során kellemetlen következményei lehetnek a pontatlanságnak.
A Gitlab mint DevSecOps platform (x) Gyere el Radovan Baćović (Gitlab, Data Engineer) előadására a november 7-i DevOps Natives meetupon.
A Speedtest.net applikáció legújabb verziója a térképek rajzolásához a felhasználói adatokat veszi alapul (crowdsourcing modell), ami így több szempontból is eltér a szolgáltatók által önbevallásos alapon megadott paraméterektől. Egyrészt a Speedtest appja nem kezeli külön a beltéri és kültéri lefedettséget, illetve nem is kereshető, ugyanakkor mind a négy szolgáltatóhoz rendelkezik - elvileg teljesen naprakész - térképpel.
Fontos különbség még, hogy a Speedtest térképének léptékváltása láthatóan jóval pontatlanabb, mint a szolgáltatói térképek, ezért alapvetően kisebb régiók, városok feltérképezésére alkalmas. A Budapestet ábrázoló térképen ez alapján viszonylag jól látszik a két, relatív nagy kiterjedtségű 5G-s hálózattal rendelkező operátor (Magyar Telekom, Vodafone Magyarország) 5G-s lefedettsége, vagy éppen a DIGI Váci úti székházán elhelyezett 5G-s cella.
A Speedtest.net lefedettségi térképe emellett láthatóan megpróbálja különböző paraméterek alapján megbecsülni a szolgáltatáslefedettséget, e tekintetben más alapokon működik, mint a szintén crowdsourcing elven működő, többnyire az úthálózatokon végzett mintavétellel dolgozó Cellmapper, mely a cellák helyzetét is többé-kevésbé pontosan feltünteti.