Határozatlan ideig megőrzi a rögzített Alexa-parancsokat az Amazon
A manuális törlés sem jelent minden esetben megoldást, a cég adatkezelése egyre ködösebb.
Határozatlan ideig megőrzi a felhasználókról készített hangfelvételeket az Amazon Alexa - erősítette meg a virtuális asszisztenst fejlesztő vállalat. Az Amazont még májusban, Chris Coons amerikai szenátor kereste meg levélben, amelyben arra kért választ a cégtől, hogy az mennyi ideig tárolja a virtuális asszisztense által rögzített hanganyagokat, illetve átiratokat, valamint hogy mire használja fel a tárolt információkat. A szenátor a CNET szerint idén június 30-ig adott időt a cégnek a válaszadásra, a válaszlevél pedig végül június 28-án érkezett meg. Az Amazon közkapcsolatokért felelős alelnöke, Brian Huseman nevével fémjelzett válasz szerint a cég határozatlan ideig megőrzi a felvételeket és azok átiratait, és csak akkor törli őket, ha az adott felhasználó azokat profiljából manuálisan eltávolítja.
A levélből ugyanakkor az is kiderül, ez sem minden esetben igaz, ahogy a Huseman fogalmaz, a vállalat igyekszik biztosítani, hogy az átiratok nem maradnak ott az Alexa "egyéb tárolórendszereiben" sem - ugyanakkor az asszisztenssel folytatott egyes beszélgetések a manuális törlés után is megmaradnak a vállalat birtokában. A helyzetet tovább rontja, hogy egyéb érzékeny adatokat is megőriz a cég: azoknál az Alexa parancsoknál, amelyek valamilyen vásárlást is tartalmaznak, mint például egy ételrendelés, a tranzakciós adatok nem csak a cég birtokában maradhatnak meg, de az adott rendelést lehetővé tevő skill (hangalapú alkalmazás) fejlesztőjénél is.
A Gitlab mint DevSecOps platform (x) Gyere el Radovan Baćović (Gitlab, Data Engineer) előadására a november 7-i DevOps Natives meetupon.
Az Amazon továbbá ugyancsak megőrzi az emlékeztetőkre, ébresztőkre vonatkozó parancsokat, mondván, azokra szükség van az adott feladat rendszeres végrehajtásához - noha az nem teljesen világos, hogy például az egyszer már beállított emlékeztetőknél mit kezd a cég később a parancsot tartalmazó hangfelvétellel. A "Remember" emlékeztetőfunkcióból ráadásul a felhasználók egészen a közelmúltig nem is tudták törölni a felvételeket, csak ha felhívták a vállalat ügyfélszolgálatát.
Mindezek fényében az Amazon Coons megkeresésére adott válasza a legkevésbé sem tűnik meggyőzőnek, hiszen nyitva hagyja a lehetőséget, hogy a vállalat még a felhasználó által elvégzett manuális törlés után is megtartja a felvételeket valamely tárhelyén - ráadásul az sem tisztázott, hogy a tárolt adatokat milyen mértékben osztja meg külső felekkel. A cég arról már korábban is beszélt, hogy a rögzített anyagokat a virtuális asszisztens tanítására, fejlesztésére használja, ebbe azonban úgy néz ki a felhasználóknak nem sok beleszólást ad.