Rendőrök büntethetnék a szabálytalan brit drónkezelőket
Többek közt a drónok és a repülőgépek újabb ütközését szeretné elkerülni a brit kormány, ezért az eddigi szabályokat törvényi erőre emelné jövőre a kormány, és a rendőrségnek is több hatalmat adna az elszámoltatáshoz.
Bejelentette az Egyesült Királyság, hogy tavasszal hozza nyilvánosságra a drónokkal kapcsolatos törvénytervezetet, amelynek célja a drónok nem biztonságos vagy bűncselekményt okozó használatának megakadályozása - írja a brit kormányzati oldal. Ez a szabályozás lenne az eredménye az elmúlt évben futó nyilvános konzultációnak a drónok fizikai és magánéleti biztonságot egyaránt garantáló használatával kapcsolatban.
A rendőrség a korábbinál sokkal nagyobb jogkört kapna a közelgő dróntörvény és a másodlagos jogszabályi módosítások bevezetésével. Elrendelhetik többek közt a rendőrök a drón kezelőjétől a jövőben, hogy földre vigye az eszközt. Továbbá elkobozhatják annak egyes részeit, ha felmerül a gyanúja, hogy bűncselekményt követtek el vele.
Ezenkívül a 250 grammnál nagyobb drónok tulajdonosainak várhatóan regisztrálni kell majd az eszközüket, hogy nagyobb legyen az elszámoltathatóság. A felhasználóknak a drón kezeléséhez ki kell tölteni a biztonsági tudatosságot felmérő teszteket, és olyan alkalmazást is kell majd használni, amellyel hozzáférnek, hogy a tervezett reptetési időpontokban "biztonságosan és jogszerűen" lehet a légteret használni. Azonban a nagyjából 120 méter (azaz 400 láb) magasság fölé egyik jármű sem emelkedhet a tervezett törvényjavaslat szerint. A szabály betartása érdekében a kormány a gyártókkal is "szorosan együtt dolgozik" egy geokerítés létrehozása érdekében, hogy a drónok ne léphessenek a tiltott zónákba.
Részlet a Drone Code-ból
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
Az Egyesült Királyság jelenleg is rendelkezik drónszabályozással (Drone Code), ami nem rendőri intézkedésekkel, hanem a tulajdonosok informálásával igyekszik jó útra terelni a használatot. Mégis előfordult már több olyan eset, mikor a drónok és a repülőgépek közötti ütközés emberek életét veszélyeztette, ezért igyekszik a kormány az eddigi javaslatokat törvényi szintre emelni.
Ezzel ellentétben hazánkban a szabályozás túl szigorú, ugyanis a használat előtt 30 nappal kérelmet kell(ene) benyújtani a Nemzeti Közlekedési Hatóság Légügyi Hivatalához egyedi tevékenységi és eseti légtérengedély érdekében. Az egy évvel ezelőtt beharangozott hazai drónszabályozás ezt a kevésbé életszerű szabályt igyekezett volna leváltani, de a bevezetés még mindig várat magára. Az itthoni szabályozás valószínűleg az európai uniós törvényhez fog igazodni, amelynek bevezetéséről egyelőre szintén nem lehet tudni pontos időpontot. Az EU-s szabályokhoz egyfajta mintát jelenthet majd a jövő tavasszal megjelenő brit törvénytervezet.