Elrajtolt az Android 10
A Pixel készülékre már elérhető a számos újdonságot ígérő, és új nevezéktan alatt érkező friss rendszer, noha a telepítés nem problémamentes.
A béták sora után végre megérkezett az Android legújabb főverziója, az Android 10, amelynek kiadását a Google a mai nappal meg is kezdte a Pixel készülékekre. Ahogy a vállalat már korábban elárulta, az új kiadással elköszön a rendszer hajnala óta használt, desszertekre építő nevezéktantól, egyszerűen a verziószámot tartja csak meg a rendszer nevében. A frissítésre tehát szokás szerint a Pixel okostelefonok tulajdonosai számíthatnak először, beleértve az eszközök három éve debütált első generációs modelljeit is. Az elmúlt hónapokban sorban bemutatkozott bétákból már jó képet kaphattunk a rendszer várható képességeiről, amelyeket a napokban már lehetőség lesz élesben, stabil kiadásban is kipróbálni.
Jön a várva várt sötét üzemmód és a gesztusok
Kapcsolódó blogposztjában a vállalat több fontos újítást is kiemel, mint a régóta várt sötét megjelenítési téma, amellyel igény szerint rendszerszinten, vagy akár csak a kiválasztott Googel-alkalmazásoknál kapcsolható be a sötét háttér és megjelenés. Utóbbi az OLED kijelzővel szerelt modelleknél nem csak felhasználó szemével lehet barátságosabb, főleg sötétben, de az akkut is jobban kíméli. A Google ígérete szerint a sötét üzemmód rövidesen a cég minden alkalmazásában elérhető lesz, a Mapstől a Play Store-ig.
Android Q: Dark Theme is here
Még több videóEgy másik fontos újítás a gesztusalapú navigáció, amelynél a klasszikus navigációs sáv ikonjait váltják le különböző kézmozdulatok. Az új fajta navigációt bekapcsolva a home gomb funkcióját a kijelző aljáról felfelé húzva érhetjük el, míg a visszalépéshez a panel bármely oldaláról befelé kell söpörni. Az appok közötti váltáshoz a home-hoz hasonlóan a kijelző aljáról felfelé mutató gesztust vethetjük be, a mozdulat végén nyomva tartva a kijelzőt, majd a megjelenő alkalmazások között, a kijelzőt továbbra is érintve, jobbra és balra navigálhatunk. A multitasking felületet hasonlóan érhetjük el, a felfelé húzás végén még egy pillanatig nyomva tartva a panelt. A Google Assistant a kijelző valamelyik alsó sarkába lehúzva indítható el.
Hasonló koncepciót már több gyártótól is láthattunk, a Huawei már tavaly szinte a fentiekkel teljesen megegyező gesztusvezérlést tett elérhetővé eszközein. A Google blogposztjában egészen addig merészkedik, hogy aki egyszer átvált a gesztusalapú navigációra, nem akar majd a klasszikus navigációs sávra visszaváltani - ezt pedig a Huawei eszközökön szerzett tapasztalatok alapján mi is megerősíthetjük. A gesztusvezérléssel a leggyakrabban használt, visszalépés funkcióért nem kell többé a panel aljára nyújtózkodni, az ráadásul bármelyik kézzel kényelmesen használható, az alsó sáv eltűnése továbbá több hasznos kijelzőterületet is ad a felhasználónak.
Szintén fontos újítás a Smart Reply funkció kibővítése, amellyel a beérkező üzenetekben kapott hivatkozásokra már lehetőség van már az értesítési sávból egy kattintással elnavigálni, legyen az YouTube videó vagy épp egy cím a Google Mapsben. A Smart Reply a Google szerint valamennyi nagy üzenetküldő alkalmazást támogatja, és a fenti linkmegnyitáson túl természetesen gyors, előre felajánlott, gépi tanulással generált válaszok is küldhetők vele, ahogy azt többek között a Gmail alkalmazásban is megszokhattuk. A Live Caption is kifejezetten érdekes újdonság, noha az első körben (még az ősz folyamán) a várhatóan csak a Pixel felhasználóknál kapcsol majd be. A megoldással automatikusan feliratozhatók a különböző podcastok vagy videók, a Google szerint bármilyen alkalmazásban, beleértve a felhasználó által rögzített tartalmakat is.
A biztonsági kontroll a felhasználóhoz, a frissítések a Google-höz kerülnek
Az Android 10-ben a Google a biztonsági és adatvédelmi funkciókra is kiemelt hangsúlyt fektet, a helyadatok megosztására vonatkozó engedély például az egyes alkalmazásoknál már korlátozható arra az időre, amíg a felhasználó azokat aktívan használja, és figyelmeztetések is beállíthatók arra az esetre, ha egy épp nem használt app próbál hozzáférni a helyadatokhoz, amelynek aztán korlátozható is a hozzáférése. A beállítások menü Privacy menüpontját is egységesíti a vállalat, a könnyebb kezelhetőség végett. Mindezek mellett a TLS 1.3 és WPA3 biztonsági protokollok támogatása is megérkezik a rendszerre, illetve a biometrikus azonosításhoz használt API is frissül.
Az új főverzióval a Google Project Mainline kezdeményezése is beérik: a megoldással a keresőóriás bizonyos rendszerkomponenseket is a Play Store alá szervez ki, így azok a cég alkalmazásboltjából frissíthetők a mezei appokhoz hasonlóan. Az új, élesben Google Play System Updates néven rajtoló eljárásnak hála nem kell majd új rendszerfrissítésre várni egyes új funkciók, illetve biztonsági javítások beszerzéséhez, mint a Stagefright javítások vagy épp az OpenGL frissítések. Miután a Google Play System Updates támogatása az Android 10-zel érkező telefonokon kötelező, a Google végre jelentős részben függetleníti a frissítéseket a gyártóktól, ami az iparág egyik komoly problémáján enyhíthet.
Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.
Ahogy manapság valamennyi platformon, Androidon is egyre nagyobb fókuszt kapnak az életmódjavító funkciók, a Family Link például már minden Android 9-et és 10-et futtató eszközön ott van. Utóbbival a szülők kapnak egy sor eszközt gyermekeik készülékhasználatának szabályozására, a napi bekapcsolt kijelzőidő megadásától az egyes appokban töltött idő korlátozásán át egészen a lefekvésidő megadásáig, de ellenőrizhetik is vele, hogy a gyerekek milyen appokat telepítenek a készülékeikre. Ugyancsak a "digitális jólét" ernyője alá érkezik a Focus üzemmód, amellyel megadott időre elnémíthatók a zavaró appok értesítései - igaz, ez utóbbi egyelőre funkció megtartja a béta címkét.
Az Android 10 mindezek mellett még kismillió kisebb-nagyobb változást hoz, beleértve a hajtogatható kijelzőkkel szerelt okostelefonokhoz kiterjedt támogatását is, több kijelzős megjelenítéssel és a gyors kijelzőváltással - noha egyelőre erősen kérdéses, mikor láthatunk végre ilyen modellt a boltok polcain.
A Pixel okostelefonok tulajdonosai már el is kezdték telepíteni az új rendszert - noha az első tapasztalatok nem túl biztatók. Egyre több felhasználó számol be róla, hogy a telepítés során a rendszer megakad a boot képernyőnél - van akinél fél órát időzött itt a telefon, de egyesek az Android Central szerint hat óra várakozásról is beszámoltak. A jelenség nem korlátozik valamely Pixel generációra, látszólag az első, második és harmadik generációs, illetve a Pixel 3a modelleket egyaránt érinti. Biztos megoldás egyelőre nincs a problémára, a felhasználók lehetőségei jelenleg kimerülnek abban, hogy visszaállítják a készüléket Android 9-re, majd újra megkísérlik az OTA frissítést - vagy manuálisan telepítik az Android 10-et.