Dropbox-klón lesz a OneDrive
Vége az on-demand szinkronizációnak az OneDrive szolgáltatásban - legalábbis ebbe az irányba mutat a felhős fájlszinkronizáló megoldás legújabb, Windows 10-ben bemutatkozott fejlesztése. A Microsoft szerint az innovatív koncepció összezavarta a felhasználókat, visszatér a hagyományos paradigma.
Innovatív és ígéretes megoldással gazdagodott tavaly, a Windows 8.1-ben a OneDrive felhőszolgáltatás. Az on-demand szinkronizációnak köszönhetően a felhőben tárolt fájlok csak akkor kerültek a felhasználó gépére, ha azokat meg is akarta nyitni, egészen addig csak "placeholderek", vagyis linkként funkcionáló helyettesítők népesítették be a mappát. Kérésre természetesen a fájlokat egyenként vagy akár az egész mappát is leszinkronizálta a szolgáltatás - az alapértelmezett viselkedés azonban a placeholderek használata volt.
Túl egyszerű volt
Az on-demand letöltésnek köszönhetően a OneDrive folder nem sok helyet használt a kliens gépén, így a kisebb meghajtókkal is kényelmesen lehetett használni a szolgáltatást (amely egyébként az előfizetőknek már korlátlan tárhelyet biztosít). A megnyitott fájlokat a rendszer a háttérben gyorsan letöltötte, ez kisebb állományok (dokumentumok, képek) esetében annyira gyorsan történik, hogy a végfelhasználó számára a működés teljesen transzparens.
Pontosan ez a transzparencia (vagyis láthatatlan működés) okozta a paradigma vesztét. Ugyanis amíg van internetes hozzáférés, a szolgáltatás tökéletesen üzemel, azonban kapcsolat nélkül a felhasználó igen kellemetlen meglepetésben részesül: ugyan a rendszer azt mutatja, hogy a fájlok ott vannak a mappában, azokat képtelen megnyitni - és nem is érti, hogy miért. A OneDrive ugyanis semmilyen vizuális megkülönböztetést nem használ a letöltött és placeholder állományok között, így a felhasználó számára nem is egyértelmű, hogy a fájl nincs a gépén.
Ez a fájl nincs a gépen - de ezt csak akkor látjuk, ha ki is jelöljük.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
A placeholderek használata kompatibilitási problémákat is okozott, egyes alkalmazások ugyanis magát a linkfájlt nyitották meg, és nem indították el a letöltést. Ez a probléma az előzőhöz hasonlóan szintén kivédhető lenne, ha a rendszer alacsonyabb szinten implementálná a háttérben letöltést, és minden megnyitási parancsra beindulna a szinkronizáció.
Vissza a jól beválthoz
A gordiuszi csomót a Microsoft végül úgy vágja át, hogy áttér (vagy visszatér) az iparágban szokásos viselkedéshez - amit a felhasználó az Intézőben lát, az valóban letöltött, fizikailag is a gépen lévő fájl. Ugyan a placeholderek használata innovatív megoldásnak bizonyult, rombolta a szolgáltatás megbízhatóságának percepcióját, amit a cég egyszerűen nem engedhetett meg magának. A döntést kifogásoló felhasználói visszajelzésre adott válasz szerint az új megoldás jól skálázódik a végtelen tárhellyel is, nem fordulhat elő, hogy pusztán a linkek által elfoglalt tárhely kinövi a háttértárat - egy nagyobb vállalat OneDrive for Business rendszerében, több százezer fájlt feltételezve ez sem csak elméleti lehetőség.
A Microsoft nevében nyilatkozó Ning Jin-Grisaffi, a OneDrive fejlesztését irányító igazgató szerint a visszalépés mellett azért számos pozitív újdonság is van a szolgáltatás legújabb iterációjában. Az operációs rendszer keresője például nem csak a PC-n lévő állományok tartalmában keres, hanem az összekötött OneDrive tárhelyeken is, az ott lévő fájlokat pedig a helyi fájlok mellett mutatja a találati listán. Jin-Grisaffi megjegyzi, hogy a most kiadott változat még nem végleges, fontos funkcionális változások jönnek még a következő hetekben-hónapokban, a placeholderek kivezetésére vonatkozó döntés azonban véglegesnek tűnik.