Bővíti 5G-s lefedettségét a Telekom
Immár csaknem kéttucatnyi településen kínál 5G-s szolgáltatást a legnagyobb hazai mobilszolgáltató, a Magyar Telekom. A cég a nyáron főleg a Balaton partján bővített, de több egyetemi nagyvárosban is elérhető már az új technológia, megfelelő készülékekkel és díjcsomagokkal - utóbbiak kínálata az ősszel újulhat meg.
Immár 23 településen érhető el a Magyar Telekom 5G-s szolgáltatása, jelentette be a távközlési cég szerdán. A vállalat idén tavasszal indította el az új generációs hálózatot első körben Budapesten, Budaörsön és Zalaegerszeg bizonyos területein, a nyáron pedig elsősorban a Balaton partján, illetve bizonyos egyetemi nagyvárosokban fejlesztette tovább a cellák egy részét.
A cég által kiadott sajtóközlemény szerint a Telekom hálózatán a "gigabites 5G szolgáltatás" Budapest, Budaörs, Zalaegerszeg, Debrecen, Kecskemét, Szeged és Szombathely bizonyos részein, emellett a balatoni régió 16 településén - Siófokon, Tihanyban, Balatonalmádiban, Balatonberényben, Balatonföldváron, Balatonfüreden, Balatonlellén, Balatonmáriafürdőn, Balatonszabadi-Sóstón, Fonyódon, Gyenesdiáson, Balatonfenyvesen, Keszthelyen, Vonyarcvashegyen, Zamárdiban és Hévízen – részlegesen érhető el. A társaság a nyár során több tucatnyi új 5G-s állomást kapcsolt be, melyek egyelőre a 3,5 GHz-es frekvenciasávban nyújtanak szolgáltatást úgynevezett 5G non-standalone alapokon, vagyis a meglévő 4G-infrastruktúrára épülve.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
A szolgáltatás igénybevételéhez a lefedettségi területen 5G-képes készülékre és díjcsomagra egyaránt szükség van - a Telekom jelenleg a lakossági és KKV szegmens számára kialakított korlátlan mobilnet-csomagjainál biztosít díjmentes 5G-s hozzáférést, a portfólió azonban az ősszel megújul, legalábbis erre utal, hogy a szolgáltató már augusztus elején tájékoztatta előfizetőit, hogy a jelenleg értékesített mobil hang és adat csomagokra október 1-jétől nem lehet szerződni.
Hogy az új portfólióban az 5G-s szolgáltatás továbbra is csak a nagy adatkerettel rendelkező csomagok mellé jár-e majd, azt egyelőre nem tudni, a HWSW ugyanakkor nem hivatalos forrásból úgy tudja, hogy ezúttal elsősorban a vezetékes- és mobilszolgáltatásokat egyaránt tartalmazó Magenta1 csomagok összetétele és feltételei kapcsán várhatók majd bizonyos változások, részben válaszul arra, hogy időközben megjelent a piacon hasonló integrált szolgáltatásaival a UPC-t felvásárló Vodafone Magyarország.
A Vodafone Magyarország egyébként jelenleg a Telekom mellett a másik olyan magyar szolgáltató, mely 5G-s hozzáférést kínál. A cég az országban elsőként, tavaly októberben kapcsolta be első 5G-s celláit Budapesten, a hálózatot pedig a nyár során szintén fokozatosan kibővítette a riválishoz hasonlóan a Balaton egyes településeire és bizonyos megyeszékhelyekre kiterjedően.