Az IBM-hagyaték is Sárvárra kerül
A Lenovo-termékpaletta új elemeit is a régi partnerrel gyártatja majd a kínai vállalat - jelentette be a Flex, a felvásárolt System x termékek is a sárvári gyárban készülnek majd. Innen szolgálja ki a Lenovo az európai piacot az egyedi rendelésre gyártott modellekkel.
A Lenovo 2009 óta rendelkezik magyarországi gyártói érdekeltséggel a Flex (a gyártás indulásakor még Flextronics) sárvári telephelye személyében. Az elektronikai bérgyártó magyar üzeme CTO/BTO (egyedi konfigurálású és gyártású) típusú összeszerelésre van berendezkedve, és a Lenovo globális PC-volumenéhez képest alacsony darabszám ellenére (a gyár eddig ötmillió PC-t készített) évek óta a kínai vállalat kiemelt partnere.
Néhány éve már ThinkServerek is készülnek a telephelyen (ennek felfuttatása 2013 végén kezdődött), idén nyártól pedig jelentősen kibővül a paletta, a Flex a teljes vállalati hardveres portfóliót gyártani fogja a magyar üzemben. Ez lényegében a két éve az IBM két éve felvásárolt x86-os szerverrészlegének "örökségére" épülő System x család aktuális modelljeit, továbbá a Lenovo hálózati és adattárolási eszközeit jelenti, a sárvári üzem az eddigi gyakorlatot folytatva az EMEA régiós ügyfeleket fogja kiszolgálni, a konfigurációk a PC-khez hasonlóan egyediek lesznek.
Miért nem csak Kína?
Bár a vállalati eszközök gyártása természetesen Kínában is folytatódik (hiszen nagyrészt az ottani környezet költséghatékonyságát kiaknázva tudott a Lenovo mai méretére nőni), ahogy az már az egyedi igények alapján összeszerelt PC-k esetében is látszott, egy európai CTO/BTO "bázis" összességében mégis tud olcsóbb lenni a távol-keleti alternatívánál. A logisztikai költségeken ugyanis rengeteget lehet spórolni, mert az egyedi konfigurációs gyártásnál jellemzően kis darabszámúak az egyes vevőkhöz eljuttatandó szállítmányok – ezt Kínából többnyire nem éri meg kiszolgálni. Hasonló logikát alkalmaz egyébként a Dell és a HP is, előbbi a lengyel Lodzban, utóbbi a cseh Kutna Horá mellett készíti az egyedi gépeket. A Lenovo szerint a sárvári Flex által teljesített megrendelésekre legfeljebb 5 napot kell várni a vásárlóknak.
2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.
A Lenovo már évek óta vezeti a PC-piaci értékesítési listát, a szerverpiacon pedig az IBM x86-os üzletágának megszerzése óta a harmadik helyen van. A HP átalakulásával (vagyis a vállalati piacon sokkal fókuszáltabb HPE megszületésével), a Dell és az EMC egyesülésével és az alapvetően nagy webes cégeknek beszállító white label gyártók előretörésével azonban egyáltalán nincs kőbe vésve ezen piac állapota – érdekes lesz látni, a Lenovo hosszú távon hol találja meg a helyét.
A Flex kérdésünkre későbbre ígért tájékoztatást.