:

Szerző: Hlács Ferenc

2020. február 7. 10:55

Több mint 470 ezerszer töltötték le a Play Store-ba bejutott új kártevőket

Kilenc kártékony app csúszott át az alkalmazásbolt védvonalain - és egy új phishing kampány is veszélyezteti a felhasználókat.

Újabb kártékony appok bukkantak fel a Google Play Store-ban: biztonsági szakértők ezúttal kilenc, azonos támadócsoporthoz köthető alkalmazást azonosítottak, amelyek összesen már több mint 470 ezres letöltésszámot tudhatnak magukénak. Noha a Google már lépett az ügyben, nem merülnek ki ennyiben az androidos eszközökre leselkedő fenyegetések, ugyanis a fentiekkel párhuzamosan egy phishing kampány is veszélyezteti a felhasználókat.

A kilenc kártékony alkalmazást a Trend Micro szakértői csípték el. A kártevők teljesítmény- és memóriaoptimalizáló appoknak, VPN-nek vagy épp játékélmény javító appoknak adták ki magukat, és a kilencből négy rendelkezett 100 ezer fölötti letöltésszámmal. A telepítést követően az alkalmazások felvették a kapcsolatot a támadók vezérlőszervereivel, majd megkezdték kifejezetten sokrétű rosszindulatú tevékenységeiket.

andrmalw

Ezek közé tartozott további malware-ek telepítése (a támadók szervereiről mintegy háromezer kártevővariánst értek el az appok) illetve az egyébként ártalmatlan hirdetések megjelenítése, majd azokon kattintások sorozatos szimulálása, de a kártékony appok emellett különböző hirdetési hálózatok jutalomprogram-alkalmazásait is előszeretettel telepítették. A kártevők emellett igyekeztek rávenni a felhasználókat, hogy aktiválják számukra a telefon kisegítő lehetőségeit és kapcsolják ki a rendszer beépített Play Protect védelmi szolgáltatását, hogy aztán feltűnés nélkül telepíhessenek új malware-eket a telefonokra. A kisegítő lehetőségeken keresztül az appok a felhasználók Google és Facebook fiókjaihoz is hozzáférést szerezhettek, amelyeken hamis értékeléseket tehettek közzé.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

A kampány főleg az Egyesült Államokban, Japánban, Tajvanon, Indiában és Thaiföldön volt aktív. A kutatók szeirnt feltehetően kínai székhelyű támadók állhatnak az appok mögött, miután azok Kínában egyáltalán nem voltak aktívak, sőt, mikor egy készülék földrajzi pozícióját a szakértők Kínára módosították, az alkalmazások felfüggesztettek minden kártékony tevékenységet - jó eséllyel azért, hogy a helyi hatóságok ne figyeljenek fel rájuk. A Google a szakértők figyelmeztetését követően a kártékony appokat eltávolította alkalmazásboltjából.

ANUBIS LECSAP

Az ezzel párhuzamosan felfedezett phishing kampányra a Cofense szakértői bukkantak rá, abban a felhasználókat az elkövetők emailben próbálták rávenni, hogy kattintsanak le egy számlának látszó csatolmányt, amely valójában egy kártékony APK-t tartalmaz. Ha az adott telefonon a Play Store-on kívülről származó alkalmazások telepítése engedélyezve van, a csatolmány egy hamis Google Protect üzenettel veszi rá a felhasználókat a telepítésre, majd széles körű alkalmazásengedélyei birtokában az Anubis malware-rel fertőzi meg a készülékeket.

Az Anubis az egyik legsokrétűbb androidos kártevő, az a készülékre kerülve ellenőrzi, hogy az eszköztárában szereplő több mint 260 banki és online vásárlási app valamelyike szerepel-e a készüléken, ha pedig igen, újabb phishing támadásokkal megkísérli megszerezni a felhasználó azokhoz tartozó azonosítóit. Emellett a malware még rengeteg képességgel rendelkezik, a képernyőkép-készítéstől a beállítások módosításán és az eszköz teljes körű távoli vezérlésén át az eszközön tárolt fájlok titkosításáig - így kvázi ransomware-ként is működhet. A hasonló támadások elkerülése végett mindenkinek fokozottan érdemes odafigyelni az emailben kapott csatolmányokra, és csak akkor megnyitni azokat, ha ismert, biztosnágos forrásból származnak.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának ötödik, december 12-i állomásán.

a címlapról