Épp jókor jut hatalmas összeghez a DIGI
A lehető legjobb időzítéssel, az őszi frekvenciaaukciók kezdete előtt jutott jelentős összegű kölcsönhöz a DIGI Communications NV. két leányvállalata, köztük a DIGI Magyarország Kft.
A lehető legjobb időzítéssel, július végén jutott jelentős összegű szindikált hitelhez a DIGI Communications NV két leányvállalata, a román RCS&RDS S.A. és a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. A két említett cég adósként és kezesként, a DIGI által tavaly felvásárolt Invitel Távközlési Zrt. pedig kezesként szerepel abban a szindikált kölcsönügyletben, melynek finanszírozói oldalról résztvevői egyebek mellett a Citibank, a UniCredit Bank és az ING Bank - utóbbi több kisebb hitelezőt képviselve.
A megállapodás értelmében a két távközlési cég számára három pénznemben (euróban, román lejben és forintban) folyósítanak a hitelezők 150 millió eurónak (napi árfolyamon számolva körülbelül 48,7 milliárd forintnak) megfelelő kölcsönt, mely összeg opciósan kiterjeszthető 250 millió euróra (napi árfolyamon körülbelül 81,2 milliárd forint). A megállapodás szerinti futamidő a folyósítástól számított 12 hónap, mely kiterjeszthető 24 hónapra. A két leányvállalat befektetési célra használhatja az így megszerzett forrást, ebbe a hálózatépítés mellett beletartozik a frekvencialicencekért fizetendő díj is.
A Gitlab mint DevSecOps platform (x) Gyere el Radovan Baćović (Gitlab, Data Engineer) előadására a november 7-i DevOps Natives meetupon.
A felvett összeg jelentős része alighanem a DIGI Communications leányvállalatainak frekvenciához jutását segíthetik leginkább, legalábbis aligha véletlen, hogy a kölcsönszerződés aláírása alig néhány héttel vagy hónappal előzi meg a két érintett piacon lebonyolítani tervezett (5G-s) frekvenciaértékesítési eljárásokat. Hazánkban éppen a mai napon indul a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2019-es frekvenciaaukciója a jelentkezési szakasszal, a jelenleg szabadon lévő és a jövő évben felszabaduló mintegy 400 MHz-nyi spektrumra 84 milliárd forintos kikiáltási áron lehet majd licitálni az ősz során.
A jelentkezők közt borítékolható, hogy jelen lesz a DIGI Távközlési Kft. is, mely hosszú építkezési és előkészítési folyamatot követően idén májusban indította el saját infrastruktúráján a mobilszolgáltatást. A cég új üzletága számára elemi érdek, hogy a soron következő spektrumaukción minél több, részben már 5G-s hálózatok kiépítésére használható frekvenciablokk használati jogát megszerezze, a jelenleg rendelkezésre álló kerettel ugyanis nem képes a három nagy riválissal összehasonlítva műszakilag versenyképes szolgáltatást nyújtani.
Románia szintén idén tervezi lezárni az 5G-s aukciót, melyből az állam a korábbi nyilatkozatok szerint kétmilliárd lej, azaz átszámítva mintegy 140 milliárd forintnyi teljes bevételt remél. A két cég a most folyósított hitellel mind a magyar, mind a román piacon lehetőséget kap arra, hogy frekvenciakészletét hosszabb távon erősítse, ezzel meghatározó piaci szereplőként lépve át az 5G-érába.