Huawei Mate 40 - jövőtálló vas, jövő nélkül
Múlt csütörtökön a Huawei lerántotta a leplet a Mate sorozat legújabb generációjáról, mely brilliáns hardverként tehet pontot az egyre több sebből vérző kínai óriásvállalat globális okostelefon-piaci karrierjének végére.
2020. október 22. alighanem végérvényesen bevonul majd a globális okostelefon-piac történelmébe azzal, hogy a kínai Huawei ezen a napon mutatta be az éveken keresztül sikert sikerre halmozó Mate phablet-szériájának legújabb, egyben utolsó generációját, a Mate 40-et. Az új, három modellből álló sorozat gyakorlatilag minden tagja kivételes képességekkel rendelkező, brilliáns hardver, minden kétséget kizáróan az iparág élvonalába tartozó képességekkel. Egy tankönyvi piacgazdasági környezetben a Huawei újdonságai valószínűleg minden tekintetben agyonvernék az androidos mezőnyt, csakhogy a jelenlegi környezet meglehetősen távol áll a tankönyvi példáktól.
BRUTÁLIS SOC
A Mate 40 széria tagjaiban a Huawei eddigi legerősebb Kirin rendszerchipje, a Kirin 9000 dolgozik, mely a kínai gyártó szerint a legfejlettebb összetett vezérlőáramkör a kategóriájában. A tervezők csakugyan bravúros munkát végeztek, az 5 nm-es gyártástechnológiával készült lapkára sikerült 15,3 milliárd tranzisztort elhelyezni, 8 CPU-mag (ebből 4 Cortex-A77, 4 Cortex-A55) és egy 22 vagy 24 magos ARM Mali G78 grafikus egységhez.
Ha ez nem lenne elég, a lapkába még bezsúfoltak egy Balong 5000 modemet, ami vivőaggregáció révén elméletileg akár 6,5 Gbps letöltési sebességet is képes lekezelni, továbbá egy 2+1 magos NPU-t. A lapka képességeit tekintve abszolút értelemben világelsőnek számít, ilyen teljesítményű és összetettségű 5G-s SoC eddig egyetlen rivális gyártó kínálatában sem tűnt fel.
Az új Kirin lapka elsősorban a grafikus motort megdolgoztató applikációk, vagyis leginkább a 3D-s játékok futtatása során, illetve az AI-számítások kapcsán mutatja meg igazán az erejét. A Cortex-A77 CPU-magokból álló CPU - ha lehet így fogalmazni - a dizájn egyetlen gyenge, vagy inkább kevéssé jövőtálló pontja, hiszen az Austin mikroarchitektúra-család harmadik generációja, a Cortex-A78 további teljesítménynövekedést ígér 5 nm-en - vélhetően azonban ez már túl későn jelent meg ahhoz, hogy a Kirin 9000-hez felhasználják.
A Gitlab mint DevSecOps platform (x) Gyere el Radovan Baćović (Gitlab, Data Engineer) előadására a november 7-i DevOps Natives meetupon.
A Mate 40 széria tehát vitathatatlanul a elérhető legizmosabb, legkomplexebb okostelefonos rendszerchipjével érkezett, mely egyben a Huawei utolsó, saját tervezésű ilyen lapkája is egyben. Ezt még augusztus elején jelentette be a kínai óriás, miután kénytelen volt azzal szembesülni, hogy a saját tervezésű processzorok gyártása az Amerikai Egyesült Államok szeptemberben életbe lépő újabb kereskedelmi korlátozásai miatt lényegében ellehetetlenül.
DE VAN VELE EGY KIS GOND
A lapkát gyártó TSMC ugyanis szeptember közepétől az amerikai kormány rendelete értelmében nem gyárthat többé a Huawei részére semmilyen félvezetőt, mivel a gyártási folyamat során amerikai technológiát is felhasznál a tajvani cég. Egy ilyen léptékű partner kiesése óriási veszteség lehet bármilyen partner számára, és még egy olyan, kimeríthetetlennek tűnő erőforrásokkal rendelkező vállalat, mint a Huawei, (pontosabban annak konzumer üzletága) is súlyos sebet kaphat általa.
Tekintve, hogy gyakorlatilag nincs a világon olyan cég, mely Amerikától teljesen függetlenül képes lenne olyan fejlett technológiát előállítani, mint a Kirin 9000 rendszerchip, a Huawei jobb híján az embargó szeptember közepi életbe lépése előtt felhalmozott készletekre kénytelen támaszkodni. Helyi beszámolók szerint a cég 15 millió Kirin 9000 legyártását rendelte meg a TSMC-től, ám a tajvaniak a szeptember 15-i határidő lejárta előtt csak mintegy 8,8 millió chipet tudtak leszállítani a kínaiak részére, ami a globális okostelefon-piacon fájóan kevésnek bizonyulhat.
Összehasonlításképpen a széria előző generációja, a Kirin 990-nel felvértezett Mate 30-ból két hónappal a tavaly októberi megjelenését követően 7 millió, 2019 végére pedig több mint 12 millió darab fogyott - javarészt a honi piac tekintélyes méretű felvevőképességének köszönhetően. És ennek kapcsán akad itt még egy, a Huawei számára nem teljesen új keletű probléma, mely tevékenyen hozzájárulhat ahhoz, hogy az előző generációhoz hasonlóan a Mate 40 is leginkább csak a belpiacon érhessen el ideig-óráig sikereket.
Ez a probléma a Google Mobile Services (GMS) hiánya, mely a Trump-adminisztráció tavaly májusi tiltó intézkedéseinek egyenes velejárója. A Huawei ugyan láthatóan óriási erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy a Google ökoszisztémáját saját rendszerével, a Huawei Mobile Services-sel (HMS) helyettesítse, ez azonban a nyugati felhasználók számára egyelőre a legjobb esetben is kényelmetlen kompromisszumokkal jár.
A GMS elvesztése nyilvánvalóan késleltetve jelenik meg a Huawei globális okostelefon-piaci részesedését tekintve, de már most mutatkoznak a tünetek: A cég idén áprilisi rekord szintű, 21%-os piacrészre négy hónap alatt 5 százalékponttal csökkent, miután a cég kezd kifogyni azokból a szériákból, melyekre még rendelkezik érvényes Google licensszel. Amikor ezek a sorozatok teljesen kifutnak, akkorra lehet majd valós képet kapni arról, hogy a HMS-nek sikerült-e véghez vinnie a rendkívül nehéz küldetést.
A VILÁGNAK MUTATTÁK, KÍNÁNAK SZÁNJÁK
Az igazán brilliánsra sikerült Mate 40 esetében éppen ezért nem nehéz megjósolni az értékesítési folyamat ciklusát: Akárcsak a Mate 30-nál, úgy az új csúcsmodellnél is elsősorban a kínai piac szívja majd fel a készletek nagy részét, amiből ezúttal jó eséllyel nem érkezik már soha utánpótlás, mivel belátható időn belül nincs senki, aki a TSMC helyére tudna lépni, és több millió 5 nm-es Kirin 9000-es rendszerchipet képes lenne legyártani a vállalat számára.
A Huawei, illetve a rajongók jobb híján abban bízhatnak, hogy az elnökválasztást követően fordulat áll be az amerikaiak kína-politikájában, ezzel azonban belsős információk szerint nem számol komolyan a cég, ahol a fogyasztói üzletág talán utolsó, minden kompromisszumot nélkülöző csúcskategóriás okostelefon-hardverét jelentették be múlt csütörtökön.