:

Szerző: Hlács Ferenc

2020. december 3. 12:13

Snapdragon 888: befutott a Qualcomm legújabb csúcsprocesszora

A lapka várhatóan a 2021-es csúcstelefonokban debütál majd, integrált 5G és jelentős teljesítménybeli előrelépések mellett.

Bemutatkozott a Qualcomm legújabb csúcsprocesszora, amely várhatóan a jövőre megjelenő csúcstelefonok jelentős részében dolgozik majd. A gyártó a nevezéktannal érdekes csavart vett, az új lapka ugyanis az előd Snapdragon 865 után várt 875 helyett Snapdragon 888 néven kerül piacra. A névválasztás nem véletlen, a nyolcas szám ugyanis a kínai kultúrában a szerencsét szimbolizálja.

DEBÜTÁL A CORTEX-X1

Az 5 nanométeres gyártási eljárással készült SoC-ban összesen nyolc processzormag dolgozik, az ismert 1+3+4-es felállásban. A legnagyobb teljesítményt a nyolcas élén lovagló, tavasszal bejelentett, Cortex-X1 adja, amely 2,84 gigahertzen ketyeg. A maghoz három alacsonyabb fogyasztású, de továbbra is a nagyobb teljesítményigényű feladatokhoz szánt, ugyancsak tavasszal bemutatkozott 2,42 gigahertzes Cortex-A78, illetve négy 1,8 gigahertzre állított cortex-A55 egység párosul, a kisebb étvágyú feladatokhoz.

qs88801

A Cortex-X1-gyel, ahogy arról az ARM idén májusban beszámolt, a chiptervező a lehető legnagyobb teljesítményt igyekszik elérni, akár az energiahatékonyság rovására is. A mag ennek megfelelően azonos frekvencia mellett az Cortex-A78-hoz képest 22, a Snapragon 865-ben is dolgozó elődhöz, a Cortex-A77-hez viszonyítva pedig kereken 30 százalékkal nagyobb teljesítményt ígér. Összességében a CPU-s teljesítményben az új SoC a Qualcomm szerint 25 százalékkal múlja majd felül a Snapdragon 865-öt.

qs88802

Ahogy az AnandTech is rámutat, bár utóbbi érték önmagában látványos lehet, a gyártó összehasonlítása a mezei Snapdragon 865-re vonatkozik, nem pedig az ugyancsak piacon lévő, számottevően magasabb órajelekkel dolgozó Snapdragon 865+-ra, amelynek 3,09 gigahertzes A77 magjai mellett a 888 előnye már 13 százalékra olvad. Az X1 maghoz 1 megabájt L2 cache párosul, míg az A78 magok 512 kilobájttal dolgoznakk, az A55-ökhöz pedig 128 kilobájt párosul. A Cortex-A55 magcsoport egyébként nem sokat változott a Snapdragon 865-höz képest, még azok órajelén sem tekert a gyártó, így az alacsonyabb teljesítményigényű feladatoknál jóeséllyel nem hoz jelentős változást a chip.

IZMOSABB DSP ÉS GPU, INTEGRÁLT 5G

Az új lapkához új AI gyorsító és DSP is párosul, a Hexagon 780 formájában. Az alapoktól újratervezett egység egyetlen monolitikus IP-be tömöríti a skalár, vektoros és tensor gyorsítókat, amitől számottevően nagyobb teljesítményt ígér valamennyi területen - ez a skalár gyorsítóknál 50 százalékos előrelépést, a tensor gyorsítónál pedig kétszeres számítási kapacitást jelent. Összességében a gyártó háromszoros wattonkénti teljesítményugrásról beszél. A Snapdragon 888-ban dolgozó Adreno 660 GPU fejlesztései sem elhanyagolhatók, a grafikus egység 35 százalékkal múlja felül teljesítményben az előd Adreno 650-et - ráadásul 20 százalékkal jobb energiahatékonyság mellett.

qs88803

A Snapdragon 888 vadiúj ISP-vel érkezik, a Spectra 580 már másodpercenkénti 2,7 gigapixeles képfeldolgozási tempót diktál, azaz akár három 28 megapixeles szenzor párhuzamos használatát is lehetővé teszi - az önálló érzékelőknél pedig akár 200 megapixeles felbontással is megbirkózik. Ezzel együtt ugyanakkor a videórögzítési képességek nem változtak sokat tavaly óta, továbbra is maximum 30 FPS sebességű 8K videó vagy 120 FPS-es 4K videó készíthető a lapkával, illetve az 960 FPS-es "szuperlassítás" is támogatott, 720p felbontás mellett. A HDR10+ és Dolby Vision plecsnik idén is ott vannak  az ISP mellett.

qs88806

A csomagból az 5G támogatása sem marad ki. Míg a Snapdragon 865-nél a Qualcomm a külső, X55 modem használata mellett döntött, idén visszatér a teljesen integrált kialakításhoz. Ennek megfelelően az X60 modem már a lapkába építve érkezik, és a milliméteres hullámhosszú, illetve 6 gigahertz alatti hálózatokat is támogatja - ráadásul elsőként nyújt mindkét spektrumban vivőaggregációt (Carrier Aggregation, azaz CA), így a hálózatra csatlakozó készülékek dinamikus spektrumkihasználása minden eddiginél hatékonyabb lehet. A modem továbbá az FDD és TDD üzemmódokat egyaránt támogatja, valamint a dinamikus spektrummegosztást (Dynamic Spectrum Sharing) is kezeli.

A Qualcomm Snapdragon 888 processzora várhatóan a 2021-es csúcstelefonokban debütál majd, így annak valós teljesítményére is jövőre derül fény, az első információk alapján azonban kifejezetten ígéretes lapkáról van szó.

Az üzemeltetői szakmát számos nagyon erős hatás érte az elmúlt években. A történet pedig messze nem csak a cloudról szól, hiszen az on-prem világ is megváltozott.

a címlapról