Qualcomm: a nyolcmagos processzor egy hülyeség
Az okostelefonokba és tabletekbe szánt többmagos processzorok esetén is van határa a feldolgozóegységek felhalmozásának, nyolcmagos mobilprocesszort pedig konkrétan hülyeség gyártani - legalábbis ezt állítja a Qualcomm.
A nyolcmagos mobilprocesszorok már nem a valós felhasználói igények kielégítésére jöttek létre, sőt, az a gyártó, amelyik ilyen rendszerprocesszorokat készít, az valójában csak azt bizonyítja, hogy képtelen máshogy olyan chipeket szállítani, melyek megfelelnek az elvárásoknak - állítja a Qualcomm egyik alelnöke. A cégvezető egy tajvani lapnak adott nyilatkozatában éles hangon bírálta a konkurencia, így elsősorban a kínai MediaTek termékeit, illetve azok tényleges hasznosságát.
"Nem rakhatsz egybe nyolc fűnyírómotort, és mondhatod rájuk, hogy lám, itt egy nyolchengeres Ferrari-motor, ennek semmi értelme" - fogalmazott Anand Chandrasekher alelnök újságírók előtt pénteken. A processzormagok értelmetlen halmozása helyett a mobilos chipgyártóknak sokkal nagyobb hangsúlyt kellene fektetniük a jobb minőségű modemekre, az alacsonyabb fogyasztású chipekre és az elérhető fogyasztói árra - tette hozzá a cégvezető. Chandrasekher arra a kérdésre, hogy a Qualcomm részéről mikor várható nyolcmagos mobilprocesszor megjelenése, tömören csak ennyit válaszolt: "Mi nem csinálunk ilyen butaságokat."
A MediaTek nyolcmagos processzora, az MT6592
Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.
A szokatlanul éles hangú kirohanás időzítése nem véletlen: a gyártó egyik legfőbb riválisának tekintett MediaTek július végén jelentette be, hogy a negyedik negyedévben szállítja első nyolcmagos mobilprocesszorát, melyek a Samsung korábbi nyolcmagos megoldásával, az Exynos 5410-zel ellentétben valódi nyolcmagos CPU-k, nem pedig két négymagos processzorból állnak össze. A MediaTek állítása szerint a valódi nyolcmagos mobilprocesszorok esetében az említett Exynosszal szemben mind a nyolc processzormag végezhet egyszerre számítási feladatokat, ami összességében sokkal nagyobb számítási teljesítményt jelent.
A Samsung augusztusban kezdi az Exynos 5410 továbbfejlesztett változatának, az Exynos 5420-nak a gyártását, mely elődjénél minden szempontból (számítási és grafikus teljesítmény, memóriasávszélesség) gyorsabb lesz, ugyanakkor fizikailag valójában ez az egység is két négymagos processzorból épül fel.
A Qualcommnak egyelőre nincsenek nyolcmagos megoldásai, a legnagyobb teljesítményű rendszerchipek (Snapdragon 800) órajele azonban eléri a 2,3 GHz-et - az Exynos 5420 ehhez képest négy 1,8 GHz-es és négy 1,3 GHz-es processzormagot tartalmaz.