Feladta a Gingerbreadet a Google
Elképesztően hosszú támogatási periódust élvezett a Gingerbread, az Android 2.3-as kiadása - de a Google most végre rászánta magát és elegendi a veterán kiadás kezét.
Nem fogja támogatni többé a Play Services (és a Firebase) az Android 2.3 verzióját - jelentette be fejlesztői blogján a Google. A fejlesztők számára csak API level 9/10-ként ismerős Gingerbread többé nem lesz támogatott a kiegészítő kompatibilitási csomag által, ez azt jelenti, hogy a modern androidos funkciókat használó alkalmazások a jövőben nem futnak majd ezen a veterán operációs rendszeren.
Ahogy arról korábban részletesen megemlékeztünk, az androidos fragmentáció problémájára a Google válasza a Play Services, amely lehetővé teszi, hogy a friss androidos funkciók régebbi, frissítést nem kapó eszközökön is elérhetőek legyenek. Ez a fejlesztőknek nagyon fontos, hiszen így nem kell különböző alkalmazás-verziókat készíteni a "butább" Android-kiadásokhoz, a fragmentációt saját hatáskörben kezeli a Google.
Döntés előtt a fejlesztők
A hír tehát, hogy az előre kompatibilitást biztosító támogató könyvtárak következő, 10.2.0-s verziója már nem jelenik meg Gingerbreadhez, a minimum követelmény a jövőben Ice Cream Sandwich, vagyis API level 14 lesz. A változásra még időt hagy a Google, a frissítés várhatóan 2017 elején élesedik majd. Ezt követően a fejlesztőknek kell dönteni: ha valamilyen oknál fogva továbbra is támogatni szeretnék alkalmazásaikkal a Gingerbread-alapú eszközöket, akkor a Play csomag 10.0-s kiadásánál kell maradniuk (ezzel viszont lemondanak a 10.2-vel érkező új funkciókról).
Külön kell létrehozni a "mézeskalács ízű" appot a jövőben.
Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.
Másik alternatíva, hogy két verziót hoz létre a fejlesztő, az egyik követi tovább a Play csomag fejlődését, a másik pedig a gingerbreades könyvtárakkal együtt "befagy". Ezt a forgatókönyvet az Android Studio és a mellékelt Gradle build rendszer támogatja, az IDE létre tud hozni több variánst is ugyanabból az alkalmazásból - legalábbis addig, amíg csak olyan API-kat hívunk, amelyek nem igénylik a modernebb Play könyvtárakat. Amennyiben menne a modernizációval, akkor a fejlesztőnek kell elkészítenie a kompatibilitást biztosító támogató könyvtárat, amely a friss API-kat közös nevezőre hozza a régiekkel.
Van kifutása
Némileg meglepő, hogy a Google csak most int búcsút az Android 2.3-nak. Ez a rendszer még 2010 végén jelent meg, a zászlóvivő pedig a Samsung-féle Nexus S telefon volt. Mára ez a verzió szinte teljesen kikopott a használatból, a Google saját statisztikái szerint a Play Store-t látogató eszközöknek mindössze 1,3 százaléka futtatja ezt a verziót. Igaz, az Android telepített bázisát figyelembe véve ez is több tízmillió eszközt jelent.