Az Amazon Key a lakásba is beengedné a futárokat
Eddig heves elutasítással fogadják a felhasználók az Amazon Key újonnan beharangozott okosotthon-rendszerét, amely automatikusan beengedné a lakásba a futárokat, ha a Prime-tag vásárló úgy adja le a rendelését.
Bejelentette az Amazon, hogy a Prime-tagok az Egyesült Államokban hamarosan már úgy is kiküldhetik a csomagjaikat az otthonaikon belülre, hogy éppen nem tartózkodnak a közelben. A vállalat az Amazon Key "biztonságos otthoni hozzáférési" rendszert kínálja a probléma megoldására, mikor valaki nem tudja megoldani, hogy egész nap otthon várja a futárt vagy akár más szolgáltatót távolról beengedjen a lakásába. Az eddigi lehetőségek között például a lábtörlő alatt hagyott kulcs vagy az ajtó elé készített csomag szerepelt, de a vállalat megpróbál ennél egy fokkal jobb megoldást kínálni az új rendszerrel, legalábbis a saját állítása szerint.
Az Amazon Key otthoni készlet 250 dollárért egyrészt a Kwikset vagy a Yale okos zárát foglalja magába, másrészt pedig a vállalat új 1080p-s Cloud Cam biztonsági kamerájának, éjjel is működő speciális (Key Edition) változatát, amelyet az Amazon akár ingyen beszerel - magyarázza az Ars Technica. Ezek egyébként külön is megvásárolhatóak, ha valaki rendelkezik valamelyikből egy másik, kompatibilis változattal.
Mikor a rendszer működik, és a vásárló a kiszállítást az otthonán belülre kérte, akkor a kiküldés napján és annak konkrét időpontjában üzenetet kap a vállalattól. Az Amazon távolról ellenőrzi, hogy a futár a megfelelő helyen és időben van-e a csomaggal, kinyitja a zárat és bekapcsolja a kamerát. A vásárló akár valós időben is követheti a kiszállítást vagy később felvételről megtekintheti.
Amazon Key - October 2017
Még több videóÜnnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.
Az Amazon futáron kívül a Key In-Home Kit vásárlói másokat is beengedhetnek távolról a rendszerrel az általuk meghatározott időszakban, például nyaralás alatt a kutyasétáltatót, a bejárónőt vagy a családtagokat és a barátokat - kód és kulcs meghagyása nélkül. A módszer a cég szerint jó lehet azok számára, akik a nap nagy részében nem tartózkodnak a lakásban, illetve ahol nem lehet máskülönben sem biztonságosan elhelyezni a csomagokat. Arra viszont külön felhívja az Amazon a figyelmet, hogy akik albérlőként vagy legalábbis nem tulajdonosként élnek a lakásban, a tulaj engedélye nélkül nem szerelhetik be a rendszert.
Biztonsági szempontból azonban mindenképp érdemes körültekintően kezelni a megoldást, ahelyett, hogy a vásárló az Amazonra bízná az otthona biztonságát. A szolgáltatás eddigi véleményezői szinte kivétel nélkül erőteljesen kritizálják az ötletet, különböző okokból. Egyesek meglátása szerint maga a zár nem lehet kevésbé biztonságos mint egy hagyományos megoldás, de az internethez kapcsolt bejárati ajtó erősen kiszolgáltatottá teheti a tulajdonost. Nem csak maga az Amazon és a kétes háttérrel rendelkező szállítói jelenthetik a problémát, hanem a helyzetet kihívásként kezelő internetes támadók is, akik továbbadhatják a felhasználók adatát bármely más vállalatnak vagy bűnözőnek. Az Amazonnak pedig nehéz lenne meggyőzni a felhasználókat, hogy a rendszere teljesen biztonságos lenne az internetes támadások ellen.
A termék egyelőre november 8-tól csak az Egyesült Államok 37 városában lesz elérhető 250 dolláros áron. Egyaránt működni fog az aznapi, egynapos, kétnapos és a hagyományos kiszállítással. Arról azonban nem nyilatkozott a vállalat, hogy tervezi-e a szolgáltatás kiterjesztését más országokba.