ARM-mal állna a szuperszámítógépes lista élére Japán
Japán építheti az első ARM-alapú szuperszámítógépet, mely egyben az első exascale rendszer is lehet, valamikor 2020-ban.
Érdekes részleteket árult el nagyra törő szuperszmámítógépes tervéről Japán, a távol-keleti ország 2020-ra megnyolcszorozná a jelenleg vezető, konkurens Sunway TaihuLight számítási teljesítményét. A bejelentés másik, hasonlóan fontos részlete, hogy mindezt ARM alapokon érnék el, a Post-K néven futó projekt ugyanis a brit tervezőcég 64 bites ARMv8 utasításarchitektúrájára épít majd.
A szuperszámítógépet a Fujitsu építené, a japánok szerint ez lesz az első exascale rendszer, azaz a számítási kapacitás el fogja érni az 1000 petaflopsot, ami a napokban bejelentett 125 petaflopsos kínai gép teljesítményének nyolcszorosa lenne. Az egyelőre nem világos, hogy ezt a tetemes ugrást pontosan hogyan fogják kivitelezni, de ha megépül a rendszer, akkor kapacitásától függetlenül ez lehet az első ARM-alapú szuperszámítógép.
A távol-keleti ország jelenlegi legerősebb, egyszerűen csak K Computer névre hallgató szuperszámítógépe a TOP500 lista ötödik helyén áll, a "Post-K" kódnéven emlegetett új gép majd ennek a helyére érkezik. A K-t szintén a Fujitsu építette, öt évvel ezelőtt bemutatásakor pedig a gép azonnal az 500-as rangsor élére állt, mely pozíciót egy évig őrizte a K. A 11 petaflopsos, SPARC64 VIIIfx processzorokból építkező gép jelenleg az ötödik helyre elég a listán.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Az utóddal búcsúzik a 64 bites SPARC V9 architektúra, marad viszont a Tofu (Torus fusion) interkonnekt, amit integráltan tartalmaz majd a saját tervezésű lapka. Emellett a a matematikai primitívek, a gyorsítótárak, illetve a hardveres előbetöltés területén is előrelépés hoz majd az új rendszer a K Computerhez viszonyítva.
A 2014-ben indított, FLAGSHIP 2020 cím alatt futó projektet a japán Oktatási, Kulturális, Sport, Tudományügyi és Technológiai Minisztérium indította. A hivatal jelenleg három felhasználási területről beszél, a gyógyszerkutatás mellett földrengéseket, illetve azok lehetséges hatásait szimulálnák. Ezeken felül még CFD-vel (számítógépes folyadékdinamika) használnák ki az óriási számítási kapacitást, elsősorban autók tervezése során. A szuperszámítógép a tokiói RIKEN intézetben kap majd helyet.