:

Szerző: Hlács Ferenc

2015. május 14. 12:00

Képazonosító weboldal a Wolfram Alpha készítőitől

Képfelismerő szolgáltatást indítottak a Wolfram Alpha fejlesztői. Az Image Identification Project weblapra feltöltött képek tartalmát az oldal mögött dolgozó algoritmus egyes esetekben meglepően pontosan, máskor inkább szórakoztató eredménnyel azonosítja. A megoldás a jövőben automatikus képrendszerező eszközök gerince lehet.

A Wolfram Alphát valószínűleg keveseknek kell bemutatni: a Wolfram Research által működtetett keresőoldal nem elsősorban a webhelyek felkutatását célozza, sokkal inkább tudományos kérdésre igyekszik választ adni, legyen szó matematikai egyenletekről, statisztikai adatokról vagy akár kémiai vegyületek képleteiről.

A népszerű oldal mögött álló szervezet most egy új kezdeményezést jelentett be. Az Image Identification Project célja, hogy a felhasználók által feltöltött képek tartalmát azonosítsa. A felület határozottan egyszerű, az oldal közepén lévő dobozba kell behúzni a felismertetni kívánt tartalmakat, legyenek azok a PC-n vagy más weboldalakon. Az oldal egy-két másodperc gondolkodást követően kiírja az eredményt, az esetek többségében meglepően pontosan, noha előfordul, hogy téves meghatározást produkál vagy nagyon tág fogalomkört ad válaszul.

Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig

Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.

Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.

Gyors tesztünk során az oldal egy kutya képe alapján gyorsan megállapította, hogy egy labrador retrieverről van szó, egy véletlenszerűen kiválasztott kalapácsról is megmondta, hogy az ácskalapács, sőt még a Humvee-t is pontosan felismerte. A bonyolultabb koncepciókkal persze ki lehet fogni az oldalon, egy korai Nintendo konzolt például nyomtatónak vélt, a részecskegyorsítóra pedig egész egyszerűen az "eszköz" megnevezést adta - tegyük hozzá, végülis nem helytelenül.

Az Image Identification Project fejlesztői a rendszer betanításához több tízmillió képet bocsátotak rendelkezésére, jórészt olyan tárgyakról és élőlényekről, amelyekkel az emberek is találkoznak életük első néhány évében. Az oldal jelenleg a The Verge szerint nagyjából 10 ezer mindennapi tárgyat képes megkülönböztetni.

A Wolfram Research szerint a kezdeményezés a jövőben kiterjed fényképgyűjtemények automatizált felcímkézésére és kategorizálására is használható lesz, de akár az érdeklődő fejlesztők is beépíthetik majd alkalmazásaikba a technológiát. Hasonló kezdeményezést már több cégtől is láthattunk, elég az Amazon szebb napokat is látott okostelefonjának Firefly tárgyfelismerő funkciójára gondolni, vagy a Google Goggles alkalmazásra, amely ugyancsak az okostelefon kameráját használja a környező tárgyak vagy akár szöveges tartalmak beazonosítására.

a címlapról