Új tárolótechnológiát kapnak az okostelefonok
Mind szekvenciális, mind véletlenszerű elérés sebességében nagyot léphetnek előre a mobilokba beépített háttértárak az új UFS szabványnak köszönhetően. Bemutatkozott az első implementáció, év végére a boltok polcain lehet.
A határait közelíti az eMMC tárolótechnológia, amelyet a mai modern okostelefonok és tabletek használnak tárolószabványként. A 8 bites párhuzamos (parallel) buszt használó háttértárak jelenleg szinte egyeduralkodók az okostelefonok és tabletek piacán, ezek az egységek azonban jóval lassabbak, mint a szintén NAND flasht használó PC-s SSD-k. A szabvány lassúsága mára valódi problémává vált, a háttértár sávszélessége ugyanis a modern telefonokon is vissza tudja fogni a felhasználói élményt.
Bemutatkozik az UFS
Az UFS (Universal Flash Storage) viszonylag új szabvány, amely a párhuzamos csatolót sorosra cseréli, a sávszélesség bővülése elől így elhárulnak az akadályok. A JEDEC által készített iparági szabvány 1.1-es verzióját használó vezérlők már tavaly elérhetővé váltak, ezt a kiadást azonban inkább az implementáció tökéletesítésére, a szoftvertámogatás megteremtésére és validációra használta az iparág, a széleskörű elterjedést néhány technikai probléma (viszonylag magas fogyasztás, drága implementáció) hátráltatta. A problémákat mára sikerült elhárítani, a 2.0-s verzió így már sorozatgyártásba is kerülhet és végfelhasználói eszközökben is megtalálható lesz.
Az eMMC és az UFS összehasonlítása jelenleg nem egyértelműen a fejlettebb szabvány javára dől el, az UFS-alapú tárolók azonos kapacitás mellett jelenleg számottevően többe kerülnek és a vezérlő üresjárati fogyasztása is magasabb (terhelés alatt azonban az UFS már kevesebbet fogyaszt). Az UFS hátrányai azonban jobbára átmenetiek, a vezérlőszoftverek fejlődésével illetve a gyártás felfutásával várhatóan mind az árkülönbség, mind a fogyasztás mérséklődni fog.
Érdemes megjegyezni, hogy időközben az eMMC is kapott frissítést, a jelenleg általános eMMC V.4.41 szabványt követően elkészült a V4.5 és V5.0 szabvány is, amelyek a 104 MB/s sebességet előbb 200, majd 400 MB/s-re tornázzák fel - a gyártók azonban pontosan tudják, hogy a párhuzamos csatoló zsákutca, így az utóbbi két standard nem is kapott hardveres implementációt, a kutatás-fejlesztés fókuszát inkább az UFS kapta.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
A Toshiba bejelentése szerint az új generációs, USF 2.0-t használó háttértárakat a második negyedévben kezdi meg szállítani, így várhatóan az ősszel bemutatkozó mobileszközökben tűnhet fel először az új szabvány. Az UFS jelenlegi piaci pozíciójának megfelelően először a csúcskategóriás okostelefonokban és tabletekben jelentkezik először. Ezt erősíti, hogy a Toshiba és a Qualcomm jelenleg a Snapdragon 805-ös család UFS 2.0 támogatásán működik együtt, ez pedig szintén egy abszolút csúcskategóriás rendszerlapka.
A japán gyártó most két terméket jelentett be. a HS-G2 teljes sávszélessége mintegy 725 MB/s ,a HS-G3 ezt duplázza meg (1,45 GB/s). vagyis a szabvány első sorozatgyártású verziója is az eMMC V5.0 négyszeresét tudja. További fontos előny, hogy az UFS full duplex üzemmódú, vagyis a sávszélességet egyszerre kétirányú kommunikációra tudja használni, valamint támogatja az IO-parancsok rendezését (command queue), ami tovább növeli a sebességet véletlenszerű elérés esetén.