Félmillió csalószoftverrel szerelt autót hívhat vissza a Volkswagen
Csaknem ötszázezer autóját hívhatja vissza a Volkswagen Group, miután kiderült, az autógyártó több dízeles modelljén is előre telepített szoftverrel csalt a károsanyag-kibocsátási teszteken - az érintett autók nitrogén-oxid kibocsátása tíz-negyvenszerese a megengedettnek a valós felhasználás alatt.
A Chrysler járműveit érintő biztonsági botrány után most újabb autógyártó kényszerül több százezer jármű visszahívására. A probléma ezúttal a Volkswagen Group háza táján ütötte fel a fejét, ráadásul a vállalat esetében nem hanyagságból adódó hibáról van szó: az Egyesült Államok Környezetvédelmi Hivatala (Environmental Protection Agency, röviden EPA) azzal vádolja az óriást, hogy egyes dízeles járműveire szándékosan telepített olyan szoftvert, amelyekkel később csalt a kibocsátási teszteken.
A szervezet szerint a gyártó olyan "hatástalanító eszközöket" helyezett el járművein, amelyek motorvezérlést a törvényi szabályozásokat megkerülve állítják át. Az autó vezérlőegységére telepített szoftver különböző szempontok, például a sebesség, a kormány mozgása, a légnyomás vagy a motorműködés ideje alapján felméri, hogy a jármű normális körülmények között az úton halad, vagy épp tesztkörnyezetben működik. Ha a program nem talál tesztelésre utaló jeleket, akkor kevésbé szigorúan szabályozza a motor működését, ami magasabb teljesítményt és jobb menetdinamikát eredményez, a kibocsátási értékek rovására. Ha viszont érzékeli, hogy éppen egy kibocsátásteszt van folyamatban, az elvártnak megfelelően működteti azt.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
A The New York Times értesülései szerint a gyártónak csaknem 500 ezer érintett Volkswagen és Audi modellt kell visszahívnia az ügy kapcsán, amelyek normális körülmények között az EPA által engedélyezett nitrogén-oxid kibocsátás tíz-, negyvenszeresét produkálták. Az érintett dízeles járművek a 2009-es, illetve későbbi Volkswagen Jetta, Beetle és Golf modellek, az ugyanezen időszakban gyártott A3-as Audik, valamint a 2014-2015-ös Passatok. A Volkswagen Groupot az ügyben egyébként Kalifornia állami illetékes szabályozói is megkeresték.
Az autógyártót ért vádak egyébként a West Virginia University alternatív üzemanyagok és motorok kutatásával foglalkozó központjának tavalyi kutatását követik, amely azt találta, hogy egy vizsgált 2012-es Volkswagen Jetta és egy 2013-as Passat modell a megjelöltnél jóval magasabb kibocsátási értékeket mutat használat közben. A Volkswagen a kutatásra reagálva azt mondta, a probléma csak a két tesztautót érinti, az EPA azonban ettől függetlenül megindította a vizsgálatot - amellyel a gyártó, az Ars Technicának küldött nyilatkozata szerint együttműködik.
Az EPA szerint a gyártó beismerte a fentebb említett szoftver telepítését a fentebb sorolt modellekre, miután a szervezet, a kaliforniai CARB hatósággal együttműködve kilátásba helyezte, hogy amíg a helyzet nem tisztázódik, nem adja ki a szükséges tanúsítványokat a vállalat 2016-os dízel járműveihez.