IBM POWER processzorok költöznek a Google adatközpontjába
Több nagyvállalatnak is megtetszett a Nagy Kék új processzorcsaládja, amelyek közül a Google már keresője alá is betette a vasat. Az IBM az érdeklődésen felbuzdulva egy nagyobb szeletet hasítana ki a linuxos szerverek piacából, elsősorban az x86, illetve az Intel kárára.
Kedvező fogadtatásban részesült az IBM POWER9 fejlesztése, amelyre több más releváns piaci szereplő mellett már a Google is biztosan épít. A keresőóriás már korábban pedzegette, hogy 20 százalékkal kedvezőbb költség/teljesítmény mutatóért cserébe szívesen alkalmazna alternatív platformokat az Intel Xeonjai mellett-helyett, a friss fejlemények alapján pedig úgy tűnik, hogy ez megvalósult. A Nagy Kék elégedettségét tetézheti, hogy Google mellet más cégek is aktív érdeklődést mutatnak legújabb fejlesztése iránt. POWER9-es szervereket többek között már az Atos, a Gigabyte, a Hitachi, az Inspur, az Inventec, a Rackspace, a Raptor, valamint a Wistron is tervez, a kiszolgálókra pedig a PayPal, a Tencent, az Uber, illetve az Alibaba épít szolgáltatásokat.
A napokban lezajlott OpenPOWER Summiton az immár öt esztendős OpenPOWER szövetség oszlopos tagjának számító Google került reflektorfénybe, amely több részletet is közölt POWER-es tapasztalatairól. A Google ezek megszerzéséhez hónapok óta futtatja a Rackspace-szel közösen kidolgozott Zaius platformot, amely a hivatalosan tavaly megjelent POWER9 processzorokra épül. A szerver alaplapja két POWER9 processzornak ad otthont, amelyekhez fejenként 16-16 darab DDR4-es memóriafoglalat tartozik. Ezeket 64 gigabájtos modulokkal megtöltve a rendszermemória kapacitása 2 terabájtra rúghat.
Maire Mahony a Google műszaki menedzsere, illetve az OpenPOWER szövetség egyik igazgatója elmondta, hogy a 2016-ban indított tesztet követően cége már élesben használja a Zaius platformot adatközpontjában, amely (részben) a Google Search mellett a Gmail, illetve a YouTube szolgáltatásokat is futtatja. Mahony csak a "Google Strong" jelzővel illette a vasat, amely tapasztaltai szerint rendkívül megbízható, illetve "robosztus". A 24 magos processzorok magjai nagyon versenyképesek, egyetlen egység ugyanis az SMT technológiának hála akár nyolc szálon is képes dolgozni. Az Intel Xeonokhoz képest lényegesen hatékonyabban működik a technológia, köszönhetően a kifejezetten szerverekhez tervezett mikroarchitektúrának.
PLT1: Xeon, PLT2: POWER9
Mahony ugyancsak kiemeli, hogy a platform tetemes memória-sávszélességet kínál, a nyolc csatornának hála akár 230 GB/s-os is lehet a csúcsérték. A szakember elmondása alapján ezt könnyedén ki tudják aknázni, amelyre egy meglepő példát, a Google saját fejlesztésű gépi tanulásos gyorsítóját, a TPU-t hozta fel. Mahony szerint a dedikált gyorsító ellenére nem csökkent a gazdaprocesszor képességeinek fontossága, amellyel jelentősen javítható a rendszer számítási teljesítménye.
Sokszor szűk keresztmetszet a processzor még a TPU mellett is.
Az OpenPOWER szövetség
Végül a műszaki menedzser a POWER9 gazdag és modern integrált buszvezérlőit is kiemelte. Az IBM fejlesztése az első, amely 60 sávval hivatalosan támogatja az előző generációhoz képest dupla sávszélességet ígérő PCI Express 4.0-t, ám talán még ennél is fontosabb a Nagy Kék saját koherens buszrendszere, a OpenCAPI (Coherent Accelerator Processor Interface). A PCIe-hez hasonló, azonban annál alacsonyabb késleltetéssel dolgozó buszra különféle koprocesszorok (FPGA, GPU) mellett NVMe SSD is ültethető, amely lehetőséget a Google ki is használná, ezzel ugyanis csökkenthető lenne a háttértár operatív tárhoz viszonyított, magas késleltetése.
Mahony arról nem beszélt, hogy jelenleg hány Zaiust szervert üzemeltet a Google, de szavai alapján ezek száma viszonylag alacsony lehet. A szakember elmondta, hogy folyamatosan növelik a POWER9-re épülő szerverek mennyiségét, azokkal ugyanis jelentősen növelhető az adatközpont hatékonysága. Mahony szerint a Google legfontosabb szolgáltatását jelentő kereső kifejezetten sokat profitál az IBM saját fejlesztésű processzorából. A motor ugyanis rendkívül jól skálázódik a végrehajtószálak számának változásával, amelyből egyetlen POWER9 processzor akár 96 darabot is kínálhat, miközben egy, csúcsot jelentő Xeon 8180 legfeljebb 56 szállal rendelkezhet.
Végül, de nem utolsó sorban a Zaius rendkívül energiahatékony is, hála az Open Rack kivitelnek. A platform ugyanis egy 13x22 hüvelykes alaplapon kap helyet, ami elfér egy szabvány 19 hüvelykes rackben. Talán ennél is fontosabb, hogy a szerver a sztenderd 12 helyett 48 voltos tápellátásáról üzemel, ami a Google
szerint nagyjából 30 százalékkal hatékonyabb
energiafelhasználást eredményez.
Nem csak a Google-nek tetszik
A saját hyperscale adatközpontokat üzemeltető Tencentnek is elnyerte tetszését a POWER9, amely szerint 30 százalékkal magasabb számítási teljesítményre képest, mint az Intel csúcs Xeonja, amelynek hála hatékonyabban, nem utolsó sorban pedig alacsonyabb helyigény mellett kiépíthető egy hasonló képességű adatközpont. A PayPal ugyancsak alkalmazza már az IBM fejlesztését, amit elsősorban nagy adathalmazok feldolgozásához, illetve mélytanuláshoz használ, ez utóbbit pedig csalásgyanús műveletek felismerésénél kamatoztatja.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Ugyancsak pozitív az Alibaba tapasztalata, amely felhős üzletágánál, az Ali Cloudnál alkalmazza a platformot. A cég véleménye szerint könnyen integrálható, illetve használható az IBM fejlesztése. Kevésbé ismert név LimeLight, amely digitális tartalomstreameléshez kínál rendszereket. Az BBC vagy a Marvel Comics által is használt termékeknél egyértelműen kijön a POWER9 előnye, amely a PCI Express 4.0-nak hála gyorsabb streamelést, így pedig kevesebb pufferelési szakaszt eredményez.
A kedvező fogadtatáson felbuzdulva az IBM ambiciózus célt tűzött ki: A Nagy Kék négy éven belül 20 százalékos részesedést szeretne az 5000 dollárnál drágább linuxos szerverekből. A cég ehhez folyamatos fejlesztésekkel készül, idén, illetve jövőre is érkeznek frissített POWER9 kiadások, az évtizedforduló környékén pedig jön az új mikroarchitektúrával és gyártástechnológiával megspékelt POWER10.