Vért izzadnak az operátorok az 5G kapcsán
Az 5G-éra hajnala kétségtelenül a mobiltávközlési szolgáltatók számára hozza a legnagyobb dilemmát, akiknek óriási összegeket kell olyasvalamibe fektetniük, amiről még maguk sem igazán tudják, mire jó.
A kontinens egyik legnagyobb távközlési szolgáltatója, a Deutsche Telekom is megtartotta idei kötelező, jövőbe tekintgetős demonstrációját a barcelonai MWC2019-en. A német multi láthatóan ugyanazzal a dilemmával küszködik, mint versenytársai: A cég továbbra is keresi az 5G-s hálózatokra felhúzható üzleti modellt, illetve a szolgáltatásból fakadó valós felhasználói előnyöket, melyekkel a lehető leggyorsabban el lehet adni az új hálózatot a végfelhasználóknak, vagyis az előfizetőknek - hiszen a generációváltás rövid távon jelentős befektetést igényel részükről.
Most már tényleg itt van
Akárcsak más iparági szereplők, illetve a szolgáltatók partnerei, úgy a Deutsche Telekom részéről is elhangzott, hogy az 5G-éra ezúttal már tényleg elkezdődött. A cég ezt ezúttal igyekezett tényekkel is alátámasztani: a Deutsche Telekom európai hálózatában több országban is "működni kezd" összesen 150 5G-s antenna még az első negyedévben, egyelőre nyilvánvalóan tesztelési céllal. Az érintett országok közt Magyarország is megtalálható, a hazai leányvállalatnál, a Magyar Telekomnál igazából már tavaly bekapcsolták az első 5G-s állomást, a zalaegerszegi tesztpályán - tudomásunk szerint azóta is az egyetlen, valós környezetet szimuláló 5G-s mobilállomás az országban.
Claudia Nemat: elkezdődött, de most már tényleg
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
A DT csoport eközben az automatizált gyártás területén is igyekszik előrelépést, valós eredményeket felmutatni az 5G-technológia bevonásával. A szolgáltató az OSRAM dél-németországi (Schwabmünchen) telephelyén üzembe helyezte Európa első, kifejezetten iparági használatra szánt mobilhálózatát. Apró szépséghiba, hogy a hálózat jelenleg 4G/LTE technológiával működik (dual-slice alapokon), az 5G-s generációváltást egy pontosan meg nem határozott időpontban tervezi elindítani a szolgáltató. Hasonló hálózatot egyébként Magyarországon is épít a Deutsche Telekom magyar leányvállalata, a Magyar Telekom, a BorgWarner Oroszlány Kft. telephelyén, ahol egyébként turbofeltöltőket gyártanak.
A Vodafone is készül
A Deutsche Telekom sajtótájékoztatóján Claudia Nemat, a cégcsoport technológiáért és innovációért felelős igazgatósági tagja az 5G-hálózatok fő felhasználási területeként említette a Fixed Wireless Access (FWA) technológiát, mellyel a vezetékes optikai hálózatokhoz mérhető képességekkel rendelkező vezeték nélküli hálózatok építhetők ki adott esetben olcsóbban és gyorsabban. Nemat az FWA-fejlesztések kapcsán külön említést tett Magyarországról, ahol a technológiát több tucat háztartás bevonásával, élesben is tesztelik - igaz nem 5G-alapokon.
Itthon is tesztelgetik
Ez egyébként ugyanaz a hálózat, amit a Deutsche Telekom a tavalyi MWC alkalmával jelentett be, és a 60 GHz-es, nem licencköteles spektrumban működik, a Facebook által kidolgozott technológiai háttérrel (Terragraph). Az 5G-s generációváltás révén hasonlóképpen építhetők majd ki gyors végponti kapcsolatok akár rurális területeken, akár olyan, sűrűbben lakott nagyvárosi övezetekben, ahol csak költségesen vagy egyáltalán nem lehet új alépítményeket létesíteni a kábelhálózat számára.
Nemat az 5G-s szolgáltatások, mobilhálózatok kereskedelmi indulása kapcsán feltett újságírói kérdésre kijelentette: az 5G-hálózatok a DT különböző leányvállalatinál eltérő időpontban indulnak, elsőként a német és osztrák előfizetők számíthatnak rá, hogy használatba vehetik a technológiát, még az idei évben. Az illetékes egyetlen kelet-európai országot sem említett az ütemezést illetően, aligha véletlenül: Eddig egyetlen régiós DT-érdekeltségű országban sem írták ki az 5G-s frekvenciapályázatokat, aukciókat, a pályázatok indulásával kapcsolatban pedig továbbra is jelentős bizonytalanság tapasztalható.
Az 5G-éra tehát a Deutsche Telekom szerint elkezdődött, ebből azonban a végfelhasználók egyelőre vajmi keveset látnak, legalább addig az időpontig, míg az 5G-s hálózatokhoz használható további rádióspektrumokat megszerzik az operátorok. A világ egyik legnagyobb hálózatieszköz-beszállítója, az Ericsson éppen az MWC-n tette világossá, hogy részükről technológiai alapokon minden rendelkezésre áll a generációváltáshoz, melyet egyes iparági szereplők szerint akár évekre megakaszthat, ha a svédek első számú riválisa, a kínai Huawei Technologies az európai nemzetállamok kormányainak nyomására kiszorul az operátorok 5G-s tendereiből és/vagy állami pályázatokból.