Mégis eladná x86 szerverrészlegét az IBM
Továbbra is napirenden van a Nagy Kéknél a belépő kategóriás szerverekkel foglalkozó részleg eladása. A vállalat tavaly eredménytelen tárgyalásokat folytatott a Lenovóval állítólag, most újra megpróbál vevőt találni az elvártnál kevésbé profitábilis területre.
Újra az IBM low-end szerverüzletágának eladásáról pletykálnak bennfentes források. A Wall Street Journal szerint továbbra is napirenden van a vállalatnál az üzletág eladása, mivel a tevékenység nem elég nyereséges, ezért nem passzol az IBM többi üzlete közé.
A Nagy Kék 2010-ben tűzte ki célul maga elé, hogy részvényenkénti profitját évente 20 dollárra duzzassza, és azóta ennek a stratégiának rendel alá mindent - egyrészt részvényeinek folyamatos visszavásárlásával csökkenti a hányados nevezőjét, másrészt a magasabb profittartalmú tevékenységekre fókuszálva növeli a számlálót. A vállalat állítólag gőzerővel költözteti tevékenységének egyre nagyobb részét az Egyesült Államoknál alacsonyabb bérszínvonalú országokba például, illetve keresi a lehetőségeket a kevés nyereséget termelő területek leválasztására.
Nem elég nyereséges a biznisz
Ebbe a folyamatba beleillik az utóbbi időben folyamatosan csökkenő bevételt produkáló x86 szerverrészleg esetleges eladása is, Az alsó kategóriás szerverek forgalmazása másnak sem feltétlen nagy üzlet, a terület azonban kiváló lehetőséget ad arra, hogy az x86 szerverek révén megszerzett ügyfeleknek az IBM (vagy a későbbi vevő) sikerrel értékesítse más termékeit, például felsőbb kategóriás szervereit, tárolóit, szoftvereit és szolgáltatásait, amelyek jóval nagyobb nyereséget termelnek.
Tavaly az IBM állítólag előrehaladott tárgyalásokat folytatott a Lenovóval az x86 szerverrészleg értékesítéséről, a felek csak az árban nem tudtak megegyezni, állítja tűzhöz közeli informátorokra a WSJ. A Lenovo állítólag 2,5 milliárd dollár körüli összeget kínált az üzletágért, amely jóval alacsonyabb volt az IBM által megszabott árnál. Hogy utóbbi pontosan mennyi volt, az nem tudni, bennfentes források 2,5-4,5 milliárd dollár körüli vételárról fecsegtek, amikor a tárgyalások híre kipattant, de hallani lehetett 6 milliárd dolláros összegről is.
2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.
Az IBM nem hozza nyilvánosságra negyedéves jelentéseiben, pontosan mekkora az árbevétele az x86 szervereket gyártó részlegnek, a Morgan Stanley tavalyi becslése szerint az üzletág évente kevesebb mint 5 milliárd dolláros bevételt termel. A divízió nyeresége nem ismert, de minden bizonnyal lefelé húzza az IBM nagyvállalati hardverrészlegét, amely a tavalyi harmadik negyedévet 33,6 százalékos üzemi eredményhányaddal zárta.
A Dell lehet a vevő?
A WSJ nem csak arról ír, hogy még mindig eladó a részleg, hanem azt is tudni véli, az érdeklődők között van a Dell is. A tőzsdéről kivonulóban levő vállalat a második legnagyobb szereplő az x86 szerverek piacának a HP mögött, a tavalyi harmadik negyedévben a vállalat majdnem 2 milliárd dollár értékben szállított le x86 szervereket. A saját RISC/UNIX biznisszel nem rendelkező cég számára kapóra jöhet az IBM System x portfólió, amely révén jelentősen ki tudná bővíteni piaci részesedését és javítaná a szervergyártásának méretgazdaságossági mutatóit, miközben nem kell attól tartania, hogy saját fejlesztésű, drágább gépeinek versenyképességét rontja. A Dellnél kinyilvánított cél a PC-piaci függőség felszámolása, ebbe a folyamatba is illene az IBM részlegének átvétele.
A WSJ forrásai ugyanakkor arra figyelmeztetnek, egyelőre nem tudni, mennyire komoly a Dell érdeklődése. Az sem világos, a Lenovo vajon továbbra is ott van-e a lehetséges vásárlók között, vagy egyáltalán érdekli-e még a részleg megszerzése.