Energiahatékonyságra gyúr az új MediaTek rendszerchip
A MediaTek bejelentette legújabb középkategóriás rendszerchipjét. A Helio P20 ésszerű evolúciónak tekinthető, mely a számítási teljesítmény növelésével szemben inkább az energiahatékonyságra fókuszál.
Leváltja a tavaly nyáron debütált Helio P10-et a MediaTek. Az utód P20 elsősorban az energiahatékonyságra helyezi a hangsúlyt, ennek megfelelően pedig középkategóriás ARM Cortex-A53 magokat tartalmaz. Az alkalmazásprocesszor egyik érdekessége, hogy elsőként kínál LPDDR4X támogatást, amivel tovább csökkenthető a teljes rendszer fogyasztása. Az Helio P20 a közelmúltban bejelentett Snapdragon 625 egyik komoly kihívója lehet.
A Gitlab mint DevSecOps platform (x) Gyere el Radovan Baćović (Gitlab, Data Engineer) előadására a november 7-i DevOps Natives meetupon.
Az összesen nyolc darab A53-as mag két klaszterbe rendeződik, melyekből a nagy teljesítményű rész maximális órajele 2,3 GHz, ez pedig 15 százalékos emelést jelent az előd P10 értékéhez mérve. A kisebb számítási teljesítményre képes szekcióban lévő magok frekvenciái egyelőre nem ismertek, ugyanakkor az előd értékéből kiindulva ezek valahol 1,2-1,3 GHz környékén működhetnek.
A memóriavezérlő megújult, a Helio P20 már támogatja az LPDDR4X memóriákat is. A tavaly bejelentett szabvány előnye, hogy az alacsonyabb működési feszültségeknek köszönhetően nagyjából 20 százalékkal alacsonyabb fogyasztást biztosít az LPDDR4-hez képest. Mindezt két 32 bites csatornán lehet majd kihasználni, így 1600 MHz-es lapkákkal acélos, 25,6 GB/s-os sávszélesség érhető el. Mivel az LPDDR4X-es termékek megjelenése legkorábban csak az év vége felé várható, ezért a jól bevált LPDDR3 támogatás is megmaradt. Ebben az esetben viszont csupán egyetlen csatorna áll rendelkezésre, a maximálisan támogatott 933 MHz-es DRAM-mal pedig csak jóval szűkösebb, az előd P10 értékének pontosan megfelelő 7,4 GB/s-os sávszélesség érhető el.
Az integrált GPU is frissült, a korábbi Mali T860 helyett a T880 került be a rendszerchipbe, mindez pedig MP2 konfigurációban van jelen, ami két végrehajtóegységet jelent. A frissített megoldás esetében az ARM finomhangolta a mikroarchitektúrát, illetve a 256 bites vektoros feldolgozók száma kettőről háromra nőtt. Ezzel párhuzamosan a GPU órajele is emelkedett, míg a P10-ben 700 MHz-en üzemeltek a grafikus magok, addig a P20-nál már 900 MHz az üzemi frekvencia.
A dedikált, fixfunkciós gyorsítók képességei is bővültek. A H.264 és HEVC (H.265) dekóder immáron a 4K-s képi anyagokkal is elboldogul, H.264 formátum esetében pedig a nagy felbontású mozgóképek kódolása is megoldott. A lapka emellett még képfeldolgozót (ISP) is tartalmaz, melyhez egy legfeljebb 24, vagy két 13 megapixeles kamera köthető. Az LTE modem érintetlenül került át a P10-ből, az egy Cat 6-képes egység, mely 300 megabites letöltésre, illetve 50 megabites feltöltésre képes.
A felsorolt részegységek összességét tartalmazó szilícium már a TSMC 16 nanométeres FinFET+ gyártástechnológiáján készül, ami nagy előrelépést jelent a P10-nél alkalmazott 28 nanométerhez képest. Ezzel a MediaTek elmondása szerint kiemelkedő energiahatékonyságot értek el - hogy ez pontosan mit jelent, arra az első tesztekig várni kell, melyekre legkorábban valamikor az év második felében kerülhet sor.