Páneurópai nyomkövető app segíthet fékezni a koronavírust
Egész Európában, vagy legalábbis az Európai Unió területén hadrendbe kell állítani az okostelefonokat a koronavírus elleni küzdelemben, a vírus terjedésének fékezése érdekében, véli egyre több uniós politikus. Az Európai Adatvédelmi Biztos szerint lehetőség szerint egy platformra kell helyezni a tagországok által államilag kiadott kontaktkövető alkalmazásokat.
A koronavírus világjárvány európai terjedésének lassításában akár már a következő hetektől kulcsszerepet játszhatnak az okostelefonok, ahogy egyre több, a fertőzés által súlyosan érintett ország kormánya igyekszik minden eszközt bevetni annak érdekében, hogy a vírus terjedését lassítsa (vagy szakszóval "lapítsa" a görbét). Az Európai Adatvédelmi Biztos hétfőn arról beszélt, hogy az egész Unió számára egy közös platformra helyezett kontaktkövető mobilapplikáció jelentheti az ideális megoldást, ez biztosíthatja ugyanis a kívánt cél elérése mellett leginkább a szenzitív személyes adatok védelmét.
Az adatvédelmi biztos álláspontja szerint ugyan a többnyire Bluetooth-technológiára vagy egyéb, ideiglenes jelkibocsátásra épülő nyomkövető appok nem veszélyeztetik eredendően a felhasználók, illetve betegek privát szféráját, ugyanakkor az elvileg ugyanazt a célt szolgáló appok gyors burjánzása nem kedvez sem az egységes fellépésnek, sem a szigorú uniós adatvédelmi irányelvek maradéktalan betartásának.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
Wojciech Wiewiorowski, a hivatal első embere éppen ezért hétfőn arra szólította fel a tagállamok illetékes szerveit, hogy EU-szintű koordinációval valósítsák meg a COVID-19 fertőzés terjedésének lassítására hivatott mobilapplikáció fejlesztését. Bár a fejlesztés egyesek szerint már most elkésett, és a vírus egyértelműen nyerésre áll, azok az országok, ahol a járvány már tetőzött, netán sikerült kellően ellapítani a görbét, a korábban bevezetett szigorítások enyhítésére készülnek, ilyen helyzetben pedig a fenti célt szolgáló applikáció ismételten hatékonyan bevethető a rendkívül energia- és időigényes kontaktfelderítés során.
Egy ilyen, közös platformot használó páneurópai kezdeményezés már az adatvédelmi biztos álláspontjának nyilvánosságra kerülése előtt megszületett, a Pan-European Privacy Preserving Proximity Tracing (PEPP-PT) rendszer létrejöttének, illetve terjedésének Németország adott komoly lökést a múlt héten. A rendszer kidolgozásában ma már nyolc ország bevonásával mintegy 130 kutató és fejlesztő vesz részt, a platform pedig már ezen a héten bevetésre kerül Németországban, ahol a Robert Koch intézet koordinálja a koronavírus elleni fellépést.
Az Európai Unió egyes tagországai saját szakállukra már korábban megkezdték a saját kontaktkövető applikációjuk fejlesztését, Ausztriában például a Vöröskereszt helyi szervezete adta ki a "Stop Corona" nevű applikációt, melyet a megjelenése óta százezrek töltöttek le telefonjukra. Hasonló, nemzeti szintű kezdeményezést indított Írország és Lengyelország - Magyarországon egyelőre nem érhető el semmilyen, kifejezetten a helyi lakosság számára fejlesztett kontaktkövető applikáció.