:

Szerző: Hlács Ferenc

2014. szeptember 10. 12:30

Ismét a Western Digitalé a legnagyobb merevlemez

A világ eddigi legnagyobb, 10 terabájt kapacitású merevlemezét mutatta be a Western Digital. A vállalat tulajdonában lévő HGST nevével fémjelzett meghajtónak köszönhetően a Seagate ugyancsak nemrég bejelentett 8 terabájtos modellje csupán néhány hetet tölthetett a trónon.

Nincs egy hónapja, hogy a Seagate bejelentette a világ első 8 terabájtos merevlemezét, a HGST, pontosabban annak tulajdonosa, a Western Digital máris letaszítja a trónról a riválist: a merevlemezgyártó nemcsak saját, 8 terabájt kapacitású meghajtóját mutatta be, de a világ első 10 terabájtos HDD-jéről is lerántotta a leplet.

Az új merevlemezek a gyártó HelioSeal termékcsaládjába tartoznak, azaz hermetikusan zártak és héliummal töltötték fel őket, hogy a forgó lemezek a levegőnél kisebb ellenállásba ütközzenek, ezáltal többet préselhessenek belőlük ugyanabba a 3,5 hüvelykes házba. A hélium a meghajtók fogyasztását és hűtési igényét is alacsonyan tartja: a gázzal feltöltött első modell, a vállalat tavaly bejelentett 6 terabájtos meghajtója amellett, hogy a megszokott 6 helyett 7 lemezzel dolgozott, 23 százalékkal volt képes csökkenteni tétlen fogyasztását, mindezt átlagosan 5 fokkal hidegebb működés mellett.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

A vállalati felhasználásra szánt 10 terabájtos lemezek a héliumos technológiát az SMR (Shingled Magnetic Recording) gyártási eljárással ötvözik. Itt az egyes lemezek adatsávjai részben átfedésben vannak, nem egyszerűen egymás mellett helyezkednek el. Ezzel a módszerrel több sáv fér el ugyanakkora helyen, így jelentősen nagyobb adatsűrűség érhető el. Ezt a technológiát a Seagate korábbi rekorder modelljében is láthattuk, a Western Digital azonban a frissen bejelentett 10 terabájtos meghajtóban használja először - még az új 8 terabájtos lemezek is átlapolás nélküli, PMR (Perpendicular Magnetic Recording) technológiával készült héliumos darabok lesznek.

A vállalat ráadásul hamarosan búcsút is int a hagyományos merevlemezgyártásnak, 2017-től - legalábbis ami az üzleti felhasználásra szánt termékeket illeti - kizárólag héliummal töltött meghajtókat árul majd. A HGST emellett NVMe-kompatibilis PCIe SSD-ket is leleplezett: az Ultrastar SN100 széria HH-HL kártya, illetve hagyományos 2,5 hüvelykes meghajtó formában is elérhető lesz. A Toshiba MLC NAND Flash-t használó eszközök 800 gigabájt, illetve 1,6 és 3,2 terabájt tárolókapacitással kerülnek forgalomba és a cég szerint jelenleg kapható FlashMAX PCIe SSD-ikhez képest kétszeres teljesítménynövekedést biztosítanak.

A Western Digital, illetve a HGST új, 8 és 10 terabájtos merevlemezei a Seagate idei utolsó negyedévben startoló, hasonló 8 terabájt kapacitású modelljeivel szemben már a napokban elérhetők lesznek a vállalati ügyfelek számára, egyelőre ismeretlen áron.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának ötödik, december 12-i állomásán.

a címlapról