:

Szerző: Dojcsák Dániel

2013. július 24. 12:21

Okos otthoni riasztó lehet az év kütyüje

Ma már egyre kevésbé szokatlan az átlagemberek számára is, hogy az interneten keresztül saját gépeikkel is tudnak kommunikálni. Bármilyen háztartási eszköz “okosítható”, s a korai még sokszor esetlen koncepciók után egyre több jól használható megoldás bukkan fel. A tavalyi év sikere a Nest nevű okostermosztát volt, idén viszont a házőrző Canary terelheti a gépek internete felé a figyelmet.

Az elmúlt években számtalan alkalmazás jelent meg, ami egy okostelefont, tabletet vagy IP-kamerát próbált meg otthoni megfigyelőrendszerré alakítani, s úgy tűnik az ötlet egyáltalán nem rossz. Mióta az otthonokban van szélessávú internetelérés, azóta piszkálja a fejlesztők fantáziáját, hogy hogyan lehet a tulajdonos számára a lehető legsokoldalúbb, de mégis egyszerűen elérhető lehetőséget nyújtani arra, hogy távollétében is kontroll alatt tarthassa az ingatlant.

Professzionális megoldások régóta léteznek, ezek a kamerák mellett légnyomás, hőmérséklet és egyéb szenzorokkal és ajtónyitás-érzékelőkkel kiegészülve működnek és egy dedikált biztonsági szolgálat, biztosíték mobilinternet kapcsolattal és extra tápellátással ígérnek biztonságot a lakásnak. A profi rendszerek azonban drágák, a legtöbb átlagos otthon számára ráadásul feleslegesek is. Gyakran az emberek csak annyit szeretnének tudni, hogy bezárták-e az ablakot, él-e még a macska vagy van-e otthon már valaki. A piac éhezik egy univerzális, olcsó, az okostelefonos ökoszisztémára épülő, telepítést nem igénylő termékre.

Csicsereg a kanári, ha nem vagyunk otthon

Egy New York-i startup ezt a kört célozná meg Canary nevű termékével, ami egy 15 centi magas henger, mely egyáltalán nem igényel beépítést, telepítést és beállítást. Az eszköz maga egy hordozható szenzorállomás, a lényeges dolgok pedig a felhőben történnek, az adatokhoz, üzenetekhez a bejelentkezett felhasználó saját mobilján keresztül hozzáfér.

A tervek szerint a Canary szenzorállomás 199 dollárba kerül majd, amiért cserébe egy mozgásérzékelőt, gyorsulásmérőt, Wi-Fi-t, HD kamerát, mikrofont, egy szirénát, színes ledkijelzőt és a levegő állapotát mérő szenzorokat (hőmérséklet, páratartalom, levegőösszetétel) is kap a vásárló. A Canary albérlők számára kitűnő választás, hiszen a Nesttel szemben itt nem szükséges beavatkozni az épületgépészeti rendszerekbe, nem kell fúrni-faragni, ráadásul a szenzor költöztetése sem probléma.

Az ajánlás szerint a szenzort a központi helyiségbe, nappaliba érdemes letenni, ahol az elkezdi figyelni az eseményeket, a környezet állapotát és amennyiben az algoritmus bármilyen nem szokványos, meglepő anomáliát észlel, akkor értesítést küld a felhasználónak. A Canary megalkotói szerint a bonyolult és drága rendszerekkel ellentétben a valódi fogyasztói igényt kell keresni, amiben sokkal kevésbé van szó a tényleges behatolásvédelemről, sokkal inkább a mindennapi események követése a cél. A startup által adott válaszhoz tartozó kérdés az, hogy “mi folyik a lakásomban, amíg nem vagyok otthon”?

Alkalmazkodó riasztások

A háttérrendszer tanul, így nem fog riasztást küldeni arról, hogy szokás szerint délután fél hatkor hazaért a lakó, ha viszont napközben nyílik az ajtó vagy meglepően meleg van, esetleg a szénmonoxid szint felszökik vagy magát a szenzort mozgatják, akkor létrejönnek a riasztások. A biztonsági rendszerek ugyan a betörésektől próbálnak óvni alapesetben, pedig sokkal gyakoribbak a nyitva felejtett ablak, bekapcsolt sütő, fűtés vagy a háziállat napközbeni akcióiból eredő problémák. A terméket előrendelni nem meglepő módon az Indiegogo közösségi finanszírozásgyűjtő oldalon lehet, jelenleg a megcélzott 100 ezer dolláros hozzájárulás ötszörösét fizették be előre az érdeklődők.

A Canary-hoz hasonló szerkezetet készít a magyar Intellisense is Cubilog néven, ami viszont elsősorban nem otthoni, hanem üzleti- és ipari felhasználásra ajánlott. Az univerzális, moduláris adatgyűjtőrendszer itt is egy szenzorállomásból és egy felhős háttérrendszerből áll, ami folyamatos online kapcsolaton keresztül a szenzorok adatait összegyűjti, azokat rendszerezi és a háttérben futó algoritmusok az elemzés alapján jelentéseket, riasztásokat készítenek. A Cubilog elsődleges piaca a mezőgazdaság lehet, a fejlesztők bemutatói szerint egész ültetvények, szőlőskertek, üvegházak megfigyelése könnyen megoldható. Valós idejű adatok segítségével pontosan meghatározható, hogy mikor és mennyi öntözésre van szükség, mikor kell szüretelni, lehet-e permetezni. Az innováció alapja a Cubilognál is a könnyű és univerzális telepíthetőség, kombinálhatóság, illetve az, hogy az érdemi munka nem a helyszínen történik, ott csak az egyszerű szenzoros adatfelvétel van.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

A folyamatos szenzoros figyelés következménye az lesz, akár egy otthonról, akár egy paradicsomültetvényről van szó, hogy kontroll alatt tarthatjuk a környezetet és az aktuális döntéseket nem megérzés alapján, hanem megalapozottan hozhatjuk meg. Az első lépés az értesítések küldése az eseményekről, de az algoritmusok fejlődésével nincs messze az sem, hogy a felhasználót a rendszer nem terheli az adatokkal, egyszerűen csak küld egy üzenetet, hogy ideje bezárni az ablakot és meglocsolni a virágokat.

Egyre nagyobb üzlet a sok adat

Az otthoni megfigyelés nem csak a kis startupokat, hanem az igazán nagy szórakoztatóelektronikai gyártókat is érdekli. A Microsoft nem véletlenül ágyazta be teljesen a Kinectet a következő generációs Xbox-ba, a prezentációk szerint a mozgás- és hangérzékelés tovább fejlődött, akár a konzol is képes lehet ellátni otthonőrző feladatokat. Az Apple háza tájáról is egyre konkrétabb információk érkeznek az okosóra fejlesztéssel kapcsolatban, ami pedig a személyes szenzoros érzékelés területén lehet előrelépés. Az Apple nemrégiben igazolt le több magas presztízsű kutatót, szakértőt a szenzoros érzékelés és e-egészségügy területén. Ueyn Block, a C8 MediSensors optikai rendszerek mérnöki igazgatói székéből ült át az Apple-höz, Todd White pedig a Senseonics nevű cég termékfejlesztésért felelős alelnöki pozíciójából ment át. Mindkét említett cég mobil egészségügyi eszközök fejlesztésével foglalkozik.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának ötödik, december 12-i állomásán.

a címlapról