Jöhetnek a Qualcomm chipek a csúcskategóriás Huawei okostelefonokba
Helyi lapértesülések szerint pozitívan bírálta el az amerikai kereskedelmi minisztérium a Qualcomm beadványát, melyben a chipgyártó kereskedelmi licencet kért ahhoz, hogy a kínai Huawei Technologies számára komponenseket - elsősorban okostelefonokba szánt rendszerchipeket - szállítson. Az engedély újabb jele lehet annak, hogy az USA a Huawei fogyasztói üzletágának lényegében megkegyelmezett.
Újabb pozitív fejleményről számol be a helyi sajtó hivatalosan a Huawei Technologies fogyasztói üzletágának jövőjével kapcsolatban. A kínai 36Kr hivatalosan meg nem erősített értesülései szerint a Qualcomm megkapta az amerikai kereskedelmi minisztérium licencét, mellyel lehetővé válik, hogy a cég bizonyos, okostelefonokba szánt komponenseket - jellemzően rendszerchipeket - szállítson a kínai fél számára. A Qualcomm chipjei a Huawei házon belül készült HiSilicon lapkáit válthatnák fel a cég közép- és felsőkategóriás okostelefonjaiban.
A Qualcomm lényegében az amerikai kereskedelmi embargó tavalyi kezdete óta folyamatosan kereste a módját annak, hogy beszállítópartner lehessen, illetve maradhasson a Huawei-nél, az igazán komoly üzleti lehetőség azonban akkor kínálkozott fel a cég számára, amikor az Egyesült Államok idén ősszel életbe lépő újabb szigorító intézkedései révén a kínai cég kénytelen volt elengedni a teljes HiSilicon termékvonalat. A vállalat nemigen tehetett mást, miután szeptember 15-től a chipeket gyártó TSMC-re is kiterjedtek a kereskedelmi korlátozások, tekintve, hogy a tajvani cég is használ amerikai technológiát a chipgyártás során.
A Gitlab mint DevSecOps platform (x) Gyere el Radovan Baćović (Gitlab, Data Engineer) előadására a november 7-i DevOps Natives meetupon.
A HiSilicon termékvonal megszűnésével a Qualcomm megoldásaival tálcán kínálkozik a lehetőség a Huawei számára, hogy az amerikai cég komponenseivel továbbra is élvonalbeli, csúcskategóriás okostelefonokat gyárthasson. Az amerikai gyártó először a november 5-i, negyedik üzleti negyedéves eredmények ismertetése során közölte hivatalosan, hogy már beterjesztette a kereskedelmi licenc iránti kérelmet az illetékes minisztérium elé, a Huawei kínai médiának névtelenül nyilatkozó illetékese szerint az ez alapján kiadott engedélyt a napokban kapta meg a Qualcomm.
A cég ezzel csatlakozott több amerikai és ázsiai komponensgyártóhoz, így szeptemberben két nagy amerikai chipgyártó, az Intel és az AMD is megkapta a kereskedelmi engedélyt, nemrég pedig a Samsung kijelzőgyártó üzletága is zöld utat kapott a kereskedelmi minisztériumtól. Október végi amerikai lapértesülések szerint hasonlóan pozitívan bírálták el két nagy kameraszenzor-beszállító, a Sony és az OmniVision kérelmét.
A Huawei-nek ugyanakkor a spekulációk szerint áldozatot kellett hoznia azért, hogy a Qualcommal a továbbiakban zökkenőmentesen együtt tudjon dolgozni. Az amerikai cégnek ugyanis jelenleg nincs kellő kapacitása ahhoz, hogy a Huawei és Honor brand alá tartozó meglehetősen széles termékvonalat ellássa komponensekkel, így részben ennek köszönhetően dönthetett úgy a Huawei vezetése, hogy megválik a Honor márkától és a teljes termékvonalat eladja egy helyi konzorciumnak.
Ahhoz ugyanakkor, hogy a Huawei márkájú okostelefonok újra népszerűek legyenek Kínán kívül, szükséges lehet az is, hogy a felsorolt komponensgyártókon túl a Google is megkapja a kereskedelmi engedélyt, így a Google mobilos ökoszisztémája újra megjelenhessen a kínai gyártó készülékein. Arról ugyanakkor egyelőre nincs hír, hogy a Google kért-e vagy kapott-e bármilyen kereskedelmi engedélyt az illetékes amerikai minisztériumtól.