Masszív fejlesztések a Google felhős infrastruktúráján
Egyértelműen a fejlesztők és előfizetők igényei után igyekszik fejleszteni felhős infrastruktúráját a Google, a most bejelentett változások mind ilyen igényekre való reakciók. A nagyvállalatok dedikált hálózati hozzáférést kapnak, a Docker konténerek és a Managed VM-ek pedig a PaaS és az IaaS szint közötti átmenetet teremtik meg.
Container Engine
Az idei év egyik legfontosabb újdonsága cloud-környezetben a Docker konténertechnológia. Röviden a szabad szoftveres Docker segítségével az alkalmazás becsomagolható egy olyan formátumba, amely tartalmazza a futtatáshoz szükséges összes komponenst. Az így kapott konténeres alkalmazás pedig gyakorlatilag bárhol futtatható, amely támogatja ezt a formátumot. A Google most bejelentette, hogy a Container Engine beizzításával immár saját felhőjén is hivatalosan támogatja a Dockert.
A konténerekhez a Google extra szolgáltatást is nyújt, az összefűzött alkalmazásokhoz logolás, felügyelet és menedzsment is elérhető, amely már figyel a Docker sajátosságaira. A konténerek egyébként a Compute Engine infrastruktúráján és virtuális gépein futnak, a Container Engine erre a meglévő rendszerre épül rá. A megoldás szépsége, hogy a konténeres alkalmazások nagyon jól mozgathatóak public cloud infrastruktúrák, on-premise és public adatközpontok, vagy éppen fejlesztői és éles környezetek között.
App Engine - továbbfejlesztve
A Google platformszolgáltatása az App Engine, amelynél csak az alkalmazásra kell figyelni, az alsóbb rétegeket, a skálázódás egyéb elemeit, a hálózatot a Google automatizált rendszere biztosítja. A szolgáltatás most új fejlesztés kapott, elérhetőek menedzselt virtuális gépek is, amelyek megtartják az automatikus skálázódás képességét, azonban a fejlesztő immár szabadon választhatja meg a szoftverstack egyes elemeit, így például használhat Node.js-t vagy bármely programozási nyelvet.
Az irány nagyon érdekes, ugyanis csökkenti az absztrakció szintjét, vagyis a fejlesztő/üzemeltető a rendszert rugalmasabban használhatja, mint a klasszikus App Engine-t. A Google számára ez fontos felismerés, a cég ugyanis eredetileg a legmagasabb absztrakciós szintről, egy igen korlátozott PaaS (platformszolgáltatás) szintjén kezdte a publikus felhőszolgáltatás nyújtását, a fejlesztők azonban (ezek szerint) nem értékelték a gyors, olcsó, automatizált, azonban nagyon kötött rendszert. A Managed VM funkció egyelőre béta státuszban érhető el, minden előfizető számára.
Cloud Interconnect
Szintén idei fejlemény, hogy a nagy felhős infra-szolgáltatók elkezdtek figyelni a nagyvállalati felhasználók igényeire. Ezek között pedig egyik első az adatközpontokhoz való egyedi hozzáférés, amellyel elkerülhető, hogy a céges adatok a "nyílt internetet" érintsék a vállalati és a Google-féle adatközpont között, a kommunikáció végig dedikált, ellenőrzött, ismert vonalkon közlekedhet. A biztonság mellett nem mellékes, hogy az ilyen vonal teljesítménye kiszámítható és állandó.
A Cloud Interconnect IX-ei - van a közelben.
2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.
A Google most három, ehhez kapcsolódó új megoldást jelentett be. Egyrészt a Google hálózatához közvetlenül lehet kapcsolódni (direct peering) 70 különböző forgalomkicserélő központban, 33 országban. Másrészt elérhető a Google partnerein keresztül a dedikált vonalak bérlése, ilyent több szolgáltatótól (Equinix, IX Reach, Level 3, TATA, Telx, Verizon, Zayo) is vásárolhatnak a nagyvállalati ügyfelek. Harmadszor a cég bejelentette, hogy hamarosan indul a VPN-alapú elérés is, ez jövő hónaptól lesz széles körben elérhető.
Menetrendszerű árcsökkentés
Nincs már felhős bejelentés árcsökkentési hullám nélkül. A Google most megint masszívan visszavágta az árakat: a bejövő adatforgalom után felszámolt díj 47 százalékkal esik, a Persistent Disk Snapshots ötödére (79 százalékkal), a Persistent Disk SSD felére (48 százalékkal) lesz olcsóbb, a Cloud SQL pont negyedével lesz olcsóbb.