Felmondta a DIGI a Telenorral kötött nagykereskedelmi szerződést
Június elejétől megszűnik a DIGI-nél a Telenor háttérinfrastruktúráján biztosított mobilnet-szolgáltatás értékesítése. Egyelőre nem tudni, mi váltja majd a szolgáltatást, egyes spekulációk szerint ugyanakkor könnyen elképzelhető, hogy ez is a DIGI saját mobilszolgáltatásának közelgő indulását jelző fejlemény lehet.
Egyoldalúan felmondta a Telenorral 2010-ben megkötött nagykereskedelmi megállapodást a DIGI Távközlési Kft, melynek értelmében a cég a jövőben nem értékesíti azokat a large screen mobilnet-díjcsomagokat, melyekhez a Telenor adta a háttérinfrastruktúrát. A szolgáltató honlapjáról már le is kerültek a mobilnet-ajánlatok, jóllehet az április végén kiadott új szerződési feltételek értelmében azok értékesítése csak június 1-jével szűnik meg. A meglévő előfizetői szerződések június 30-án szűnnek meg, ezt követően az ügyfeleknek mind a SIM-eket, mind pedig a rendelkezésükre bocsátott eszközöket (USB mobil stick) vissza kell szolgáltatniuk, tekintve, hogy a szerződési feltételek alapján azok nem az előfizető tulajdonát képezik.
A DIGI és a Telenor 2010-ben kötötte meg egymással nagykereskedelmi megállapodását, melynek részeként a román RCS&RDS tulajdonában lévő cég vezetékes szolgáltatásokra előfizető ügyfelei havi díjas mobilnet-szolgáltatásra is előfizethettek. Az akkor még a norvég Telenor Csoport részeként működő Telenor számára ez a szerződés volt az első, nagyobb horderejű, nagykereskedelmi szolgáltatás nyújtására vonatkozó megállapodás, a cég korábban jobbára kisebb piaci szereplők számára kínálta ez a konstrukciót.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
A Telenor hálózatán működő DIGI mobilnetszolgáltatás-portfólió a megszűnésének idején összesen öt elemből állt, illetve áll. A cég a díjcsomagstruktúra kialakításánál a piaci szokásoktól eltérően nem csak a maximálisan kihasználható havi adatkeret, hanem a le- és feltöltési sávszélesség tekintetében is különbséget tett a "DIGI Net mobil" nevet viselő csomagoknál. A szolgáltatáskínálat ugyanakkor mostanra szinte semmilyen szinten nem maradt versenyképes az inkumbensek által kínált konstrukciókkal, egyedül a belépő csomagok maradtak meg - érdemi alternatíva nélkül - racionális választásnak azok számára, akiknek eseti jelleggel volt csak szükségük mobilnetre.
Egyes spekulációk szerint a szolgáltatás kivezetésének köze lehet ahhoz, hogy a DIGI rövidesen saját infrastruktúráján is elindítja a mobilszolgáltatást, a pletykák szerint rendkívül nyomott áron. A cég terveiről egyelőre semmi konkrétumot nem tudni, az mindenesetre biztos, hogy egy paramétert tekintve önerőből biztosan nem lesz képes olyan szolgáltatást nyújtani, amit a Telenor bevonásával kínált ügyfeleinek: Ez a szolgáltatáslefedettség, mely a DIGI által licencelt frekvenciakeret méretét és jellegét figyelembe véve aligha lesz országos kiterjedésű.
Ezzel együtt nem kizárt az sem, hogy a DIGI meglepetésre egy másik partnerrel vág neki újra a nagykereskedelmi modellnek, esetleg valamilyen merőben új konstrukcióban. A partnerváltásra egyébként éppen az elmúlt hónapokban volt példa a magyar MVNO-szegmensben: a Netfone Telecom májustól a Vodafone helyett a Telekom hálózatának használatára váltott.
A változásokkal kapcsolatos kérdéseinkkel megkerestük a DIGI-t, ahol későbbre ígértek választ lapunknak.