Tetemes előrelépést hoznak az új Teslák
Komoly előrelépést kínálnak az új Tesla kártyák, a P40 és a P4 helyenként akár 3-4-szer is gyorsabb lehet közvetlen elődeikénél.
Két új Tesla gyorsítót mutatott be a pekingi GTC rendezvényén az Nvidia, a termékek a gépi tanulásra fókuszálnak, amire az Nvidia évek óta kiemelt figyelmet fordít. A Pascal mikroarchitektúrára épülő kártyák a tavaly novemberben bejelentett Maxwell-alapú modellek közvetlen utódjai, azokhoz viszonyítva pedig tetemes előrelépést kínálnak.
Utóbbi részben a Pascal fejlesztéseinek köszönhető. Bár a neurális hálózatokkal kapcsolatos műveletek gyorsítása megfelelően kivitelezhető az egyszeres pontosságú (FP32) lebegőpontos számításokkal, az Nvidia szerint ehhez félpontosságú (FP16) lebegőpontos, de akár 8 bites egészszámos (INT8) műveletek is elengedőek lehetnek. Utóbbihoz az Nvidia módosított a mikroarchitektúrán, így a GP102 és a GP104 GPU egy órajel alatt akár négy egészszámos (INT8) műveletet is elvégezhet egy darab egyszeres pontosságú (FP32) helyett, hasonlóra az előd Maxwell még nem volt felkészítve.
A kártyák az elődökhöz mérten ettől eltekintve is óriási ugrást kínálnak úgy, hogy közben a fogyasztási keret nem változott. A Tesla M40 utódjának tekinthető Tesla P40 25 százalékkal több végrehajtót (CUDA mag), illetve 60 százalékkal magasabb alapórajele kapott, ami az elméleti számítási teljesítmények összevetésében is megmutatkozik. Míg a régi kártya 7, addig az új már 12 TFLOPS-os értékkel rendelkezik, ennél pedig a 47 TOPS-os INT8 kapacitás majdnem pontosan négyszer több. Fontos megjegyezni, hogy ez bizonyos esetekben nem tükrözi jól a gyakorlati teljesítményt, a különbség ennél kevesebb és több is lehet. A P40 24 gigabájt memóriát, illetve 250 wattos TDP keretet kapott.
A low profile formátumú Tesla P4 ennél is nagyobb ugrást kínál, ami mögött az Nvidia kissé meglepő lépése áll. A közvetlen előd M4-en a GM206-os GPU kapott helyet, így arra lehetett számítani, hogy a P4-re a GP106 kerül, a cég viszont végül a nagyobb, GP104-et tette fel a gyorsítóra. Ez 150 százalékkal több végrehajtót jelent, ezek viszont egy kicsivel alacsonyabb órajelet kaptak, alapfrekvenciában a különbség nagyjából 7 százalék. Ezzel együtt a memóriabusz szélessége, illetve a VRAM kapacitása is duplázódott, előbbi már 256 bites, utóbbi pedig 8 gigabájt.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
Mindezeknek hála az elméleti számítási tempó is nagyjából 150 százalékot ugrott, ami különösen meggyőző az 50 és 75 között konfigurálható TDP értéket figyelembe véve. A kisebbik modell teljesítmény/fogyasztás mutatója tehát kimagasló, míg az P40 250 watt mellett 47 TOPS INT8 tempót nyújt, addig a P4 ennek alig kevesebb mint a felét, 22 TOPS-t kínál legfeljebb harmad akkora fogyasztásból.
Bár utóbbi egyáltalán nem elhanyagolható, az Nvidia a két kártyát eltérő környezetbe szánja. A Tesla P40 a scale-out rendszerekhez lehet ideális, olyan környezetbe, amelynél nagy teljesítményre van szükség, de nem skálázódik jól több GPU-val. Ezzel szemben a P4 a nagy sűrűségű, scale-up rendszereket célozza, ahol a szoftveres környezet megfelelően profitál a több GPU-s konfigurációból.
Az Nvidia végül az elődhöz viszonyított gyakorlati előrelépésről is beszélt, igaz ebbe a cég már az INT8-as lehetőséget is beleszámolta. Ezzel együtt 3-4-szeres előrelépést mért ki a cég a P40-M40 viszonylatában, P4-M4 relációban pedig hasonló ugrásról beszél az Nvidia a hatékonyságot illetően. A Tesla P40 valamikor októberben kerül piacra, a kisebb, Tesla P4 pedig nagyjából egy hónappal később, novembertől lesz elérhető, az árakról egyelőre nincs publikus információ.