Elérhető a Windows Admin Center
A Project Honolulu stabil verzióját a rendszergazdák már használatba vehetik.
Windows Admin Center néven debütál a Microsoft eddig Project Honoluluként emlegetett, böngészőből elérhető Windows Server menedzsmentfelülete. A megoldás előzetes verzióját a vállalat a 2017-es Ignite konferencián mutatta be, amely a cég szerint már a stabil kiadás megjelenése előtt több mint 50 ezer letöltésen, 25 ezer ügyféloldali deploymenten, illetve több mint 250 ezer egyedi csatlakozáson volt túl.
A felület lényege, hogy egy sor korábban külön-külön használt menedzsmentkonzolt egyetlen integrált böngészős grafikus felületen hoz össze, megkönnyítve a rendszergazdák dolgát. A megoldás a Windows Server és Windows 10 távoli kezelésére használható, legyen szó fizikai vagy virtuális gépekről, bármilyen felhős környezetben. A rendszer Azure Site Recovery integrációval, valamint Azure Active Directory támogatással is kiegészül, ezáltal pedig a többlépcsős azonosítást is támogatja.
A Microsoft Admin Center két fő elemből épül fel, amelyek közül az első a szervereket Remote PowerShellen, a WMI-t (Windows Management Instrumentation) pedig WinRM-en (Windows Remote Management) keresztül kezelő gateway, a második pedig egy a HTTPS lekéréseket figyelő webszerver, amely a felhasználói felületet is kiszolgálja a böngésző számára. Ezek egyetlen MSI-be csomagolva telepíthetők egy helyi Windows 10 kliensre, egy dedikált gateway szerverre vagy egy kezelt szerverre.
Introduction to Windows Admin Center
Még több videóA szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
A Microsoft szerint a Windows Admin Centerrel egy felületen követhetők a rendelkezésre álló erőforrások részletei, továbbá a failover megoldások és a HCI (Hyper-converged Infrastructure) deployment feladatok is kezelhetők vele. Az Admin Center olyan létező eszközöket hivatott kiegészíteni, mint a System Center, illetve az Azure Operations Management Suite. A frissen rajtoló termék az adott környezet biztonságának kezelését is hatékonyabbá teheti, olyan funkciókkal mint a szerepalapú hozzáférési jogosultság kezelés (RBAC vagy Role Based Access Control). Mindezek mellett a vállalat azt ígéri, hamarosan a rendszer harmadik felek termékeivel is összekapcsolható lesz, így külső gyártók hardverei is kezelhetővé válnak a felületről. Ehhez a Microsoft berkeiben már készül a külső partnereknek szánt SDK.
A vállalat a terméket Windows Server 2019-re optimalizálja, ugyanakkor az már Windows Server 2012 vagy újabb verziókkal is használható. Noha a felület széles körű funkcionalitást kínál, azt a cég is aláhúzza, hogy nem helyettesíti teljesen a hagyományos MMC (Microsoft Management Console) eszköztárat, illetve az RSAT (Remote Server Administration Tools) eszközöket sem. Ennek kapcsán egyébként a cég részletes dokumentációt is közzétett. Arra is érdemes odafigyelni, hogy a rendszer hivatalosan csak a Microsoft Edge, illetve Google Chrome böngészőket támogatja, noha nem kizárt, hogy a későbbiekben ez a lista bővülni fog.