:

Szerző: Asztalos Olivér

2016. április 12. 10:30

IBM POWER9-re cserélné az Intel Xeonjait a Google?

Körvonalazódnak a Google OpenPOWER törekvései, a vállalat már egy ideje kísérletezik POWER8-as szerverekkel, mellyel a jövőre érkező IBM processzoroknak ágyaznának meg. Amennyiben számottevően kedvezőbb költség/teljesítmény mutatót kínálnak majd a POWER9-es CPU-kra alapozó rendszerek, úgy a Google dobhatja az Intel Xeonokat.

Egyre komolyabb alakot öltenek a Google POWER processzorokra alapozó adatközpontos tervei. A keresőóriás az Egyesült Államok egyik legnagyobb hosztingszolgáltatójával, a Rackspace-szel kötött megállapodása értelmében fejleszti új kiszolgálóját, mindezt a méretgazdaságosság jegyében, immár a POWER9-re fókuszálva - jelentették be a vállalatok múlt héten az OpenPOWER Summiten.

A Zaius kódnevű platform a 2017 második felében érkező IBM POWER9-re építkezik, mely az elődhöz képest jelentősen átalakul. A processzor már a Power ISA 3.0 architektúrára épül majd, ami tartalmazza az OpenPOWER szövetség által kidolgozott módosításokat, melyek között a VSX-3 (Vector Scalar Extension) SIMD utasításkészlet támogatása is szerepel. A legnagyobb modell 24 processzormagot fog tartalmazni, a lapkák pedig a GlobalFoundries 14 nanométeres FinFET gyártástechnológiáján készülnek majd. Utóbbi önmagában komoly előrelépés hozhat a POWER8 esetében alkalmazott 22 nanométeres SOI-hoz képest mind területben, mind szivárgási áram dolgában.

Az összes lapka alapértelmezetten tartalmazza majd az Nvidia NVLink blokkjait, ami lényegesen gyorsabb adatkapcsolatot biztosít a Tesla gyorsítók, illetve az azokhoz kapcsolódó CPU-k között. A pont-pont kommunikációt kínáló csatolóból valószínűleg már a 2.0-s verzió kerül a POWER9-be, mely az egységes (egységesen címezhető) virtuális memória után már a gyorsítótár-koherenciát is elhozza. Ezzel párhuzamosan a PCI Express 4.0 busz sem marad már ki, amit az IBM saját megoldása, a CAPI (Coherent Accelerator Processor Interface) egészít ki, mellyel különféle koprocesszorok (ASIC, FPGA) kapcsolhatók a CPU-hoz.

A Zaius alaplapja két POWER9 processzornak ad majd otthont, melyekhez fejenként 16-16 darab DDR4-es memóriafoglalat tartozik majd. Ezeket 64 gigabájtos modulokkal megtöltve a rendszermemória kapacitása 2 terabájtra rúghat. Érdekesség, hogy mindezt várhatóan csak a processzorba integrált memóriavezérlő fogja kezelni, ugyanis a scale-out rendszerekhez tervezett POWER9-hez (POWER9 SO) nem társul majd a POWER8 esetében megismert, külső memóriavezérlőként funkcionáló "Centaur" puffer.

A Google és a Rackspace közös fejlesztésében mindez egy 13x22 hüvelykes alaplapon kaphat helyet, ami elfér egy szabvány 19 hüvelykes rackben. A rendszer további érdekessége, hogy az 48 voltos tápellátásáról fog üzemelni, ami a Google szerint nagyjából 30 százalékkal energiahatékonyabb a korábban alkalmazott, sztenderd 12 voltos rendszernél.

A Google-nak semmi sem elég

A Google egyes szolgáltatásainak erőforrásigénye folyamatosan növekszik, amire jó példa a YouTube, ahova ma percenként 400 óra videót töltenek fel, ez pedig naponta egy újabb petabájtnyi adat eltárolásának feladatát rója az üzemeltetőkre. A Google prognózisa szerint ez a mennyiség exponenciálisan növekszik, öt évente nagyjából tízszeresére nő. Ugyanakkor nem csak a tárhely okoz komoly fejtörést a vállalat számára, a számítási teljesítmény növelése is folyamatosan napirenden van.

Maire Mahony a Google műszaki menedzsere, illetve az OpenPOWER szövetség egyik igazgatója egyszerűen csak a "könyörtelen" jelzővel illette az erőforrások, azon belül is a számítási igények egyre növekvő tendenciáját. A szakember elmondása szerint a probléma egyik forrása, hogy ma a csíkszélesség csökkentése az előző évtizedben tapasztaltakhoz képest már csak kisebb mértékben növeli a processzorok energiahatékonyságát, ráadásul az üzemi frekvencia növekedése is megállt, a csúcsérték 4-5 GHz között rekedt. Mindehhez még hozzájön, hogy az egyes fejlettebb gyártástechnológiák kidolgozása és alkalmazása egyre komolyabb befektetéseket igényel, mely jelentően megnehezíti a megfelelő teljesítmény/TCO (teljes bekerülési költség) mutató elérését.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

A Google részben ez utóbbival magyarázza az OpenPOWER támogatását. Maire Mahony szerint ugyanis egy jelentősen eltérő megközelítés szükséges a mutatók megtartásához. A szakember azt is elárulta, hogy a POWER8 elsősorban a rendkívül magas memória- és I/O-sávszélesség miatt keltette fel a vállalat figyelmét. Előbbi akár 230 GB/s-os is lehet, ami a közelmúltban bemutatott Xeon E5-2600 v4 értékének nagyjából háromszorosa. A sávszélességek a POWER9 esetében tovább növekednek, ráadásul a Google az OpenPOWER tagság miatt bizonyos szintig beleszólhatott a fejlesztésekbe, amivel várakozásuk szerint majd egy, az igényeikhez jobban illeszkedő scale out rendszert állíthatnak össze.

Az OpenPOWER Foundation még 2013 őszén alakult, az alapítói az IBM, a Google, az NVIDIA, a Mellanox és a Tyan voltak. A szervezet célja, hogy az IBM POWER-processzoros rendszerek szélesebb körben terjedjenek, ennek érdekében a szövetség tagjai számára az IBM megnyitja a POWER magokhoz, processzorokhoz és a teljes platformhoz kapcsolódó fejlesztési jogokat, valamint licencelhetővé teszi az architektúrához kapcsolódó szellemi tulajdonát. Az IBM természetesen maga is fejleszt és kínál POWER-alapú rendszereket, de lehetővé teszi az OpenPOWER tagjai számára, hogy saját gépeket építsenek a saját vagy ügyfeleik igényei szerint. Az IBM célja egyértelmű: a méretgazdaságosságra apellálva kicsit költséghatékonyabbá tenni a POWER-ökoszisztémát, és olyan területekre beengedi a partnereket, amelyek az IBM saját vadászmezőitől nagyon távol állnak.

A Rackspace ezt követően alig másfél évvel később csatlakozott a szövetséghez. A vállalat megjelenése az OpenPOWER környékén némileg meglepő volt, ugyanis a Rackspace azt megelőzően nem kínált POWER-alapú gépeket az ügyfelei számára. A vállalat azonban már korábban kísérletezik ilyen rendszerekkel, nem hivatalos információk szerint 2012 óta tesztelt POWER-chipes szervereket a cég.

Reszkess Intel Xeon?

Maire Mahony elmondta, hogy a Google már most futtat egyedi POWER8-as szervereket adatközpontjaiban, így a vállalat fejlesztői tesztelhetik a fontosabb kódokat és alkalmazásokat az IBM architektúráján. Az egyelőre nem publikus, hogy eddig pontosan hány darab POWER kiszolgálót fogott a cég munkába, illetve azokon milyen munkafolyamatokat futtatnak, ugyanakkor a szakember elmondta, hogy az infrastruktúrát már átportolták POWER-re, azaz a fejlesztői eszközök már az IBM architektúráján is működnek, így pusztán egy egyszerű beállítás kérdése, hogy épp x86-on vagy POWER-en fusson-e az adott alkalmazás.

Emellett Mahony megerősítette a vállalat egy korábbi kijelentését, mely szerint már 20 százalékkal kedvezőbb költség/teljesítmény mutatóért cserébe is átállnának POWER-re, akár egyetlen generáció erejéig. Figyelembe véve, hogy bizonyos területeken már a POWER8 is felvette a lépést a Xeonokkal, a jövőre érkező POWER9 okozhat majd néhány álmatlan éjszakát az Intel számára.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának ötödik, december 12-i állomásán.

a címlapról