Minősítést vezet be az OpenStack
Minősítést kapnak az OpenStack-alapú megoldások - jelentette be a Summit konferencián a szervezet vezetője. A cél megőrizni a platform versenyelőnyét, a sok kompatibilis megoldás által nyújtott lehetőségek tárházát.
Új minősítési (certification) programot jelentett be a most folyó OpenStack Summit keynote előadásán Jonathan Bryce, a szervezet vezetője. A Vancouverben tartott Summit az OpenStack féléves rendszerességű rendezvénye, ahol összegyűl a projekten dolgozók színe-java. A bejelentések közül a legfontosabb, hogy hivatalos minősítési programot indít a szervezet, amellyel a platform fragmentálódásának problémájára adna választ. Az OpenStack-alapú megoldások ugyanis meglehetősen divergens pályán mozognak, minden cég igyekszik egyedi fejlesztésekkel kitömni saját OpenStack-disztribúcióját, amely lassan kezd a kompatibilitás és interoperáció róvására menni.
Minősített megoldások a piactéren
Az egyedi fejlesztéseknek is van létjogosultsága, így tudják a különböző cégek megkülönböztetni magukat, a széttartó fejlesztések viszont pontosan az OpenStack mellett szóló legfontosabb érvet, a lock-in hiányát kezdik aláásni. A nagy publikus felhőkkel vagy épp az Azure Stack-kel szemben ugyanis az OpenStack elvben szállítófüggetlen, így tetszés szerint válthat a vásárló a hardveres és szoftveres megoldások között. Ez a forgatókönyv azonban csak akkor működhet, ha az OpenStack-alapú megoldások kompatibilisek egymással, így akár a teljes megoldás, akár az egyes szoftveres részegységek felcserélhetőek maradnak.
Egy minősített ("tesztelt") megoldás.
Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.
A kompatibilitásra készített most szabványt és ahhoz tartozó tesztet illetve minősítési programot az OpenStack. Az új "OpenStack Powered Platform" cimkét csak az olyan megoldások kaphatják meg, amelyek a kiterjedt tesztelésen átesnek és megfelelnek az elvárásoknak. A megfelelőség a jövőben kizáró feltétel lesz az OpenStack Marketplace-re felkerülő megoldások esetében is, egy rövid türelmi periódust követően ezen mindenkinek át kell mennie.
A bejelentés szerint már 14 projektnek sikerült vennie az akadályt, a listán olyanok szerepelnek, mint az IBM, HP, Rackspace vagy a VMware, valamint a Red Hat, Suse és Ubuntu - a nagyok tehát teljes mellszélességgel kiállnak a minősítés mellett.
Beérlelni a terméket - fókuszban a használhatóság
A minősítési program bevezetése egyébként jól illusztrálja, hogy milyen irányba fejlődik mostanában a felhő-platform: az új funkciók implementálása helyett a fókuszba a kompatibilitás, megbízhatóság, gyors telepíthetőség került. Ezt egészíti ki a lendületes hibavadászat, ami a kisebb-nagyobb problémák kijavítását jelenti. Szintén a laborokból és tesztkörnyezetekből kilépést célozza a frissítés továbbfejlesztése, hogy a verzióváltás zökkenőmentesen lezavarható legyen még többezer gépes környezetben is - ez eddig nem volt a platform erőssége.