Nem halnak meg hamarabb a melegebb merevlemezek
Általánosan elterjedt vélemény, hogy a merevlemezek magasabb hőmérsékleten üzemeltetve hamarabb hajlamosak a meghibásodásra. A Backblaze szerint mindez csak városi legenda, 34 ezer meghajtó vizsgálata során alig volt összefüggés a hőmérséklet és az élettartam között.
Az online backupszolgáltatást üzemeltető Backblaze rendszeresen tesz közzé hasznos elemzéseket, amelyek alapját a saját infrastruktúráján elvégzett vizsgálatok adják. A vállalat most arra volt kíváncsi, igaz-e az az elmélet, amely szerint a magasabb hőmérsékleten használt merevlemezek hamarabb meghibásodnak. 34 ezer meghajtó adatainak vizsgálata során a Backblaze egyértelműen cáfolja ezt a mítoszt.
A cég blogbejegyzése szerint az infrstruktúrájában üzemelő hatalmas mennyiségű merevlemezt olyan keretekbe építik, amelyekben a megfelelő légáramlás és így a hűtés biztosított, azonban ettől függetlenül egyes meghajtók melegebbek, mások pedig hidegebbek, például annak függvényében, hogy a kereten belül hol helyezkednek el. A Backblaze arra volt kíváncsi, kimutatható-e összefüggés a hőmérséklet és a meghibásodások között, vagyis a meleg diszkek valóban hamarabb tönkremennek-e
Ennél a meghajtónál volt a leginkább megfigyelhető az összefüggés hőmérséklet és hibaarány között
A 34 ezer darab, majdnem 20 különféle típusú (Seagate, WD, Toshiba és Hitachi) lemez vizsgálata alapján az egyik levonható következtetés, hogy bizonyos meghajtók eleve melegebbek üzem közben, mások meg hűvösebbek: a 4 terabájtos Seagate Barracuda XT diszkek átlagos hőmérséklete például 30,5 fok volt, míg a kimondottan alacsony fogyasztású, energiatakarékos meghajtóként értékesített Barracuda LP modelleké 21,9 fok.
Nem számít a hőmérséklet
Az üzemi hőmérséklet és a meghibásodási hajlam közötti korreláció ugyanakkor csak kevés meghajtónál volt kimutatható, ezek közé tartozik a Seagate Barracuda 7200.11, Barracuda LP, Barracuda 7200.14, illetve a Hitachi Deskstar 7K2000. A statisztikában a korreláció 1 és -1 között lehet, jelen esetben az 1 jelenti azt, hogy a meleg diszkek mindig tönkremennek. A felsorolt meghajtók közül a két első Seagete modellnél volt a legerősebb korreláció, azonban csak 0,17 és 0,12, ami szignifikáns, de gyenge, más szóval sok olyan diszk volt a sokaságban, amely relatív magas hőmérséklete ellenére kiválóan működött.
Egy tipikusabb grafikon: nincs összefüggés hőmérséklet és hibaarány között
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
A közzétett adatok szerint egyébként a Hitachi Deskstar 7K2000 meghajtóknál inkább az alacsony hőmérsékleten működők voltak hajlamosak a meghibásodásra, de a korreláció itt még a korábban említett Seagate modelleknél is gyengébb (-0,04). A Backblaze szerint tehát összességében nem áll meg az az elmélet, amely szerint a magasabb hőmérsékletű merevlemezek jobban hajlamosak meghibásodni, amennyiben valaki betartja a gyártók által írt egyéb előírásokat.
Ez jó hír lehet például adatközpontok üzemeltetői számára, akik pár fokkal megemelhetik a szervertermeik hőmérsékletét, ezzel csökkentve a hűtési költségeket - a HDD-k idő előtti elhalálozásától ebben az esetben biztosan nem kell tartaniuk. "Ha bőven a gyártó által előírt hőmérsékleti tartományon belül üzemelnek a lemezek, nem számít hogy hidegebb van-e" - összegez a Backblaze blogbejegyzése, amelyet itt lehet elolvasni.
A Microsoft szerint az extrém hőmérséklet nyírja a diszkeket
A Microsoft mást mond
A Microsot a Virginia Egyetemmel közösen még 2012-ben publikálta egy hasonló vizsgálat eredményét, és homlokegyenest az ellenkező következtetésre jutott: a cég azt állapította meg saját adatközpontjában üzemelő diszkek alapján, hogy a magasabb hőmérséklet magasabb éves hibaarányt jelent. A Backblaze és a Microsoft megállapításai azért térhetnek el jelentősen, mert a Microsoft esetében a magas hőmérséklet akár 40-50 fokot is jelentett, ezt a tartományt láthatóan már nehezen viselik a diszkek. A fenti ábrán látható, hogy a 26-30 fokos tartományban a Microsoft vizsgálatában is nagyjából azonos volt a lemezek éves meghibásodási aránya.