Lökést ad 802.11ax Wi-Fi terjedésének az Intel
Az Intel új Wi-Fi modulja már a 802.11ax szabványt is támogatja.
Bemutatta Cyclone Peak kódnevű, Wi-Fi 6-ot (vagy leánykori nevén 802.11ax-et) is támogató hálózati modulját az Intel. Az AX200 jelölésű termék a chipgyártó kínálatában az első, amely kezeli a vezeték nélküli átviteli módot, amellyel (papíron) akár másodpercenként 2,4 gigabites sávszélességet is el lehet érni. Az apró kártya a Bluetooth szabvány aktuális legújabb, 5.0-s verzióját is támogatja. Az Intel közleménye szerint az AX200 szállítása elkezdődött, melynek hála az első azt alkalmazó konfigurációk már akár a harmadik negyedévben piacra kerülhetnek.
A két eltérő, M.2-1216 és M.2-2230 méretszabványban bemutatott termék egyetlen PCIe 3.0 sávot kíván a Wi-Fi, illetve egy USB 2.0 csatolót a Bluetooth kapcsolathoz. Ennek megfelelően az apró kártya csak olyan újabb (Intel) platformmal működik, amely támogatja CNVi (Connectivity Integration Architecture) szabványt. A chipgyártó egyébként relatíve kedvező áron kínálja termékét, mely a megrendelés darabszámától függően 10-17 dollárba kerül.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
Az Intel partnereinek nagy része várhatóan pár hónapon belül, még az idei év végéig implementálja az AX200-et, amely első körben valószínűleg a felsőkategóriás PC-kben kap majd helyet. Ez ugyanakkor már elég lehet ahhoz, hogy lassan, de biztosan elinduljon a 802.11ax terjedése. A legfrissebb Wi-Fi szabványt egyelőre csak néhány router, illetve az idén bemutatott csúcskategóriás okostelefonok egy része (pl. Galaxy S10) támogatja, a szélesebb körű elterjedés tehát még évekre van.
Pedig a Wi-Fi 6 néven is propagált szabványnak bőven van létjogosultsága, az ugyanis az előző generációnál hatékonyabban képes kezelni az egyre telítettebb rádiós közegben kommunikáló különféle eszközöket. A 802.11ax már le- és feltöltési irányban is támogatja a MU-MIMO-t, de fontos előrelépés az OFDMA (Orthogonal Frequency-Division Multiple Access) megjelenése is. A megoldással a spektrum idő-frekvencia erőforrásegységekre vagy RU-kra osztható, amelyeket az adott router vagy AP oszt ki a hálózaton belül az aktuális igényeknek, illetve hálózati prioritásoknak megfelelően.