Hamar profitot vár a Sony a PlayStation 4-től
Elődjénél lényegesen jobb fogadtatásra számíthat a Sony következő generációs játékkonzolja, a PlayStation 4, legalábbis erre számít a japán gyártó. A játékgép ettől függetlenül várhatóan veszteséget termel majd a kezdeti időszakban, legalábbis erre utal a Sony Computer Entertainment első emberének nyilatkozata.
A PlayStation 3-hoz viszonyítva jelentősen nagyobb darabszámban fogja értékesíteni az új generációs PlayStation 4-et a Sony, legalábbis erre számít a japán multi, mely a kezdeti időszakban vélhetően éppúgy veszteséggel lesz kénytelen árulni a játékkonzolt, mint a PS3-at - ám az értékesítés ezúttal jóval hamarabb nyereségessé válhat majd. Az értékesítés gyors fellendüléséhez hozzájárulhat, hogy a konzol a PS3 eredeti áránál (és a közvetlen rivális Xbox One-nál) is olcsóbban kerülhet forgalomba az év végén.
A japán szórakoztatóelektronikai multi várakozásai szerint a játékgép november 15-i rajtjától jövő év március 31-ig (ekkor zárul a Sony 2014-es pénzügyi éve) ötmillió PS4 konzol találhat gazdára, ami időarányosan 40 százalékkal több eladott játékkonzolt jelent a PS3-hoz képest. Az összehasonlítást megkönnyíti, hogy az előző generációs konzol szinte napra pontosan a PS4 érkezése előtt hét évvel, 2006. november 11-én (Japánban) és november 17-én (az Egyesült Államokban) került a boltokba.
Az erős kezdés annak ismeretében nem tűnik elérhetetlennek, hogy a PS4 november 29-én több európai országban is a boltokba kerül - emlékezetes, hogy az elődmodell csak 2007. március 23-án kerülhetett fel az európai boltok polcaira. Nem mellékes szempont az árak közti különbség sem: míg a két, kezdetben forgalmazott PS3 500 és 600 dolláros (Európában ugyanennyi eurós) áron volt kapható, addig a PS4 400 dollárba (vagy ugyanennyi euróba) fog kerülni.
A szétszteroidozott diversity alkonya Évtizedekben mérhető folyamatokat nem lehet profitorientált cégek asszisztálásával pár év alatt lezavarni, DEI csomagolásban.
Az új generációs konzol teljesen más architektúrára épül, mint elődje, az egyedi tervezésű, Power-alapú Cell Broadband Engine. Az x86-alapú PS4 így jóval kisebb bekerülési költséget jelent a Sonynak, mint elődje esetében. A PS3 a drága processzor és a Blu-ray meghajtó miatt még a lényegesen magasabb árak ellenére is négy éven keresztül veszteséget termelt a Sonynak, melyet a japán cég a szoftverek értékesítésével igyekezett ellensúlyozni. Andrew House, a Sony Computer Entertainment elnök-vezérigazgatója a Tokyo Game Show-n adott interjújában leszögezte, a PS4 gyártása "jóval hamarabb" nyereségessé válhat - ami egyben értelemszerűen azt is jelenti, hogy eleinte a PS4-et is veszteséggel árulja majd a Sony.
Az előző generációs játékkonzolok megjelenése óta a termékstratégia egyébként jelentősen változott mind a Sony, mind az első számú riválisnak tekintett Microsoft esetében. A konzolcégek ma jóval erősebben támaszkodnak a tartalomterjesztésre, mint hét-nyolc évvel ezelőtt, ráadásul a különböző médiatartalmakat mostanra százmilliós online felhasználó bázishoz tudják eljuttatni.