650 ezer kábelnetes végponton mehetne gigabites net a Telekomnál
A Magyar Telekom mai közleménye szerint szeptember elejétől immár 1,7 millió potenciális lakossági és üzleti végponton képes akár gigabites letöltési sávszélességet biztosítani a szolgáltató. Az optikai hálózatok után a HFC-hálózat továbbfejlesztése révén javult jelentősen a letöltési sávszélesség, a visszirányhoz azonban nem nyúlt a szolgáltató - okkal.
Ahogy azt korábban megírtuk, a Magyar Telekom szeptember elejétől immár HFC-hálózatán (kábelnet) is biztosít bizonyos területeken olyan internetelérést, melynek sávszélessége letöltési irányban elérheti az 1 Gbps elméleti határt. A szolgáltató ma bejelentette, a kábelhálózaton végrehajtott fejlesztésnek köszönhetően országosan immár 1,7 millió potenciális végponton lenne képes gigabtes sávszélességű internetkapcsolatot biztosítani.
Az új díjcsomag bevezetését a kábelhálózat részleges továbbfejlesztése teszi lehetővé a Telekomnál: A DOCSIS technológia 3.1-es verziójának megfelelő hálózatok ideális esetben akár 10 Gbps letöltési és 1 Gbps feltöltési sávszélességet is biztosíthatnak az előfizetői végpontokon, ehhez azonban a kábelezésen kívül szinte mindent ki kell cserélni a HFC-hálózatban, valamint szükségessé válhat a hálózat további szegmentálása is, illetve a deep fiber topológia használata.
A Gitlab mint DevSecOps platform (x) Gyere el Radovan Baćović (Gitlab, Data Engineer) előadására a november 7-i DevOps Natives meetupon.
A szolgáltató jelenleg 650 ezer potenciális HFC-végpontot fejlesztett tovább a DOCSIS3.1-es szabványnak megfelelően, ami a Telekom szerint a kábelhálózat "nagy részét" magába foglalja A cég ígérete szerint a további bővítések révén a lefedettségi terület növekszik majd, jóllehet ezzel kapcsolatosan nem közölt semmilyen konkrétumot vagy ütemtervet a szolgáltató.
Az optikai (FTTH) elérésekkel ellentétben a letöltési- és visszirány közt a HFC hálózatokon - így a Telekom kábelnet-hálózatán is - jelentős aszimmetria tapasztalható, hiszen a szolgáltató 1 Gbps letöltési sávszélesség mellé csupán maximum 25 Mbps feltöltési sebességet kínál a legnagyobb díjcsomagjával. Amint azt a Telekomtól megtudtuk, ennek legfőbb oka, hogy feltöltésnél a hálózatnak csak kisebb része alkalmas DOCSIS3.1 visszirány (OFDMA) használatára, így a modemek ilyenkor jobb híján a régebbi szabványnak megfelelő kapcsolatot építenek fel.
A szolgáltató által küldött válasz értelmében ahol a hálózat visszirányban is képes a modernebb szabványnak megfelelő kommunikációra, ott az optimális kapacitásgazdálkodás érdekében a DOCSIS3-as visszirányú csatornák mellett DOCSIS3.1 csatornákat is használni fognak a végberendezések, ez azonban nem változtat a csomagok kínált sebességértékein. A HFC-hálózaton biztosított feltöltési sávszélesség jelentős(ebb) bővítésére vonatkozó kérdésünkre a szolgáltató nem kívánt konkrétumokkal reagálni.