:

Szerző: Gálffy Csaba

2015. január 7. 11:11

Elrajtolt a Broadwell második hulláma

Tizennégy mobilprocesszorral indította az évet az Intel, az ígéretekhez híven a Broadwell-bevezetés második hulláma, a Broadwell-U sorozatú, alacsony fogyasztású mobil lapkákból áll. A négy- és többmagos egységekre legalább nyárig még várni kell.

Az Intel hagyományosan hullámokban vezeti be a piacra az új processzorgenerációt, nincs ez másként a most esedékes, a marketingosztály által "ötödik generációs Core architektúrára" keresztelt Broadwell esetében sem. Először szeptemberben rajtolt el a Core-M (kódnév: Broadwell-Y) család, amelybe a legalacsonyabb fogyasztású, mindössze 5 watt körül fogyasztó lapkák tartoznak, ezeket az ultrabookoknál is vékonyabb-könnyebb notebookokba és kettészedhető tablet-notesz kombinációkba szánja a gyártó.

Szegmentál a grafika

Most elrajtolt a következő hullám, amelyben a Broadwell-U sorozat kerül piacra, összesen 14 új processzor formájában. A frissen bejelentett processzorok két fogyasztási osztályban (15 és 28 wattos hőkeret) rajtolnak, utóbbiba a legerősebb grafikus egységgel szerelt darabok kerülnek. A Broadwell-U lapkák ugyanis egységesen két CPU maggal rendelkeznek, a GPU kiépítése szerint azonban négy különböző alfaj is létezik. A legerősebb (28 wattos fogyasztású) egységek kapják az Iris 6100 márkanéven futó GPU-t, ez 48 futószalagot használ modelltől függően 1000-1100 MHz-es maximális frekvencián. A következő verzió a HD 6000-es GPU, amely ugyanígy 48 végrehajtó egységet (execution unit, EU) tartalmaz, 950-1000 MHz-en, hőkerete azonban szigorúan 15 wattra limitált, így várhatóan kevesebbet futhat maximális órajelen.

Hatalmasra hízott a GPU, eltörpül a CPU

A közép- és alsó kategóriát grafikus szempontból a HD 5500  és a "sima", számozás nélküli HD jelenti. Ezek a fentiektől eltérő magra épülnek, amely 48 helyett fizikailag csak 24 grafikus végrehajtó egységet hordoz, így e lapkák mérete is valamivel kisebb (a gyártás pedig olcsóbb). Érdekes módon az Intel összesen három kiadásban értékesíti a kisebb lapkát - a Core i7 és i7-ös darabokban mind a 24 EU üzemel, az i3-asban azonban egyetlen egységet letilt a gyártó, így újra tudja hasznosítani azokat a chipeket, amelyeknél a gyártás során egyik egység üzemképtelen (vagy csak az előírtnál jóval alacsonyabb frekvencián üzemképes). A harmadik kivitelt pedig a Pentium és Celeron sorozatú Broadwell-U hordozza, ezekben az Intel mindenik EU felét tiltja le, így hivatalosan 12 egységet tartalmaznak ezek (800 MHz-es órajelen futtatva).

A grafika mellett több eszközzel is szegmentálja a processzorokat az Intel. A Celeron és Pentium sorozatnak nem jár a Hyper Threading technológia, az a Core-család kiváltsága. Ugyanígy csak a "nagy" (48 EU) lapkák memóriavezérlője hajtható 1866 MHz (effektív) órajelen, a többi maximum 1600 MHz-et tud. Ennek elsősorban a grafikus terhelésnél van szerepe, a kicsivel magasabb memória-sávszélesség érezhető gyorsulást tud hozni (a CPU-korlátos feladatok alatt minimális szerepe van).

Ígéret 1: tovább esik a platformszintű fogyasztás

Az új lapkákkal egyébként (ahogy arról korábban már többször írtunk) az Intel további fogyasztáscsökkenést célzott, a teljesítmény csupán minimális mértékben emelkedett. Az Intel stratégiája folyamatosan csökkenteni a platformszintű fogyasztást, ennek érdekében a Broadwell generáció például a hangfeldolgozó lapkát is integrálja, így alapesetben nincs szükség dedikált hangprocesszorra az alaplapon, amivel (például filmnézés alatt) érdemben csökkent tovább a teljes gép fogyasztása.

Mikor jönnek?

Az Intel egyértelművé tette, hogy a processzorokat már szállítja a partnerek felé, vagyis a Broadwell-U tulajdonképpeni piaci rajtja már a notebook-gyártók sebességén múlik. A cégek siettek is bemutatni új, a processzor köré épülő új gépeiket, a ThinkPad sorozat megújulásáról már mi is beszámoltunk, a következő napokban-hetekben várhatóan minden nagyobb gyártó bemutatja az új generációs modelljeit.

Ígéret 2: az Intel saját mérései szerint ilyen változásokra számíthatunk a Haswellhez képest

Erre egyébként nem feltétlenül van szükség, a Broadwell-U ugyanis kompatibilis a Haswell-U-t használó alaplapokkal, így egy egyszerű BIOS (vagy UEFI) frissítéssel a tavalyi modellek is kiadhatóak a friss processzorokkal, az áttervezés nem kötelező. Az új család piaci rajtja tehát a gyártók sebességén múlik, várakozásaink szerint néhány héten belül már a boltok polcain lehetnek az első Broadwell-U-t tartalmazó notebookok akár Magyarországon is.

Kis Broadwell és nagy Broadwell - csak a grafika tér el.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

A Broadwell-bevezetésnek ezzel még nincs vége, a "normális", nagyobb fogyasztású notebookos processzorok és az asztali modellek 2015 közepén esedékesek az Intel termékterve szerint. A Broadwell-Y és a Broadwell-U kizárólag kétmagos lapkákat tartalmaz, a négy- és többmagos modellek is ezzel a körrel debütálnak majd, mind asztali, mind notebookos kivitelben.

14 nanométeren az Atom is

Az Intel másik bejelentése, hogy végre beindultak a következő generációs Atom, a Cherry Trail szállításai is. Az új lapkacsalád a Bay Trail generációs Atomokat váltja, legfontosabb újdonsága a 14 nanométeres eljárásra való átállás, az előző generáció a Core-családhoz hasonlóan még 22 nanométeren készült. Ezzel a két termékvonal immár szinkronba került, az Atomok gyors ütemű gyártástechnológia-váltással felzárkóztak a Core család mögé, az Intel néhány évvel ezelőtt tett ígéretének megfelelően (bár néhány hónapos késéssel az eredeti terméktervhez képest).

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának ötödik, december 12-i állomásán.

a címlapról