:

Szerző: Habók Lilla

2019. április 9. 08:33

Könnyedén kijátszható a Google Play gyerekbarát szűrője

Gyakorlatilag senki nem ellenőrzi, hogy a fejlesztők milyen korhatárbesorolást adnak meg a Google Play Store-ba feltöltött appokkal kapcsolatban, így a gyerekeknek is letölthető játékok közt több tucat szabályellenes app is található.

Hiába állítják be a szülők a Google Play Store-ban a gyerekbarát szűrőt, miközben rengeteg app hibásan tünteti fel az életkori besorolást, majd csúszik át az androidos alkalmazásbolt rendszerén téves korhatáradatokkal. A Wired összesen 52 játékot azonosított és küldött át a Google-nek, amelyet ugyan a besorolása miatt a gyerekek is letölthetnek, mégis veszélyes tartalmak jelennek meg benne a lövöldözéstől a mikrotranzakciókat megengedő szerencsejátékokig.

Az egyik kiemelt példa a téves korhatár besorolású játékokra a Mad Max Zombies, amely ugyan egyértelműen a lövöldözős (FPS) tartalmak közé tartozik, mégis az európai korhatár-besorolást jelző Pan European Games Information azaz PEGI-rendszerben a "PEGI 3", vagyis bármely korosztály letölthető jelölést kapta - melynek értelmében nem szabadna semmilyen ijesztő képet vagy hangot tartalmaznia. A Wired jelzésére ugyan a Google eltávolította az alkalmazást, de az PEGI 12-es besorolással és Mad War Zombies címmel újra felkerült a rendszerbe.

play_store_zombi

Nem tűnik gyerekbarát tartalomnak, mégis bárki letöltheti

Ezenkívül azonban a Wired még további 35 alkalmazást gyűjtött össze, amelyek valamilyen formában lövöldözést, késelést, panda-foghúzást és egyéb felkavaró képeket tartalmaznak, mégis gyerekbarát kategóriával vannak fenn a Google Play-en. További 16 játék pedig egyéb kétes tartalmakat és engedélyeket foglal magába, néhány például a felhasználók helyzetéhez is hozzáfér. Végül a Google összesen 16 alkalmazást vett le teljesen az alkalmazásboltból vagy pedig egy új kiadásban megváltoztatta a tartalmát és az appok engedélyeit.

Nem is érdeke a Google-nek a változtatás?

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Látható módon a Google egyáltalán nem ellenőrzi manuálisan a fejlesztők által feltüntetett korhatár besorolásokat - kivéve a Designed for Families programban. A hivatalos magyarázat szerint a PEGI a csak digitálisan kiadott játékok esetében szintén nem végez felülvizsgálatot, hanem csak az International Age Rating Coalition (IARC) kérdőívén keresztül gyűjti be a fejlesztők által rögzített önbevallásos adatokat. A szervezetek szerint a napi szinten feltöltött, nagyjából 10 ezres nagyságrendű alkalmazás esetében egyszerűen nincs idő a fejlesztők által megadott életkori kategóriák ellenőrzésére - ugyanis ezt használja többek közt a Nintendo eShop vagy az Xbox is. A manuális ellenőrzést pedig maga a Google sem végzi el, hanem csak az IARC "ellenőrzésére" hagyatkozik - az Apple-lel ellentétben, amely sokkal szigorúbb folyamattal ellenőrzi többek közt a korhatárokat is.

A Google esetében a fejlesztőknek nyilván érdeke minél szélesebb közönséghez eljuttatni az alkalmazásokat, melynek céljából az életkori besorolás meghamisítására is vállalkoznak. A módszer a jelek szerint sikeres, hiszen az említett játékok közül némelyik több mint 100 ezer letöltéssel rendelkezik. A nagy mennyiségű letöltés pedig a Google-nek is érdeke, mivel a fizetős szolgáltatások esetében a vásárlásokból és az előfizetésekből első évben 30 százalékot kihasít, majd egy év után 15 százalékot. Az ingyenes appok pedig a Google AdMob rendszerén keresztül hirdetésekkel is monetizálhatják az appokat.

A PEGI és az IARC a szóvivőik szerint csak a legnagyobb letöltésszámmal rendelkező appokat képesek ellenőrizni, mégis a jelek szerint a 100 ezer letöltővel rendelkező appok korhatár-besorolása is megúszta eddig. A Wired figyelmeztetésére a Google elkezdte a jelzett appok átminősítését vagy levételét, de a bejelentésen alapuló rendszernél sokkal hatásosabb módszerhez lenne érdemes hosszútávon folyamodni. Így legalábbis a szülők egyáltalán nem bízhatnak az alkalmazások mellett feltüntetett korhatár-besorolásban, hanem csak a saját ellenőrzésükre hagyatkozhatnak a játékok letöltése előtt.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának ötödik, december 12-i állomásán.

a címlapról