HP Elite x3: Windows 10 Mobile, kicsit másképp
A Windows 10 Mobile-os Lumiák általánosságban kedvezőtlen fogadtatása ellenére a HP újra beszáll az okostelefon-bizniszbe, de egyetlen önálló eszköz helyett komplett, külső gyártók által is bővíthető ökoszisztémát tett le az asztalra.
Néhány évnyi kihagyás és a jobb sorsra érdemes webOS valamint a telefonos szabadalmak eladása után visszatér az okostelefon-piacra a HP Inc. A vállalat némileg meglepő, de azért bőven indokolható módon nem az Android, hanem az egyelőre felemás hírnévnek örvendő Windows 10 Mobile mellett tette le a voksát, és nem csak egy telefont, hanem egymással szorosan együttműködő eszközök ökoszisztémáját mutatta be a barcelonai MWC-n.
A vasra nem lehet panasz
Az Elite x3 hardvere minden tekintetben csúcskategóriásnak számít – és talán akkor is annak fog, amikor az év második felében, a HP szerint "késő nyáron" majd piacra kerül. A processzor a papírformának megfelelően Qualcomm Snapdragon 820 (MSM 8996), a grafikus teljesítményért egy Adreno 530 felel, mindezt pedig 4 gigabájt LPDDR4 memória egészíti ki. A felhasználók 64 gigabájtnyi beépített tárhellyel gazdálkodhatnak, amelyet igény szerint microSD kártyával akár 2 terabájtig is kibővíthetnek. A kijelző az amúgy is méretes Lumia 950-énél is nagyobb, 5,96 hüvelykes AMOLED, 2560x1440 pixeles felbontással (493 PPI), Gorilla Glass 4 borítással. A fő, hátlapi kamera 16 megapixeles, f/2.0 fényerejű optikával, az előlapi modul pedig 8 megapixeles, hogy a videokonferenciázás minőségénél ne a telefon legyen a szűk keresztmetszet.
A HP bevallottan a vállalati felhasználókat célozza az Elite x3-mal, a készülék mobilszolgáltatóknál nem is lesz kapható, bár a gyártó ígérete szerint gondoskodni fog a szolgáltatói validálásról. A képességek többségét így a cég a célközönség igényeihez alakította: a kihangosított konferenciahívásokat jó minőségben megszólaltató B&O sztereó hangszóró, két nanoSIM vagy egy nanoSIM és egy microSD kártya egyidejű használatának lehetősége, ujjlenyomat-olvasó és retinaszkenner (igen, mindkettő lesz benne), FIPS 140-2-es kriptográfiai megfelelőség, TPM 2.0, 256 bites háttértár-titkosítás, 4150(!) mAh-s, gyorsan tölthető (Qi és PMA) akkumulátor, IP67-es por- és vízállóság, pogo pines csatlakozó révén külső gyártók általi bővíthetőség.
Alapkoncepciójától vállalati
Az üzleti vonalat hangsúlyozzák és erősítik az eddig bemutatott, házon belüli kiegészítők is. A termék az Windows 10 Mobile egyik, a Microsoft által kulcsfontosságúnak pozicionált képessége, a Continuum köré épül, és az ultramobil munkafolytonosság szemléletét próbálja eladni. Ehhez persze a megfelelő UWP-s alkalmazások mellett a hagyományos Win32-es szoftverekhez is megfelelő hozzáférés kell, ezt Remote Desktopon vagy Citrix XenAppon keresztül lehet majd megvalósítani. A HP természetesen saját szoftverkörítést is mellékel majd Elite x3-hoz.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
Ami igazán érdekessé teszi a HP új termékvonalát, az a speciális kiegészítők sora, melyek körét a későbbiekben a vállalat reményei szerint külső partnerek fognak tovább bővíteni. A Desk Dock a Microsoft felső kategóriás Lumiáihoz készült dokkoló felturbózott, kivitelre is kicsit igényesebb változata. A legfontosabb plusz az Ethernet csatlakozó, de került rá egy Kensington biztonsági zár is a két nagyméretű (USB-A) és a type-C USB port és a DisplayPort mellé. A dokkoló majdnem fél kilogrammot nyom (450 gramm), egyértelmű, hogy a HP nem rendszeres hordozásra, hanem a laptop dokkolókhoz hasonló fix használatra tervezte. Önállóan és a telefonnal összecsomagolva is megvásárolható lesz, de ahogy az Elite x3, úgy ennek az áráról sincs egyelőre semmilyen információ.
A hab a tortán a Mobile Extender (ME), ami egy processzor, memória és háttértár nélküli, direkt a telefonhoz tervezett "laptop". Ehhez az Elite x3 USB-C-n vagy Wi-Fin keresztül tud csatlakozni, így biztosítva az "agyat", míg a ME adja a képernyőt (Full HD felbontású, 12,5 hüvelykes), a beviteli perifériákat (háttérvilágításos, folyadéktűrő billentyűzet, touchpad) és további csatlakozókat (3 USB-C, 1 Micro-HDMI, egy 3,5 mm-es jack). A HP ezt szánja a telefon mobil dokkolójának, a 46,5 wattórás akkumulátorral kibélelt, 1 kilós kiegészítő valószínűleg igencsak jól bírja majd szusszal.
Az ME sikerét két fő tényező fogja befolyásolni, és a HP-nek csak az egyikre, az árra van igazán ráhatása. A szoftveres oldal egyrészt attól függ, hogy a Microsoft mennyire tudja népszerűvé tenni az UWP modellt, másrészt pedig attól, hogy a távoli hozzáféréssel vagy virtualizálva kínált Win32-es alkalmazásokra mennyire lesznek fogékonyak a vállalati felhasználók. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy egyelőre még a Microsoft saját UWP-s appjaira is bőven ráfér a csiszolás, mert ha például az Edge alatti böngészés Continuum módban a Lumia 950-hez csak kicsit is hasonló "élményt" nyújt, a HP akár tótágast is állhat, akkor se jut majd egyről a kettőre.
(Zárójelben érdemes megjegyezni, hogy a központi egység nélküli, de telefonnal teljes értékű laptopként használható kiegészítő koncepciója egyáltalán nem újdonság. A Motorola az ATRIX 4G-hez tervezett dokkolóval közel fél évtizeddel ezelőtt hasonló irányba indult el, csak éppen androidos alapokon, jóval gyengébb hardveres háttérrel és kevésbé fókuszált üzletpolitikával).
Motorola ATRIX 4G Laptop Dock Review
Még több videóA HP lényegében a Microsoft helyett is elvégezte a házi feladatot (Lumia 650...), és a lehetőségekhez mérten egyedi, érdekes fejlesztést tett le az asztalra. Sajnos az egyre inkább BYOD felé tolódó vállalati szektorban az alkalmazásoknál tátongó űrt ez sem fogja kitölteni, de a HP szerint van remény, és már most mintegy 30 névtelenséget kérő ügyfél teszteli az Elite x3-ban rejlő lehetőségeket.