Nevetséges összegre büntették a telefonos ügyfélszolgálatokat
A nagyobb versenyjogi és más, hatósági bírságokhoz képest nevetségesen alacsony összegű, összességében 2,5 millió forintnyi büntetést szabott ki a fogyasztóvédelmi hatóság pontosan meg nem nevezett számú távközlési és más közszolgáltató cégre a telefonos ügyfélszolgálatok működésének szúrópróba-szerű ellenőrzése során.
Az ügyfélszolgálatok működését ellenőrző átfogó fogyasztóvédelmi vizsgálat eredményeiről tett közzé részleteket tegnap az illetékes minisztérium. A fogyasztóvédelem az elmúlt hónapokban összesen 340 próbahívással ellenőrizte, hogy a telefonos ügyfélszolgálatok a jogszabályban meghatározott követelmények szerint üzemelnek-e, a vizsgálat többségében távközlési cégeknél, illetve egyéb közműcégeknél zajlott.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium tegnapi közleménye szerint a hívások mintegy negyedénél tártak fel kisebb-nagyobb problémákat, melyek nyomán összességében 2,5 millió forintnyi büntetést szabtak ki a jogsértő vállalkozásokra (hogy pontosan hány cég kapott büntetést, arra nem tér ki a közlemény). Mindez azt feltételezi, hogy egy-egy problémás esetnél nem egészen 30 ezer forintos bírsággal "honorálták" a jogsértő magatartást.
2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.
A minisztérium szerint a járványügyi veszélyhelyzet idején felértékelődött a telefonos ügyfélszolgálatok szerepe, mert a közvetlen és azonnali kapcsolatfelvételre az ügyfélszolgálati irodák zárva tartása miatt nem volt más mód. A telefonos ügyfélszolgálatok fogyasztó számára gördülékeny működését a járványhelyzettől függetlenül évek óta törvényi feltételekkel szabályozzák, így például a panasszal kapcsolatos élőhangos ügyintézést a szolgáltató köteles reklám elhangzása nélkül a telefonos ügyfélszolgálat menüsorrendjének első helyére tenni.
Az ügy érdemi intézését emellett a kapcsolás létrejöttétől számított legfeljebb 5 percen belül meg kell kezdenie, ettől csak nagyon kivételes esetben, például rendkívüli időjárási körülmények miatt térhet el.
A fogyasztók szempontjából talán legfontosabb, ún. 5 perces szabály esetében egyértelmű romló tendenciát mutatnak a számok, hiszen a tavalyi 4 százalékhoz képest idén a hívások 8,5 százalékában sértették meg ezt az előírást a szolgáltatók. Az ITM ugyanakkor sikerként könyveli el, hogy idén egyetlen telefonos ügyfélszolgálat esetében sem hangzott el reklám az élőhangos bejelentkezés idején.